آمریکا اذعان کرد کرونا به این کشور رسیده و شیوع پیدامی کند/ درسانفرانسیسکو وضعیت اضطراری اعلام شد/ سربازآمریکایی درکره جنوبی به کرونا مبتلا شد

آلکس آذار، وزیر بهداشت آمریکا گفته دولت به فکر افزایش ذخیره ماسک و اقلام پزشکی لازم است. او گفته: تعداد ماسک و عینک پزشکی فعلا در انبارها حدود ۳۰ میلیون عدد است اما باید در واقع به ۳۰۰ میلیون افزایش یابد.

پرسش:مقام‌های بهداشتی آمریکا روز سه شنبه ۶ اسفند(به وقت محلی) هشدار داده‌اند که شیوع ویروس کرونا در این کشور اجتناب ناپذیر است. 

دکتر نانسی مسینایر، از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا به خبرنگاران گفته است: دیگر مساله این که نیست که آیا این ویروس شیوع پیدا می‌کند یا نه. بلکه پرسش این است که چه زمانی و در چه ابعادی شیوع پیدا خواهد کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا از مردم این کشور خواسته است خود را برای مقابله با این ویروس آماده کنند.

ویروس کرونا همچنین ۱۱ نفر را در ایتالیا به کام مرگ کشانده است. شمار مبتلایان به این ویروس در این کشور ۳۲۲ نفر اعلام شده است.

اتریش، سوئیس و کرواسی نیز از ابتلای نخستین موارد ویروس کرونا در کشورهای خود خبر داده‌اند.

از سوی دیگر شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا آمریکا روز سه شنبه به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در این شهر وضعیت اضطراری اعلام کرد.

سانفرانسیسکو چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیا محسوب می شود.

لاندن برید٬ شهردار شهر سان فرانسیسکو در یک بیانیه گفته است: به رغم این که تاکنون هیچ مورد از ابتلا به ویروس کرونا در میان ساکنان شهر سانفرانسیسکو تایید نشده است، وضعیت جهانی به سرعت در حال تغییر است و لازم است که ما آمادگی خود را افزایش دهیم.

به گزارش رویترز، تاکنون ۱۴ مورد ابتلا به کرونا در آمریکا تایید شده است. بیشتر این افراد در جریان مسافرت مبتلا شده اند.

۳۹ آمریکایی که با کشتی تفریحی دیاموند پرنسس مسافرت کرده‌اند نیز به این ویروس مبتلا شده‌اند.

 

مقام‌های بهداشتی: همه‌گیری کرونا در آمریکا '‌اجتناب‌ناپذیر' است

  •  

    • مقام‌های بهداشتی آمریکا با صدور هشداری همگانی گفته‌اند شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور "اجتناب‌ناپذیر" است و همگان باید برای تبعات این همه‌گیری بر روند زندگی عادی خود آماده شوند. مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا گفته اکنون مساله آمدن یا نیامدن کرونا به آمریکا نیست بلکه سوال بر سر زمان وقوع آن است که دیر یا زود روی خواهد داد.

در آمریکا تا کنون ۵۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده است.

مرکز کنترل بیماری‌های این کشور روز سه‌شنبه از کنگره خواست برای آمادگی در برابر این همه‌گیری قریب الوقوع طرح چند میلیارد دلاری این مرکز را با فوریت تصویب کند.

با وجود این، ترامپ که برای سفری دو روزه به هند سفر کرده می‌گوید "همه چیز تحت کنترل است".

همزمان هراس از جهانی شدن اپیدمی کرونا بازارهای بورس آمریکا را برای روز دوم با سقوط ناگهانی ارزش سهام روبرو کرده است.

در چین که شهر ووهان در استان هوبی آن کانون پیدایش این ویروس شناخته شده تا کنون ۸۰ هزار نفر مبتلا شده‌اند که از میان آنها ۲۷۰۰ نفر تاکنون جان باخته‌اند.

خارج از چین، ایران بیشترین تعداد جان باختگان را تاکنون گزارش کرده است. کره جنوبی و ایتالیا هم با شیوع پرشتاب این ویروس دست به گریبانند و همین گزارش‌ها مقام‌های بهداشتی را نگران جهانی شدن همه‌گیری این ویروس کرده است.

روز سه‌شنبهریال ۲۵ فوریه، دکتر نانسی میسونیر، رئیس مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا، سی‌دی‌سی، در یک کنفرانس خبری به مردم این کشور هشدار داد که خود را برای همه‌گیری احتمالی کرونا در آمریکا آماده کنند.

