کرونا ایران را نیمه تعطیل می کند؛ تعطیلی مراکزآموزشی وسالنهای نمایش و لغو مسابقات ورزشی/احتمال محدودیت سفر

علی صدرنیا، رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به خطر انتقال ویروس کرونا توسط گردشگران به نقاط مختلف کشور اعلام کرده است: اگر وضعیت انتشار ویروس کرونا با این روند در کشور ادامه یابد باید محدودیت‌های جدی در سفر و گردشگری اعمال شود.

پرسش: با اعلام تعطیلی تمام مراکز آموزشی از دبستان تا دانشگاه و نیز سال های نمایش و موسیقی همچنین اعلام لغو تمام مسابقات ورزشی، ایران به سوی نیمه تعطیلی کاملی پیش می رود. وضعیتی که ممکن است به محدودیت سفر و گردشگری نیز کشانده شود.

وزارت بهداشت اعلام کرده است که مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها در استان‌های تهران، البرز، قزوین، مرکزی، قم، همدان، اصفهان، گلستان، گیلان و مازندران تا پایان هفته تعطیل است. همزمان مدارس تهران و چند استان دیگر نیز تعطیل شده‌اند.

تعطیلی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و مدارس در حالی صورت می‌گیرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونای جدید، کووید-۱۹، در کشور و نیز شمار جان‌باختگان افزایش پیدا کرده‌است.

اعلام ثبت موارد اولیه ابتلا و نیز تلفات انسانی در اواخر هفته گذشته صورت گرفت.

آن‌طور که گزارش‌های رسمی تا بامداد چهارم اسفند ماه حکایت دارد، مدارس استان‌های آذربایجان غربی، لرستان، و مراکز آموزش علمی و زبان در آذربایجان شرقی نیز تا پایان هفته یا در روزهای پیش رو تعطیل شده‌اند.

سخنگوی آموزش و پرورش تهران می‌گوید تعطیلی مدارس در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه برای آن است که «فضا آماده شود تا دانش‌آموزان در روزهای بعدی در نهایت امنیت وارد مدارس شوند و ضدعفونی وسایل مرتبط با مدرسه انجام شود».

مسعود ثقفی افزوده است «اقداماتی چون ضدعفونی و مسائل مرتبط با بهداشت مدرسه انجام می‌شود تا از روزهای بعد اگر شرایط فراهم بود بچه‌ها به مدرسه بروند».

تمام سالن‌های سینمایی و تئاتر وکنسرت نیز به مدت یک هفته تعطیل شدند. آن‌طور که وزارت ارشاد اعلام کرده تعطیلی از چهارم تا نهم اسفند مربوط به تمام برنامه‌های هنری و سینمایی کشور می‌شود.

همزمان وزیر علوم در بخشنامه‌ای پذیرش مهمان در خوابگاه‌های دانشجویی را ممنوع کرده و خواسته «ترتیبی اتخاذ شود تا نسبت به ضدعفونی فضاهای عمومی، خصوصا خوابگاه‌ها به صورت مستمر اقدام لازم صورت گیرد».

همچنین برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها، سمینارها در دانشگاه‌ها، و نیز فعالیت اردوهای دانشجویی و اماکن عمومی مانند استخرها متوقف شده‌است.

تا ظهر روز سوم اسفند ماه وزارت بهداشت شمار مبتلایان به ویروس کرونا را ۲۸ نفر و شمار کسانی که جان خود را از دست داده‌اند را پنج نفر اعلام کرد.

از میان این افراد ۲۰ مورد مربوط به استان قم می‌شود، دو نفر در تهران بستری هستند که از قم ارجاع شده‌اند، چهار مورد در خود تهران و دو مورد در استان گیلان شناسایی شده‌اند.

دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت «آزمایش ویروس کرونا مخصوص کسانی است که حال عمومی بدی دارند و معمولا کشف موارد اولیه بیماری با موارد مرگ ناشی از بیماری به هم نزدیک است».

او در عین حال بار دیگر تاکید کرده که کیت تشخیص ویروس کرونای جدید در کشور موجود است.

مینو محرز، استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران، از شهروندان خواسته «آرامش خود را حفظ کنند». محرز می‌گوید «حتی پرسنل بیمارستان هم با وجود آموزشی که دیده‌اند، دچار وحشت می‌شوند».

بنا بر نخستین گزارش جزئی مرکز کنترل و مقابله با شیوع بیماری‌های دولت چین، بر پایه تحقیقات موردی از ۴۴ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹، درصد تلفات انسانی بیماری تا ۲.۳ درصد عنوان شده‌است.

البته این درصد مربوط به آمار مبتلایان و جان‌باختگان در خود چین می‌شود که پیامدهای بیماری و تلفات انسانی، در مقایسه با دیگر کشورهای شرق آسیا، تا کنون شدیدتر بوده است.

