جنجال دلواپسان بر سرمصاحبه ظریف با اشپیگل درآستانه انتخابات؛ وزارت خارجه دفاع کرد

وزارت خارجه در این بیانیه گفته تاکید بر این که ایالات متحده اگر مایل به مذاکره است باید به سر میز مذاکره کمیسیون مشترک برجام که خود آن را ترک کرده بازگشته و تمامی تحریم ها و اقدامات غیر قانونی انجام شده را لغو و جبران نماید امری است که باید با قدرت پیگیری شود.

پرسش: دو روز پس از مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، با نشریه آلمانی اشپیگل و بالاگرفتن انتقادها به او که امکان مذاکره با آمریکا را منتفی ندانسته بود، وزارت خارجه بیانیه‌ای منتشر کرده و درباره آن مصاحبه توضیح داده است.

وزارت خارجه در این بیانیه گفته "تاکید بر این که ایالات متحده اگر مایل به مذاکره است باید به سر میز مذاکره کمیسیون مشترک برجام که خود آن را ترک کرده بازگشته و تمامی تحریم ها و اقدامات غیر قانونی انجام شده را لغو و جبران نماید" امری است که باید "با قدرت پیگیری شود."

ظریف در مصاحبه با اشپیگل و در پاسخ به سئوال این نشریه که پرسیده بود آیا مذاکره با آمریکا پس از ترور سردار قاسم سلیمانی منتفی شده، گفته بود نه، هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد روش خود را تغییر دهند و واقعیت را بپذیرند... دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد؛ ما هنوز بر سر میز مذاکره هستیم".

ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه دونالد ترامپ در توییتی نوشت که "وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات ‌متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود، نه، مرسی!".

وزارت خارجه در بیانیه خود گفته آمریکا می‌خواهد تصویری "جنگ طلب" و "ضد مذاکره" از جمهوری اسلامی ایران به نمایش بگذارد و "نهایتا میز مذاکره غیرقانونی و تحمیلی را جایگزین برجام" کند و به همین دلیل نباید ایران را مخالف مذاکره در این چارچوب نشان داد.

وزارت خارجه گفته "مذاکرات قانونی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در مقابل مذاکرات خارج از برجام - که دولت قانون‌ستیز آمریکا به‌دنبال آن است - ضرورت داشته و نباید به هیچ وجه این سنگر که از مشروعیت بین‌المللی برخوردار است، به دولت مستکبر و قانون گریز آمریکا وانهاده شود".

در این بیانیه تاکید شده که مذاکره با آمریکا در خارج از چارچوب برجام از سوی رهبر انقلاب، "نفی و نهی شده" و همین "همواره ملاک عمل وزارت خارجه است."

وزارت خارجه گفته "ایجاد دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره در شرایط فعلی سیاست خارجی و فضای انتخاباتی داخلی، اثرات مخرب بر منافع ملی کشور و اعتماد عمومی جامعه خواهد داشت".

همزمان با انتشار بیانیه وزارت خارجه در بیرون ساختمان اصلی این وزارتخانه که محل دفتر وزیر است، شماری از منتقدان ظریف و مخالفان مذاکره با آمریکا دست به تجمع اعتراضی زدند. تظاهر کنندگان پرچم‌های سرخ و پلاکاردهایی حاوی شعار "مرگ بر آمریکا" و عکس‌هایی از رهبر انقلاب و سردار قاسم سلیمانی در دست داشتند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه می‌گوید "دانشجویان، طلاب و مردم مشهد، قم و تبریز نیز قرار بود امروز در همین راستا تجمعاتی برگزار کنند".

چند نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم امروز در نطق‌هایی در صحن علنی به تندی از ظریف انتقاد کرده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی گفته هنوز چهل روز از شهادت قاسم سلیمانی نمی‌گذرد، "اظهارنظرهای سخیف وزیر امور خارجه" همه مردم ایران به ویژه مردم کرمان را بسیار عصبانی و ناراحت کرده است. امیرحسین قاضی زاده هم با انتقادهایی تند از ظریف گفته "بهتر نیست مجلس دهم برای حسن ختام ضمن برخورد شدید با وزیر امور خارجه از قوه قضائیه بخواهد اخراج ایشان از وزارت امور خارجه فراهم شود؟"

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم از ظریف خواست که "با التماس مذاکره را گدایی نکند" و باعث نشود "حماسه‌های مردم در حمایت از انقلاب و رهبری بی‌خاصیت شود".

در برابر محمود صادقی که صلاحیت او برای نامزدی در انتخابات دور بعدی مجلس رد شده است، از ظریف حمایت کرده و گفته "امروز دلواپسان مجلس همسو با رئیس جمهور آمریکا به ظریف تاختند".

  •  
  •  
  • ### 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.