بارش‌های ۲۴ ساعت گذشته عقب افتادگی بارش‌ها در تهران را جبران کرد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: استان تهران تا امروز ۱۰۰ میلیمتر بارندگی داشته که این بارش‌ها توانسته عقب ماندگی این استان را جبران کند.

پرسش: «قاسم تقی زاده خامسی» افزود: بارش‌ها در تهران گرچه از شدت بیشتری برخودار است اما با توجه به وجود شبکه مناسب جمع آوری آب‌های سطحی و مسیل‌های استاندارد تاکنون با مشکل خاصی مواجه نشده است.

وی ادامه داد: بارندگی های ۲۴ ساعت گذشته کل کشور بارندگی خوبی است‌، با این وجود هنوز نسبت به پارسال عقب ماندگی دارد که احتمال می‌رود باتداوم بارندگی در امروز و فردا به سطح مساوی برسد.

تقی زاده خامسی گفت: استان لرستان و رودخانه کشکان و مسیل خرم آباد با بارش‌های مناسب بیشترین سیلاب را داشته است و با اینکه بارندگی در سطح این استان حدود۱۰۲ میلیمتر به طور متوسط بوده ولی در نورآباد لرستان ۱۴۸ میلیمتر باران باریده و به طور تقریب توانسته متوسط بارندگی استان لرستان را افزایش دهد.

معاون وزیر نیرو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ادامه داد: بارش های استان لرستان هنوز نسبت به سال گذشته تا امروز ۲۹ درصد کاهش بارندگی دارد اما پیش‌بینی می‌شود این میزان با تدوام بارش در امروز و فردا کمتر شود.

وی افزود: نور آباد دراستان لرستان تا حد تحمل رودخانه سیلاب داشته که امروز کاهش یافته و در رودخانه کشکان مقطع پلدختر سیلاب به حدود سه هزار مترمکعب برثانیه رسیده است.

به گفته تقی‌زاده خامسی با توجه به دیواره‌سازی‌هایی که هم در خرم آباد و هم در پلدختر و نیز کارهای لایروبی که انجام داده شده توانسته این حجم سیلاب را هدایت کند.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو خاطرنشان ساخت: سال گذشته عرض رودخانه پلدختر ۷۳ متر بوده که با انجام عملیات لایروبی اکنون عرض آن  به ۱۲۳ متر افزایش یافته و همین امر توانسته تا سه هزار متر مکعب سیلاب را عبور دهد در حالی که سال گذشته خسارت‌زا بود.

وی افزود: اما پیش‌بینی ما این است که در همین مقع پلدختر افزایش میزان سیلاب در چند روز آینده را داشته باشیم که این موضوع به استان هشدار داده شده است و تنها جایی که باید پیش‌بینی جدی شود، اینجاست.

تقی زاده خامسی گفت: البته در ورودی رودخانه به سد سیمره و سپس سد کرخه حجم مناسبی برای سیلاب در نظر گرفته شده است.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.