"ما از عموم مردم آمریکا می‌خواهیم که خود را آماده کنند و گوشه ذهن‌شان به این موضوع فکر کنند که این (همه‌گیری) ممکن است بسیار بد باشد. اکنون مساله دیگر شیوع یا عدم شیوع همه‌گیری کرونا نیست بلکه مساله زمان آغاز آن است.... همگان باید منتظر اخلال جدی در روند روزانه زندگی خود باشند."

اظهارات رئیس مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا نشان از بسیار جدی‌تر شدن لحن نهادهای بهداشتی آمریکا حکایت دارد که تا پیش از این می‌گفتند تمرکز خود را بر کنترل و جلوگیری از ورود افراد مظنون به ابتلا از چین و قرنطینه شهروندان آمریکایی بازگشته از چین قرار داده بود.

تاکنون ۱۴ نفر بیمار کووید-۱۹ (بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا) در داخل خاک آمریکا شناسایی شده‌اند و ۳۹ آمریکایی دیگر هم کرونا مثبت هم که در خارج این کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند پس از بازگشت به خاک ایالات متحده تحت درمان قرار گرفته‌اند.

در اظهارنظر دیگری آلکس آذار، وزیر بهداشت آمریکا گفته دولت به فکر افزایش ذخیره ماسک و اقلام پزشکی لازم است. او گفته: "تعداد ماسک و عینک پزشکی فعلا در انبارها حدود ۳۰ میلیون عدد است اما باید در واقع به ۳۰۰ میلیون افزایش یابد".

متینگ‌های انتخاباتی آمریکا، بهشت ویروس کرونا!

آمریکا یکی از نخستین کشورهایی بود که شهروندان آن مبتلا به ویروس کرونا شدند. این کشور در همان روزهای نخست ورود شهروندان چین و غیرآمریکایی‌هایی که از چین به ایالات متحده سفر می‌کردند را ممنوع کرد و شهروندان آمریکایی سفر کرده به استان هوبی و سپس چین را هم بعد از بازگشت قرنطینه کرد.

بسیاری از مسئولان در پاسخ به انتقادها از این سخت‌گیری‌ها گفتند که روزانه یک میلیون مسافر از طریق هوایی وارد آمریکا می‌شوند و کنترل آنها برای جلوگیری از همه‌گیری کرونا واجب است.

با این حال، تاکنون هیچ اقدامی برای محدودکردن اجتماعات، کنسرت‌ها یا مسابقات ورزشی در سطح کلان در این کشور صورت نگرفته است.

متینگ‌های انتخاباتی دونالد ترامپ، دهها هزار نفر را گرد هم می‌آورد. تجمع‌های متعدد نامزدهای دموکرات که گاه روزانه به چند شهر در یک ایالت سفر می‌کنند همچنان ادامه دارد. برای مثال، برنی سندرز، نامزد پیشتاز رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها که همین امشب باید با جوبایدن و بقیه نامزدها در مناظره تلویزیونی ایالت کارولینای جنوبی شرکت کند، روزانه در چند شهر مختلف میتینگ‌های بزرگی که از صدها تا هزاران نفر در آن شرکت می‌کنند را شخصا شرکت می‌کند.

دیروز در لس‌آنجلس هزاران نفر برای بزرگداشت کوبی برایانت، بسکتبالیست فقید که در سانحه سقوط هلی‌کوپتر جان داد، دور هم جمع شدند و صدها مراسم و مسابقه ورزشی دیگر که روزانه در گوشه و کنار ۵۰ ایالت آمریکا برگزار می شود همچنان جاری است.

حالا باید دید آیا اخطار امروز مقام‌های بهداشتی دولت تغییری در روند این تجمع‌های بزرگ پدید خواهد آورد یا همان‌طور که دونالد ترامپ تاکید دارد در آمریکا "همه چیز تحت کنترل است".

ارتش آمریکا هم تائید کرده است که نتیجه آزمایش یک سرباز آن کشور در پایگاهی در کره جنوبی، مثبت است؛ این نخستین مورد از ابتلای یک سرباز آمریکایی به ویروس کرونا است.

به گفته ارتش آمریکا این سرباز ۲۳ ساله در حال حاضر در محل زندگی خود در خارج از پایگاه در قرنطینه به سر می‌برد.

در اعلامیه ارتش آمریکا همچنین گفته شده که سرباز آن کشور در پایگاه کارول در شهری نزدیک شهر دگو مستقر بود.

شهر دگو در جنوب غرب کره جنوبی مرکز اصلی شیوع ویروس کرونای جدید است و بیشتر موارد ابتلا نیز در همین شهر گزارش شده است.

شماری در حدود ۲۹ هزار سرباز و پرسنل آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

کره جنوبی در حال حاضر ابتلای ۱۱۵۰ تن به ویروس کرونای جدید را تائید کرده است که از نظر آمار رسمی و اعلام‌شده، بیشترین شمار پس از چین است.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.