روایت رسانه‌های انگلیس؛ انتخابات ایران، نماد دموکراسی در غرب آسیا

برخی شبکه‌های خبری، مطبوعات و رسانه‌های گروهی انگلیس روز جمعه ضمن بازتاب برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، مشارکت مردم و مسئولین در این انتخابات را نماد دموکراسی در غرب آسیا توصیف کردند.

پرسش: بیشتر این رسانه‌ها شانس پیروزی جریان اصولگرا را به عنوان واکنشی به ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط ارتش آمریکا بالا توصیف کردند. 

گاردین در گزارشی محور مشارکت مردم در انتخابات را هم مورد بررسی قرار داد و نوشت رهبران ایران هشدار داده‌اند که غیبت در رای گیری مجلس چه از روی اعتراض و یا بی تفاوتی باشد سبب می شود تا دونالد ترامپ تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را بیشتر کند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، ۵۸ میلیون ایرانی مشمول شرکت در انتخاباتی هستند که دولت ایران ادعا می کند نماد دموکراسی در غرب آسیاست.

گاردین سپس ادامه داد: این انتخابات به عنوان یک شانس واقعی برای جناح محافظه – موسوم به اصول‌گرایان – مشاهده می‌شود که قدرت خود را در یکی از تشکیلات سیاسی ایران که از کنترل‌ آنها خارج است گسترش دهند.

این در حالی است که به نوشته این رسانه‌ انگلیسی، اردوگاه اصلاح طلبان دوپاره است. گروهی معتقدند که مجلس توان اصلاحات در کشور را ندارد و گروه دیگری بر این باورند که خطر واگذاری پارلمان به دست گروه‌های تند رو بالاست. 

نشریه دیلی میل هم در گزارشی با اشاره به شانس بالای پیروزی اصول‌گرایان در انتخابات احتمال داد که هواداران حسن روحانی رئیس جمهوری «معتدل» ایران در انتخابات مشارکت کمتری خواهند داشت.

این نشریه همچنین به حضور صبح امروز رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای پای صندوق رای اشاره کرد تا مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کنند.

به نوشته این نشریه انگلیسی مسائلی همچون خروج آمریکا ازبرجام، ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی را در نتیجه رای گیری حائز اهمیت توصیف کرد.

دیلی‌میل همچنین تصاویری از حضور پرشور مردم کشورمان به ویژه جوانان را پای صندوق‌های رای بازتاب داد.

شبکه خبری بی‌بی سی هم پیش بینی کرد که ترکیب مجلس آینده اصول‌گراتر و وفادار به رهبر انقلاب اسلامی ایران باشد.

نشریه فایننشال تایمز هم در گزارشی در همین رابطه عنوان کرد که سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران جناح اصلاح طلب و میلیون‌ها ایرانی را که امیدوار بودند با توافق هسته ای به سال‌ها انزوا پایان داده خواهد شد ضعیف کرده است.

این نشریه انگلیسی افزود که خصومت آمریکا جریان تند رو را که اکنون موضع ضد غربی خود را بر حق می‌دانند تقویت کرده و آنها را در مسیر پیروزی انتخابات مجلس قرار داده است.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌ دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان از ساعت 8 صبح امروز -جمعه - دوم اسفند در ۲۰۸ حوزه انتخابیه - ۶ هزار و ۱۱۲ شعبه شهری، ۵۷۷ شعبه روستایی و ۴۶۱ شعبه سیار اخذ رای- برای تعیین ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی و تعیین۷ نماینده مجلس خبرگان رهبری در ۵ حوزه انتخابیه تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، فارس و قم برگزار می‌شود.

در این دوره از انتخابات ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن و ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۷۶۶ نفر رای اولی هستند.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.