داده‌ها و گزارش‌های فعلی نشان می‌دهد کووید-۱۹ (کروناویروس جدید) به‌مراتب کودکان کم‌تری را در معرض ابتلا قرار می‌دهد. در عین حال درصد جان‌باختگان با افزایش سن مبتلایان نیز بیشتر می‌شود. داده‌ها و اطلاعات، از آن‌جایی که این ویروس به‌تازگی کشف و شایع شده، ممکن است با تغییرات جزئی یا کلی روبه‌رو شود.

درهمین حال فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کرد تمام مسابقات ورزشی کشوری در رده‌های برتر، یک و دو به مدت ۱۰ روز برگزار نمی‌شود.

ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش پیرو دستور ویژه وزیر ورزش و جوانان به فدراسیون پزشکی ورزشی در خصوص فعالیت این فدراسیون در زمینه پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در ورزش، راه‌اندازی شد و امشب یک تصمیم مهم اتخاذ کرد.

«ستاد مقابله با گسترش بیماری کرونا در ورزش» در فدراسیون پزشکی ورزشی، با صدور اطلاعیه شماره ۲ از لغو تمام رویدادهای ورزشی کشوری، لیگ‌های دسته اول و دوم همه رشته‌های ورزشی خبر داد.

 

در این اطلاعیه آمده است: «پیرو هماهنگی به عمل آمده با معاونت ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان و نظر به اهمیت حفظ سلامت ورزشکاران و دست اندرکاران ورزش و همچنین علاقه‌مندان و تماشاگران رویدادهای ورزشی، اعلام می‌شود از روز دوشنبه، ۵ اسفندماه ۹۸ تمام مسابقات ورزشی کشوری و لیگ‌های دسته اول و دوم در تمام رده‌های سنی به مدت ۱۰ روز لغو اعلام می‌گردد.

 

در ادامه این اطلاعیه آمده است: «تصمیمات بعدی این ستاد متعاقبا و از طریق اطلاعیه‌های بعدی اعلام می‌شود.»

این تصمیم در حالی از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی اتخاذ شده که در آن آمده است بازی‌ها از روز دوشنبه به مدت ۱۰ روز لغو خواهد شد و سوال اینجاست که چرا لغو مسابقات از فردا یکشنبه انجام نمی‌شود و به دو روز دیگر موکول شده است؟!

 

لغو ۱۰ روزه مسابقات کشوری از روز دوشنبه، موجب می‌شود تا بازی‌های هفته بیست و یکم لیگ برتر فوتبال ایران که قرار بود در روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری صورت بگیرد، لغو شود.

همچنین بازی‌های هفته بیست و پنجم لیگ یک فوتبال ایران فردا یکشنبه برگزار خواهد شد، اما پس از آن به مدت دو هفته، مسابقات این رقابت‌ها به دلیل تصمیم فدراسیون پزشکی ورزشی برگزار نمی‌شود و لیگ برتر بانوان نیز در هفته نوزدهم(جمعه هفته جاری) انجام نخواهد شد.

 

امروز یکشنبه سه بازی حساس و باقی مانده از هفته بیستم لیگ برتر و همچنین دیدارهای هفته بیست و پنجم لیگ دسته اول فوتبال، مسابقات هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال بانوان و هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال برگزار خواهد شد و به نظر می‌رسد باتوجه به سفر تیم‌ها به شهرهای محل مسابقه و هزینه‌های انجام گرفته، بازی‌های فردا لغو نشده و فدراسیون پزشکی ورزشی به همین دلیل از روز دوشنبه لغو مسابقات به مدت ۱۰ روز را اعلام کرده است.

از سوی دیگر،علی صدرنیا، رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به خطر انتقال ویروس کرونا توسط گردشگران به نقاط مختلف کشور اعلام کرده است: اگر وضعیت انتشار ویروس کرونا با این روند در کشور ادامه یابد باید محدودیت‌های جدی در سفر و گردشگری اعمال شود.
او که خود از فعالان صنعت گردشگری کشور است ویروس کرونا را یک خطر جدی برای سلامت ایرانی‌ها اعلام کرد و با اشاره به محدودیت‌های صورت‌گرفته در شهرهای چین به‌دلیل شیوع این ویروس و قرنطینه کردن شهرهای آن کشور گفت: خطر شیوع ویروس کرونا در کشور جدی است و تمام کشورها نسبت به کشوری که شیوع کرونا در آن وجود داشته باشد اقدام به اعمال محدودیت سفر می‌کنند و این محدودیت‌ها با شیوع ویروس کرونا در ایران نیز توسط کشورهای دیگر نسبت به کشورمان اعمال خواهد شد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.