نسخه پزشکی ترامپ برای کرونا و منشا آن موجب درگیری خیابانی و مسمومیت و مرگ در آمریکا شد

در اظهارات این مدرس داروشناسی اشاره‌ای به اظهارات چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شده است و همزمان رسانه‌های آمریکا از جمله شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان هم سه روز پیش خبر داده بود که مقام‌های نیجریه پس از سخنان ترامپ درباره داروی کلروکین و افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد کلروکین، این دارو را وارد فهرست مسمومیت‌کننده‌ها کرده‌اند.

پرسش:پزشکان و داروشناسان در انگلیس  نسبت به مصرف خودسرانه داروی کلروکین با هدف درمان بیماری کووید-۱۹ که بعد از اظهارات دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا افزایش یافته، هشدار داده‌اند.

دکتر پرستو دنیایی از دانشگاه ریدینگ انگلیس گفته از اواخر هفته گذشته گزارش‌هایی از افزایش مسمومیت با کلروکین مخابره شده است.

به گفته این مدرس دانشکده داروشناسی دانشگاه ریدینگ علت افزایش این مسمومیت‌ها شایعاتی است که در چند روز گذشته درباره احتمال موثر بودن کلروکین در درمان بیماری کووید-۱۹ انتشار یافته است.

"هیچ پژوهش و یافته علمی مبنی بر موثر بودن کلروکین در درمان کووید-۱۹ (ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹) وجود ندارد و این که مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک این دارو بسیار خطرناک است."

دکتر دنیایی به بخش خبری دانشگاه ریدینگ گفته: "کلروکین دارویی است که از ۸۰ سال پیش آن را می شناسیم و برای درمان مالاریا کاربرد دارد. اکنون از این دارو برای بیماری‌های دیگری چون روماتیسم مفصلی و لوپوس منتشر (که یکی از انواع بیماریهای خود ایمنی است) استفاده می‌شود. کلروکین ماده ای است که از کینین تهیه می شود (خاصیت تب‌بری دارد) و از درخت گنه‌گنه (سرده) تهیه می‌شود".

آن طور که دکتر پرستو دنیایی گفته این دارو که برای سال‌ها جهت کاهش علائم و کنترل مالاریا استفاده می‌شده است اکنون در بسیاری از کشورها از جمله نیجریه دیگر به راحتی تجویز نمی‌شود.

این دارو در چند کشور آفریقایی از جمله نیجریه که بیماری مالاریا شیوع دارد به راحتی قابل تهیه است.

پست توییتر از @gboyegaakosile: Please note  Hospitals Now Receiving Patients Suffering From Chloroquine Poisoning, Says Gov @jidesanwoolu's SSA on Health, Dr @Oreoluwa_FinnihShe urged people against massive consumption of Chloroquine as a measure to fight #coronavirus. کپی‌رایت تصویر @gboyegaakosile @gboyegaakosile

"تحوه عملکرد کلروکین به این ترتیب است که با ورود به گلبول‌های قرمز خود به کلیه، جگر، قلب، چشم و طحال می‌شود و با وجود این که از منبع گیاهی و طبیعی تهیه می‌شود اما هرگز نباید یک داروی بی‌خطر فرض شود."

در اظهارات این مدرس داروشناسی اشاره‌ای به اظهارات چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شده است و همزمان رسانه‌های آمریکا از جمله شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان هم سه روز پیش خبر داده بود که مقام‌های نیجریه پس از سخنان ترامپ درباره داروی کلروکین و افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد کلروکین، این دارو را وارد فهرست مسمومیت‌کننده‌ها کرده‌اند.

ترامپ روز ۱۹ مارس در یک کنفرانس خبری گفت که سازمان غذا و دارو آمریکا با درخواست تسریع روند قانونی درباره برخی داروها که ممکن است بروی بیماری کووید-۱۹ اثر مثبت داشته باشند موافقت کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در اظهارات خود از ترکیب هیدروکسی‌کلروکین نام برد که به گفته او مورد توجه محققان قرار گرفته است.

ترامپ در اظهارات روز پنجشنبه خود گفته بود: "این دارو خیلی وقت است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین خیال‌مان راحت است که اگر مطابق آنچه فکر می‌کنیم عمل نکند دست کم کسی را نخواهد کشت."

 

این در حالی است که دکتر دنیایی از دانشگاه ریدینگ گفته: "اولا، احتمال اشتباه در میزان دوز مصرفی کلروکین بسیار بالاست، بنابراین افراد ممکن است خیلی راحت میزان بالایی از این دارو را وارد بدن خود کنند. مصرف بیش از اندازه کلروکین سمی و مسمومیت آور است؛ ابتدا احساس ناخوشی می کنید، بعد دل درد، استفراغ و سپس بی حالی و احساس خواب آلودگی و پس از آن دچار لرز خواهید شد. مسمومیت با کلروکین خیلی زود دچار اختلال تنفس و بعد از کارافتادن سیستم تنفسی و قبلی می‌شود و فرد را به حالت اغماء می‌برد. مرگ بر اثر مسمومیت با کلروکین بسیار محتمل است."

