صادرات ماسک تا اطلاع ثانوی ممنوع است

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو طی بخشنامه‌ای بر لزومات رعایت مقررات فروش، توزیع و عرضه ماسک پزشکی و ممنوعیت صادرات ماسک تاکید کرد.

پرسش: به گزارش روز شنبه سازمان غذا و دارو، در بخشنامه سیدحسین صفوی خطاب به مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده ماسک آمده است: پیرو موارد مطروحه در جلسات و مذاکرات قبلی در خصوص تولید و توزیع ماسک جراحی با توجه به شرایط کنونی کشور ضروری است به منظور مدیریت و جلوگیری از هر گونه اخلال در تامین، توزیع و انباشت غیرمجاز و احتکار تولیدکنندگان ماسک پزشکی ملزم به رعایت ابلاغی هستند.

وی در این بخشنامه تاکید کرد: با توجه به اعلام آمادگی هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران به خرید نقدی این اقلام، فروش و تحویل فوری و روزانه ۵۰ درصد ظرفیت تولید روزانه کارخانه‌های تولیدی به هیات و توزیع از طریق هیات امنای ارزی تا اطلاع ثانوی الزامی است.

صفوی ادامه داد: بر اساس بخشنامه سازمان غذا و دارو مورخ ۲۳ بهمن ۹۸ صرفا مجاز به فروش و توزیع کالا به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مراکز درمانی و توزیع کننده و پخش مجاز ثبت شده در سامانه imed.ir بوده و لازم است از هر گونه فروش به اشخاص حقیقی و حقوقی غیرمجاز خودداری کنند و از هر گونه فروش و توزیع نامتعارف خودداری کنند.

مدیر کل تجهیزات پزشکی بهداشت تاکید کرد: آمار توزیع و عرضه اقلام مذکور را در سامانه توزیع سایت imed.ir به صورت روزانه و برخط ثبت کنند و به اطلاع اداره کل تجهیزات پزشکی برسانند. ممنوعیت هر گونه صادرات اقلام مذکور از جمله ماسک با توجه به نامه مورخ ۲۰ بهمن ۹۸ از هر طریق و تحت هر عنوان و تعرفه گمرکی ممنوع است.

صفوی افزود: تولید کنندگان این اقلام موطف به اعلام موجودی دقیق اقلام مذکور پزشکی به صورت مکتوب و الکترونیکی هستند و  تولید این اقلام باید با حداکثر ظرفیت کارخانه تولید کننده ادامه یابد.

وی گفت:  اعلام دقیق ظرفیت تولید روزانه اقلام توسط تولیدکننده به اداره کل تجهیزات پزشکی به صورت مکتوب و الکترونیکی باید انجام شود و  رعایت ضوابط قیمت‌گذاری، حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سقف قیمت فروش، توزیع و عرضه اعلامی اداره کل تجهیزات پزشکی الزامی است. اما در صورت تعیین قیمت بالاتر از سقف قیمت‌های اعلامی، تولیدکننده می‌تواند ضمن توزیع با قیمت مذکور مدارک مربوطه را به اداره کل تجهیزات پزشکی ارسال  کند.
وی افزود: عدم رعایت مقررات مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی و سلامت کشور بوده و طبق قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور پیگیرد قانونی دارد.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.