کشف سکه های حکومت هزار سال پیش شیعیان آفریقا در آبهای اسراییل

محققان اسراییلی این سکه ها را درحالی کشف کرده اند که بر روی آنها عبارت« لا اله الا الله محمدرسول الله علی ولی الله» حک شده بود.

پرسش: رسانه ها از کشف سکه های حکومت شیعیان در شمال آفریقا در آب های اسراییل خبر داده اند.

بگزارش راشا تودی؛ محققان اسراییلی این سکه ها را درحالی کشف کرده اند که بر روی آنها عبارت« لا اله الا الله محمدرسول الله علی ولی الله» حک شده بود.

این سکه ها که از جنس طلاست، در اعماق دریا کشف شده اند و مربوط به 1200سال پیش و متعلق به حکومت فاطمیون است که در گسترۀ وسیعی از شمال آفریقا برای ده ها حکومت می کردند.

حکومت فاطمیون سلسله‌ای است که از سال ۹۰۹م به مدت تقریبی دو قرن (تا سال ۱۱۷۱م بر بخش بزرگی از شمال آفریقا و خاورمیانه و دریای مدیترانه حکومت کرد. خلفای فاطمی پیشوایان شیعه اسماعیلی نیز بودند و نام سلسله آنان به نام فاطمه، دختر محمّد پیامبر مسلمانان، نامگذاری شده بود. آنان در قسمت مدیترانه‌ای خاورمیانه، بمدت بیش از دو قرن مؤسسِ دولتی بودند که به گسترشِ علم، هنر و بازرگانی علاقهٔ فراوان نشان می‌داد. قاهره پایتختِ مصر، توسط فاطمیان پایه‌گذاری شد. امپراتوری آنها یعنی بخش اولیه تاریخ اسماعیلی، تقریباً از ابتدای اسلام تا قرن یازدهم را در بر می‌گیرد. نخستین خلیفه فاطمی عبیدالله المهدی و سه خلیفه فاطمی دیگر، یعنی القائم و المنصور و المعز لدین الله نام داشتند.

خلافت فاطمی در سال ۹۰۹م در شمال آفریقا بنیان نهاده شد و به زودی به سیسیل، مصر، فلسطین و سوریه گسترش یافت و در دوران حکومت هشتمین خلیفهٔ فاطمی، المستنصربالله (وفات ۱۰۹۴م) به اوج قدرت خود رسید. در طول این دورهٔ حدوداً دو قرنی، فاطمیان یک حکومت مرفّه همراه با شادابی عقلانی، اقتصادی و فرهنگی قابل ملاحظه‌ای را پدیدآوردند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.