عفو چند زندانی سیاسی و امنیتی؛ عبدالرضا کوهپایه و ۱۷ درویش «به زندان بازنمی‌گردند»

شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی از کشته های سال ۸۸  و عبدالرضا کوهپایه، از فعالان محیط زیست که همراه با امیر نوری ( از دروایش ) در مرخصی به سر می‌بردند هم عفو شده‌اند.

پرسش:همزمان با گسترش ویروس کرونا در کشور از عفو شماری از زندانیان سیاسی و امنیتی همزمان با فرارسیدن سال نو خورشیدی خبر داده شده است.

بر اساس این گزارش، امیر نوری، از دراویش گنابادی و ۱۷ درویش دیگر که زیر پنج سال حکم زندان داشتند، مشمول این عفو شده‌اند.

شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی از کشته های سال ۸۸  و عبدالرضا کوهپایه، از فعالان محیط زیست که همراه با امیر نوری ( از دروایش ) در مرخصی به سر می‌بردند هم عفو شده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، ورز ۲۸ اسفند ۹۸ گفته بود حدود ۱۰ هزار نفر از زندانیان، مشمول عفو رهبر جمهوری اسلامی خواهند شد که «بیش از یک دوم» این تعداد «زندانیان امنیتی» هستند.

یک روز قبل از آن گزارش شد که رهبر انقلاب با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه برای آزادی شماری از زندانیان موافقت کرده است.

بر اساس پیشنهاد رئیس قوه قضائیه، این عفو شامل زندانیان سیاسی با بیش از پنج سال محکومیت نمی‌شود.

در همین حال در روزهای اخیر گزارش‌هایی از آزادی فرهاد فهندژ، زندانی بهایی و اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان ایران منتشر شده بود.

۲۷ اسفندماه سال گذشته نیز نازنین زاغری، شهروند ایرانی انگلیسی با قید وثیقه از زندان اوین تهران به مرخصی آمد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، در گفت‌وگویی از آزادی موقت او ابراز خوشحالی کرد و گفت که امیدوار است مرخصی نازنین آغازی برای پایان دوران حبس وی باشد.

خبر آزادی موقت نازنین زاغری همچنین استقبال دومنیک راب، وزیر خارجه انگلیس، را به دنبال داشت. او در بیانیه‌ای اعلام کرد: «‌با آزادی موقت خانم زاغری- رتکلیف و بازگشت او به خانواده‌اش خاطرم آسوده شد.»

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در نامه‌ به رهبر انقلاب، با اشاره به گسترش ویروس کرونا و «شرایط حساس کشور و لزوم کاهش جمعیت زندانیان» خواستار «عفو» شماری از آنها شده بود.

در هفته‌های اخیر با همه‌گیری گسترده کرونا در کشور، درخواست‌ها برای آزادی زندانیان بالا گرفت.

پس از آن قوه قضائیه جمهوری اسلامی از اعطای مرخصی به شمار زیادی از زندانیان خبر داد و سخنگوی این قوه نیز گفت تاکنون در مجموع ۸۵ هزار زندانی به دلیل شیوع کرونا مرخصی دریافت کرده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.