وزیرکشور به تاثیر«سقوط هواپیما و حوادث آبان و دی» برمشارکت در انتخابات به صراحت اذعان کرد

وی در عین حال از همین میزان مشارکت 42درصدی مردم در انتخابات مجلس یازدهم که کمترین نرخ مشارکت در این نوع انتخابات در بعد از انقلاب است، راضی به نظر می رسید و در ادامه گفت: برهمین اساس میزان آرا و حضور و مشارکت مردم در انتخابات کاملا قابل قبول است و نشان دهنده این است که مردم ما در هرشرایطی آمادگی لازم برای حضور و مشارکت دارند.

پرسش: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور در جریان ارائه گزارش نهایی انتخابات و آمار آن به تاثیر«سقوط هواپیما و حوادث آبان و دی» برمشارکت در انتخابات به صراحت اذعان کرد .

بگزارش سایت وزارت کشور، رحمانی فضلی گفت: این انتخابات در شرایطی برگزار شد که با شرایط اقلیمی نامناسب، بیماری کرونا، شرایط سیاسی و حوادثی مانند مسئله سقوط هواپیما و حوادث آبان ماه و دی ماه مواجه بودیم

وی در عین حال از همین میزان مشارکت 42درصدی مردم در انتخابات مجلس یازدهم که کمترین نرخ مشارکت در این نوع انتخابات در بعد از انقلاب است، راضی به نظر می رسید و در ادامه گفت: برهمین اساس میزان آرا و حضور و مشارکت مردم در انتخابات کاملا قابل قبول است و نشان دهنده این است که مردم ما در هرشرایطی آمادگی لازم برای حضور و مشارکت دارند.
از سوی دیگر؛اسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور، نتایج نهایی انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تهران را اعلام کرد.

به گفته سخنگوی ستاد انتخابات، محمدباقر قالیباف با کسب بیش از یک میلیون و ۲۶۵ هزار رأی به عنوان نفر اول به مجلس راه یافته است.

۲۹ نفر دیگری که به عنوان نماینده تهران معرفی شده‌اند همگی عضو فهرست موسوم به ائتلاف اصولگرایان با سرلیستی قالیباف هستند.

 

وزیر کشور در خصوص میزان مشارکت مردم شهر و  استان تهران نیز گفت: ۲میلیون و ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ یعنی۲۶.۲ درصد از مردم استان تهران در انتخابات شرکت کردند و در حوزه تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس، نیز ۱میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ یعنی ۲۵.۴ درصد از مردم در یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی مشارکت داشتند.

محمدباقر قالیباف پیش از این سه بار برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود که دو بار شکست خورد (سال‌های ۸۴ و ۹۲) و یک بار (۹۶) انصراف داد.

پیروزی محمدباقر قالیباف در انتخابات مجلس که می‌تواند فرصتی برای رسیدن او به ریاست قوه مقننه باشد، نخستین پیروزی سیاسی او در فعالیت‌های انتخاباتی‌اش محسوب می‌شود.

نتایج اعلام‌شده از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور نشانگر آن است که مجلس یازدهم ترکیبی با اکثریت مطلق اصولگرا خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، ۸۱ درصد راه‌یافتگان به مجلس یازدهم متعلق به طیف اصولگرا هستند.

به نوشته فارس، از ۲۷۵ کرسی مجلس که تکلیف آن معلوم شده، ۲۲۳ نفر اصولگرا، ۱۶ نفر اصلاح‌طلب و ۳۶ نفر مستقل هستند.

به این ترتیب، تنها ۶ درصد مجلس آینده متعلق به طیف اصلاح‌طلب است که مهم‌ترین چهره آنها که به مجلس راه یافته مسعود پزشکیان است که از حوزه تبریز رأی آورد.

این دوره از انتخابات با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران روبه‌رو بود. گروه‌های اصلاح‌طلب با انتقاد از ردصلاحیت‌های گسترده توسط شورای نگهبان اعلام کردند که فضای انتخابات رقابتی نیست.

محمد یزدی و مصباح یزدی به مجلس خبرگان بازگشتند

ستاد انتخابات وزارت کشور همچنین نتیجه نهایی انتخابات مجلس خبرگان در استان‌های خراسان شمالی، قم و فارس را اعلام کرد.

بر اساس نتایج اعلام شده، غلامرضا فیاضی، محمد یزدی و لطف‌الله دژکام به عنوان اعضای مجلس خبرگان انتخاب شده‌اند.

در استان خراسان رضوی نیز نام محمدتقی مصباح یزدی به عنوان راه‌یافته به مجلس خبرگان اعلام شده است.

محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی در انتخابات دوره قبلی مجلس خبرگان که اسفند ۹۴ برگزار شد، در حوزه انتخابیه تهران شکست خوردند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.