کرونا در جهان؛ بارقه امید در کره جنوبی و نگرانی از فاجعه انسانی در سوریه/اوج گیری در آفریقا و مرگ 473 تن در آمریکا

سناتور کلوبشار، که داوطلب نامزدی حزب دموکرات هم بود و به نفع جو بایدن کنار کشیده، اعلام کرد شوهرش مبتلا به کروناست و اکنون در بیمارستان با کمک دستگاه اکسیژن تنفس می‌کند.

پرسش:در حالیکه آمار مرگ و میر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در جهان به حدود ۱۵ هزار نفر رسیده، کره جنوبی از کمترین میزان ابتلا در حدود یک ماه گذشته خبر داده است. هم‌زمان شناسایی اولین مبتلا در سوریه باعث نگرانی از شیوع بیماری در این کشور جنگ‌زده شده است.

مقام‌های کره جنوبی اعلام کردند که چهار هفته بعد از اوج شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) افزایش آمار ابتلا در روز گذشته با ۶۴ مورد جدید به کمترین حد رسیده است. تاکنون حدود ۹ هزار نفر در این کشور مبتلا شده و ۱۱۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کاهش قابل توجه موارد ابتلا که با وضع مقررات سختگیرانه همراه بود باعث امیدواری در کشوری شده که بعد از چین بیشترین آمار مبتلا را در شرق آسیا دارد.

در همین حال، تایید اولین مورد ابتلا در سوریه باعث نگرانی شدید سازمان‌های امدادی بویژه در منطقه جنگ‌زده شمال غرب این کشور شده است.

وزارت بهداشت سوریه تایید کرده که یک زن ۲۰ ساله که از کشوری خارجی وارد سوریه شده به کرونا مبتلا است.

مقام‌های سازمان ملل پیشتر هشدار داده بودند که شیوع ویروس بخصوص در استان ادلب با حدود یک میلیون آواره جنگی می‌تواند به فاجعه انسانی منجر شود.

هوای سرد، نبود سرپناه و امکانات پزشکی، این پناهجویان را در معرض آسیب جدی قرار داده است.

در خاور میانه کشورها با وضع مقررات تازه در حال تلاش برای مقابله با شیوع کرونا هستند:

 • عربستان که بعد از ایران بیشترین موارد ابتلا را در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد از دوشنبه ۲۳ مارس (۴ فروردین) سه هفته مقررات منع رفت و آمد -از ساعت هفت بعد از ظهر تا ۶ صبح- وضع کرده است.
 • فرودگاه بین‌المللی دوبی، پرترددترین فرودگاه دنیا، از روز چهارشنبه و با لغو تقریبا تمام پروازهای مسافری امارات متحده تعطیل می‌شود.
 • عراق هم‌زمان با افزایش آمار مرگ و میر مقررات مربوط به قرنطینه را تا روز شنبه تمدید کرده است.
 • در نوار غزه در سرزمین‌های فلسطینی اولین موارد ابتلا به کرونای ٢٠١٩ شناسایی شده و نگرانی از شیوع بیماری در یکی از متراکم‌ترین مناطق جمعیتی دنیا افزایش داده است که با محاصره اقتصادی هم روبرو است.

در اروپا، خاورمیانه و آمریکا شیوع کرونای ٢٠١٩ با شتاب بیشتری رو به افزایش است.

در بعضی کشورهای اروپایی هم آمار مرگ هم ابتلا رو به افزایش است و تدابیر تازه‌ای برای جلوگیری از شیوع بیشتر به اجرا درآمده است.

ایتالیا که با حدود ۵۵۰۰ بیشترین آمار مرگ در جهان را دارد مقررات جدیدی برای منع رفت و آمد و سفرهای محلی وضع کرده است. تمام کسب و کارهای غیر ضروری تا روز چهارشنبه فرصت دارند تعطیل کنند و نیرهای پلیس بیشتری برای اعمال این مقررات در شهرها مستقر شده‌اند.

در بریتانیا دولت هشدار داده در صورت بی‌توجهی مردم به توصیه‌ها، مقررات سختگیرانه‌تری وضع می‌کند و لایحه‌ای برای دادن اختیارات بیشتر به دولت برای مبارزه به شیوع کرونا در پارلمان مطرح شده است.

در فرانسه تعداد جان‌باختگان به بیش از ۶۷۰ نفر رسیده و پارلمان قانونی را برای اعلام وضعیت اضطراری به مدت دو ماه تصویب کرده است.

دولت هلند هم تمام پروازها از اسپانیا را دو هفته متوقف کرده است. اسپانیا با بیش از ۲۱۰۰ مورد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا بیشترین آمار مرگ بعد از ایتالیا و چین را ثبت کرده است.

 1. کرونا در قاره آفریقا: شمار مبتلایان در آفریقای جنوبی طی یک روز بیش از سه برابر شد

  وزیر بهداشت آفریقای جنوبی می‌گوید از دیروز (یکشنبه ۲۲ مارس) شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور از ۱۲۸ نفر به ۴۰۲ نفر افزایش یافته است. این بیشترین میزان رشد روزانه تعداد مبتلایان در قاره آفریقا است. رئیس جمهوری آفریقای جنوبی وضعیت این کشور را "فاجعه‌آمیز" خواند و احتمال دخالت ارتش در اوضاع نیز شدت گرفته است.

  • زیمبابوه، همسایه آفریقای جنوبی نیز اولین مورد مرگ در اثر کرونا را ثبت کرد. قربانی مرد ۳۰ ساله‌ای بود که به تازگی از نیویورک بازگشته است.
  • در اتیوپی ارتش قانون منع تجمع و محدودیت عبور از مرز را اجرا می‌کند.
  • در اوگاندا نیز پلیس به یک مدرسه که قانون را زیر پا گذاشته بود، هجوم برد و شماری از معلمان و دانش‌آموزان را موقتا بازداشت کرد.
 2. شیوع کرونا در آمریکا؛ مرگ دستکم ۴۷۳ و ابتلای بیش از ۳۵هزار نفر

  فرماندار ایالت مریلند در همسایگی پایتخت آمریکا اعلام کرد که در این ایالت هم از ۵ بعد از ظهر، کمتر از ۶ ساعت دیگر، همه مشاغل به جز آنها که ضروری حساب می‌شوند، باید تعطیل کنند.

  فرماندار ایالت میشیگان هم در یک فرمان، از شهروندان خواست که از نیمه‌شب به بعد در خانه بمانند.

  سناتور کلوبشار، که داوطلب نامزدی حزب دموکرات هم بود و به نفع جو بایدن کنار کشیده، اعلام کرد شوهرش مبتلا به کروناست و اکنون در بیمارستان با کمک دستگاه اکسیژن تنفس می‌کند.

  تازه ترین آمار موارد ثبت‌شده درباره شیوع ویروس کرونا، بیش از ۳۵هزار مبتلا و دست‌کم ۴۷۳ نفر جان خود را از دست دادند.

   

   

  ###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.