درخواست از ابراهیم رئیسی برای حضور رسول‌اف در جشنواره برلین

محمد رسول‌اف از سوی دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده‌ است.

پرسش: خانه سینمای ایران در نامه‌ای رسمی از حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، خواست شرایط و امکان حضور محمد رسول‌اُف، کارگردان، در جشنواره فیلم برلین را فراهم کند.

فیلم «شیطان وجود ندارد»، ساخته محمد رسول‌اف، نماینده امسال سینمای ایران در بخش مسابقه جشنواره فیلم برلین است، اما این فیلمساز با حکم قضایی ممنوع‌الخروجی از کشور روبه‌روست و حضورش در جشنواره نامشخص است.

خبر درخواست نهاد صنفی خانه سینما از رئیس قوه قضائیه به نقل از روابط عمومی این نهاد منتشر شده است.

این تشکل صنفی در نامه‌ای که به امضای همایون اسعدیان، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، رسیده، خطاب به رئیس نوشت: «رسم مألوف جشنواره‌ها بر این است که کارگردانان آثار، به هنگام نمایش فیلم‌هایشان در هر رویداد سینمایی حضور داشته باشند.»

اسعدیان همچنین در این نامه یادآور شده است که حضور نیافتن کارگردانان «به دلایل سیاسی و ممنوعیت‌های قضایی، تصویری نامطلوب از کشور متبوع‌شان ایجاد خواهد کرد.»

بنابراین خانه سینما از رئیس قوه قضائیه خواسته «به لحاظ مصالح ملی و ارائه تصویری واقعی از فضای فرهنگی کشورمان»، به موضوع حضور محمد رسول‌اف در جشنواره برلینانه «مساعدت» برساند.

پیش از این نیز یکی از تهیه‌کنندگان فیلم «شیطان وجود ندارد»، از مدیران سینمایی کشور که قرار است در جشنواره فیلم برلین حاضر شوند، خواسته بود تا به تماشای این فیلم بنشینند.

کاوه فرنام  از حضور تعدادی زیادی از مدیران سینمایی کشور در دوره هفتادم جشنواره فیلم برلین استقبال کرده و از آنها دعوت کرد تا تازه‌ترین فیلم محمد رسول‌اف، را در این جشنواره ببینند.

محمد رسول‌اف از سوی دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده‌ است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.