"اخبار و شایعات درباره کلروکین و کووید-۱۹ پس از آن بالا گرفته که ترامپ، به نادرست، گفت که سازمان غذا و داروی آمریکا به زودی مجوز دارویی کلروکین برای درمان کووید-۱۹ را صادر خواهد کرد... اولا دانش و تحقیقات مرتبط با کلروکین و کووید-۱۹ هنوز مشخص و آشکار نیست. اما این حقیقت دارد که دانشمندان این دارو و چند داروی دیگر را برای بررسی و تحقیق مد نظر دارند اما هنوز هیچ پژوهشی که نشان دهد کلروکین یا هیدورکسی‌کلروکین نتایج شفابخشی بروی کووید-۱۹ دارد وجود ندارد."

 

حرف‌های ترامپ درباره کرونا دردسر ساز شد

حرف‌های ترامپ درباره کرونا دردسر ساز شد

 

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر و نشست‌های خبری همچون تاثیر داروی ضد مالاریا بر کووید۱۹ و «چینی» نامیدن این ویروس، برای شهروندان این کشور دردسر ساز شده است.

ایالت‌های آمریکا روز دوشنبه شاهد جان باختن بیش از یکصد نفر به علت ویروس جدید کرونا بودند که شمار مرگ و میر ناشی از این ویروس را به ۵۷۳ نفر رساند.

تارنمای دانشگاه جان هاپکینز تا عصر دوشنبه تعداد کلی مبتلایان به کووید۱۹ در آمریکا را ۴۱ هزار و ۷۰۸ نفر اعلام کرد.

ویروس کرونا در تمام ایالت‌های آمریکا گسترش یافته است و کشمکش دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در سنای آمریکا هم نتوانست بودجه مورد نیاز برای مقابله با این ویروس را به تصویب برساند.

این طرح که از سوی رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا ارائه شده بود، با سد دموکرات‌ها مواجه شد چرا که از نظر آنها این بودجه به اقشار آسیب پذیر آمریکا کمکی نخواهد کرد.

مقامات آمریکا هم تلاش می کنند با القای «ویروس ووهان» یا «ویروس چینی» کاستی‌ها و ضعف‌های مدیریتی و سیستم بهداشتی درمانی خود را بپوشانند.

این در حالی است که چین و کوبا به عنوان دو کشور سوسیالیست تلاش دارند به کشورهای آسیب دیده همچون ایتالیا امداد رسانی کنند و آمریکایی‌ها در این عرصه هم میدان را به رقیب اصلی خود یعنی چین، باخته‌اند.

اما اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در نامیدن این ویروس به ویروس چینی تنها باعث شده است، نژادپرستی عمیقی در آمریکا علیه اتباع آسیای شرقی شکل بگیرد که در شبانه روز، خبرهای متعددی از ضرب و جرح این شهروندان آمریکایی آسیایی تبار به گوش می رسد.

این شرایط ترامپ را وادار ساخت تا در یادداشت توئیتری خود بنویسد« خیلی مهم است که همه ما از جامعه آمریکایی آسیایی خود در ایالات متحده حفاظت کنیم. آنها افراد جالبی هستند و گسترش این ویروس، به هیچ وجه تقصیر آنها نیست. آنها با ما همکاری بسیار نزدیکی دارند تا از شر آن خلاص شویم. ما با هم بر همه چیز چیره می شویم.»

علاوه بر آن، ترامپ ۲ روز پیش در یادداشت توئیتری خود نسخه ای برای درمان کووید۱۹ پیچید و گفت: « مخلوط هیدروکسی کلروکوئین و آزیترومایسین فرصت واقعی برای یک تغییر دهنده بزرگ بازی در تاریخ پزشکی است».

رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری هم این مطلب را تکرار کرد اما تا کنون هیچ مرجعی به طور رسمی تایید نکرده است که این ترکیب می تواند موثر باشد بلکه برخی از پزشکان بر این باورند که ترکیب این دو دارو به ویژه برای کسانی که مشکلات قلبی دارند، می تواند خطرناک باشد.

علاوه بر اینکه مصرف این ترکیب می‌تواند باعث مشکلاتی برای بیماران شود، خبرهای زیادی وجود دارد که این روزها درخواست برای این دارو افزایش یافته و آن را برای بیمارانی که پیش از این مصرف داشته‌اند و باید ادامه دهند، دور از دسترس ساخته است.

مرکز بهداشت ایالت آریزونا هم روز دوشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و از شهروندان خواست بدون تجویز پزشک، از داروی ضد مالاریای هیدروکسی کلروکوئین استفاده نکنند.

دلیل صدور این بیانیه هم، مرگ یک مرد حدود ۶۰ ساله در این ایالت بود که به مصرف این دارو مبادرت کرده بود و همسرش هم به خاطر مصرف مشابه، شرایط مناسبی ندارد.

مقام بهداشتی این ایالت تاکید کرد کسانی که در معرض کووید-۱۹ قرار گرفته اند تنها لازم است به علائم خود توجه داشته باشند و خود را در قرنطینه قرار دهند تا خطر ابتلای دیگران کاهش یابد.

در بیانیه این مقام آریزونا تصریح شده است هنوز هیچ دارویی که شامل ضد مالاریا می شود، برای درمان ویروس جدید کرونا مورد تایید قرار نگرفته است و مصرف آنها برای بیمارانی که بستری نشده‌اند توصیه نمی شود.

سازمان دارو و غذای آمریکا هم تاکنون مصرف این داروها را برای درمان کووید-۱۹ تایید نکرده است.

  •  
  •  
  • ###
  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.