فتوای آیت الله جوادی آملی:نمازجمعه را ترک کنید

آیت الله شبیری زنجانی نیز در پاسخ به استفتایی در باره کرونا و تعطیل کردن مجالس مذهبی گفته است: «با توجه به خطر جدّی این بیماری، رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی بر همگان لازم است. » 

پرسش: آیت الله جوادی آملی از مراجع تقلید قم در پاسخ به استفتایی ادای نمازجمعه واجب را ندانست و در هنگام شیوه بیماری، ترک آن را لازم دانست.

خبرنگار ایرنا از دفتر آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع عظام تقلید پرسید: «با توجه به شیوع بیماری کشنده کرونا، برگزاری نماز جمعه واجب است؟ چنانچه برگزاری این فریضه موجب بیماری و مرگ مسلمین شود، چه حکمی دارد و چه مسئولیتی بر گردن برگزارکنندگان است؟» دفتر این مرجع تقلید در پاسخ به این استفتاء می گوید: «نماز جمعه واجب عینی نیست و تخییری است. اگر اپیدمی کرونا هست، باید آن را ترک کرد».

آیت الله شبیری زنجانی نیز در پاسخ به استفتایی در باره کرونا و تعطیل کردن مجالس مذهبی گفته است: «با توجه به خطر جدّی این بیماری، رعایت ضوابط بهداشتی و پزشکی بر همگان لازم است. مسئولان نیز باید با جدیت، تدابیر لازم و فوری را برای ممانعت از شیوع بیشتر بیماری عملی کنند». 

البته همچنان شاهد مقاومت‌هایی از سوی برخی مردم و مسئولان مربوطه هستیم. مقاومت‌هایی که نه از سوی مراجع که ازسوی برخی افراد چون حجت‌الاسلام سعیدی، تولیت آستان قم دیده می‌شود. وی در ویدئویی که دیشب به صورت گسترده پخش شد، تأکید کرد: «ما این آستان را دارالشفاء می‌دانیم». علاوه براین، فیلم‌هایی از زائران این آستان در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد آنها مانع پاکسازی این مجموعه شدند. این مواضع و ویدئوها به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های معاند پخش می‌شود و در عمل با القای شکاف دین و علم، به جریان دین‌گریزی دامن می‌زند.

آخرین خبرها حاکی از لغو نمازجمعه قم دارد.

###

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.