عطوان: عربستان در حال زمینه‌سازی برای برقراری رابطه با اسراییل است

عبدالباری عطوان در سرمقاله شماره امروز ( دوشنبه) روزنامه رأی الیوم عادی سازی مناسبات میان رژیم صهیونیستی و عربستان را مبتنی بر شش تحول اساسی برشمرد و تاکید کرد که ریاض در حال زمینه سازی برای برقرار رابطه با این رژیم است .

پرسش: «آریه درعی»‌ وزیر امور داخلی رژیم اشغالگر فلسطین دیروز طی حکمی برای اولین بار به طور رسمی مجوز سفر صهیونیست ها را به عربستان صادر کرد.

عطوان در این ارتباط نوشت: این تصمیم اسراییل تنها در سایه زمینه سازی های قبلی با مقامات سعودی و چند تحول اساسی قابلیت تحقق یافتن داشت، زیرا روابط میان طرفهای مختلف در یک مسیر و به یک سمت پیش نمی رود.

این تحلیل گر سرشناس مسائل سیاسی جهان عرب تحولات یاد شده را به ترتیب ذیل برشمرد:

نخست : دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا به زودی جزئیات طرح "معامله قرن" را اعلام خواهد کرد . این طرح به بهبود رسمی روابط میان کشورهای عربی و رژیم اسراییل مشروعیت می بخشد، به ویژه آن دسته از کشورهایی که در "کنفرانس منامه" در ژوئیه (تیر - مرداد) گذشته شکل گرفته توسط "جراد کوشنر" داماد ترامپ مشارکت داشتند و متعهد شدند که بیش از ۵۰ میلیارد دلار هزینه های اقتصادی این طرح را بپردازند.

دوم : تیم شبکه ۱۲ تلویزیون اسراییل چندی پیش وارد ریاض شد و اعضای آن در شماری از شهرهای سعودی از جمله جده و مدینه منوره و ریاض به گردش پرداختند و با تعدادی از شهروندان عربستان مصاحبه هایی انجام دادند و این مصاحبه ها به طور مستقیم پخش شد.

سوم : مقامات سعودی شماری از شهروندان عربستان را تشویق کردند تا نسبت به اسراییلی ها ابراز علاقه کنند و از شهرهای فلسطین اشغالی دیدن به عمل آورند و به بهبود روابط با این رژیم اشغالگر مباهات کنند و از اسراییلی ها استقبال کنند و در هنگام سفرشان به ریاض از آنان جهت رفتن به خانه هایشان دعوت کنند.

چهارم : عربستان موج ایجاد تنفر از فلسطینیان به راه انداخت و ارتش الکترونیک سعودی در شبکه های ارتباط اجتماعی به دستور مقامات رسمی عربستان، فلسطینیان را به فروش زمین هایشان به اسراییل متهم کردند.

پنجم : عربستان در صدد مخدوش کردن چهره محور مقاومت برآمد و در همین راستا با تاکید بر فتنه طائفه ای، گزارش های ساختگی در مورد وجود رابطه میان کشورهای تشکیل دهنده این محور به ویژه ایران و سوریه و حزب الله با رژیم اشغالگر قدس منتشر کرد.

ششم : عربستان جنبش های مقاومت فلسطین به ویژه "جنبش مقاومت اسلامی فلسطین" (حماس) را به عنوان گروه های مجرم معرفی کرد و نام آنها را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و در راستای تحقق بخشیدن به خواسته های اسراییل افراد منتسب به این جنبش ها را بازداشت کرد.

عطوان افزود : با قدرت گرفتن "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در سال ۹۶،‌ تلاش ریاض برای عادی سازی روابط با صهیونیست ها افزایش یافته، ولی عربستان همچنان این موضوع را تکذیب می کند. 

از سوی دیگر «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه سعودی جمعه گذشته مدعی شد که ریاض هیچ رابطه‌ای با اسرائیل ندارد.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.