در رسانه‌های آمریکا؛ انتقاد شدید از مرزبانی فرودگاه بوستون در پی اخراج 'غیرقانونی' دانشجویان ایرانی

سناتور ادوارد مارکی به همراه سناتور الیزابت وارن که از نامزدهای پیش‌رو دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری هم هست به همراه آیانا پرسلی، عضور مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در این نامه آورده‌اند: ما از نحوه عملکرد اداره مرزبانی و گمرک در جریان بازداشت و اخراج شهاب دهقانی، دانشجوی دانشگاه نورت‌ایسترن به شدت نگران هستیم. ما خواستار توضیح اداره مرزبانی و گمرک در رابطه با این الگوی هدف گرفتن دانشجویان ایرانی و اخراج آنها هستیم.

پرسش: اخراج شهاب دهقانی حسین آبادی، دانشجوی ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه نورت‌ایسترن آمریکا که روز یکشنبه پس از ورود به فرودگاه بوستون بازداشت و یک روز بعد از خاک آمریکا اخراج شد در رسانه‌های این کشور بازتاب داشته است.

یک وکیل حقوق مدنی اداره مرزبانی این فرودگاه را متهم کرده که با نادیده گرفتن حکم دادگاه در تعلیق اخراج آقای دهقانی، اداره مرزبانی و گمرک فرودگاه بوستون "خود را بالاتر از قانون" لحاظ کرده و به این ترتیب قانون‌شکنی کرده و اکنون باید پاسخ‌گو باشد.

فرودگاه بوستون، بلای جان دانشجویان ایرانی!

مجله نیوزویک روز چهارشنبه، ۲۲ ژانویه، به نقل از سوزان چرچ، وکیل شهاب دهقانی نوشته: "حکم ماندن موقت او در خاک آمریکا را قاضی آلیسون دی. بروز از دادگاه ایالتی ماساچوست زمانی صادر کرد که شهاب هنوز در فرودگاه بود."

در ویدیویی که از این وکیل حقوقی دوشنبه شب منتشر شد هم او دیده می‌شود که به معترضان حاضر در فرودگاه بوستون از حکم دادگاه و تعلیق موقت در اخراج آقای دهقانی می‌گوید اما اداره گمرک و مرزبانی آمریکا در جوابیه‌ای که برای شبکه سی‌ان‌ان آمریکا فرستاده مدعی شده در زمان نشاندن شهاب دهقانی در هواپیمای بازگشت از صدور حکم قاضی "مطلع نبوده" است.

نیوزویک همچنین به نقل از انجمن دفاع از آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) نوشته که از ماه اوت سال گذشته (۲۰۱۹) تاکنون ۱۰ دانشجوی ایرانی پس از ورود به فرودگاه‌های آمریکا متوقف و به این کشور بازگردانده شده‌اند که از میان این ۱۰ مورد، فرودگاه لوگان شهر بوستون با ۷ اخراج بیشترین آمار را دارد.

کرول رز، مدیر انجمن دفاع از آزادی‌های مدنی ایالت ماساچوست در همین رابطه گفته: "هیچ کس فراتر از قانون نیست و این شامل اداره گمرک و مرزبانی هم می‌شود... با توجه به رویکرد مهاجرهراسی دولت دونالد ترامپ و همچنین رویه سوال‌برانگیز اداره مرزبانی فرودگاه لوگان که چند دانشجوی ایرانی با وجود در دست داشتن ویزای معتبر را اخراج کرده، اکنون شرم‌آور است که شاهد باشیم شهاب بدون توجه به حکم قاضی اخراج شده است. انجمن هم در حال بررسی همه ظرفیت‌های قانونی است تا اداره گمرک و مرزبانی را وادار به پاسخگویی و به علت اخراج دانشجویان ایرانی و سایر کشورها که ویزای معتبر دارند مجبور به قبول مسئولیت کند."

 

ان بی سیحق نشر عکس NBC
Image caption مقام‌های اداره مرزبانی و گمرک آمریکا به شبکه ان‌بی‌سی گفته‌اند شهاب دهقانی به علت ارتباط اعضای خانواده او با یکی از سازمان هایی که دولت آمریکا در فهرست تروریستی قرار داده از فرودگاه بوستون بازگردانده شده است

'کسانی که ارتباط فامیلی با لیست تروریستی آمریکا داشته باشند اخراج می‌کنیم'

تام وینتر و دانیلا سیلوا گزارش‌گران شبکه ان‌بی‌سی آمریکا هم در ارتباط با همین خبر با اداره مرزبانی و گمرک آمریکا تماس گرفته‌اند و از آنها خواسته‌اند که درباره اخراج شهاب دهقان توضیح دهند.

گزارش‎گران ان‌بی‌سی می‌گویند مقام‌های اداره مرزبانی و گمرک که از جزییات علت اخراج آقای دهقانی مطلع بوده‌اند به آنها گفته‌اند که افسران مستقر در مبادی ورودی در مواردی - از جمله این مورد - کسانی را که ارتباط خانوادگی با اعضای سازمان‌هایی دارند که دولت آمریکا آنها را تروریستی شناسایی کرده از ورود به خاک آمریکا منع می‌کنند.

این مقام‌ها جزییات بیشتری درباره نحوه ارتباط اعضای خانواده شهاب دهقانی با فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا ارایه نکرد‌ه‌اند و آن طور که کری دویل، وکیل حقوقی به ان‌بی‌سی گفته اداره گمرک و مرزبانی پاسخی به استعلام او در ارتباط با جزییات اخراج این جوان ایرانی نداده است.

کرول رز، مدیر انجمن دفاع از آزادی‌های مدنی ایالت ماساچوست اما این ادعا که علت اخراج آقای دهقانی ارتباط خانوادگی او با فهرست سازمان‌های تروریستی شناخته شده از سوی دولت آمریکا بوده باشد را "شگفت‌انگیز و عصبانی‌کننده" خوانده است. او گفته سوابق و مدارک شهاب دهقانی برای اخذ ویزای آمریکا چندین ماه در دست بررسی اداره مرزبانی و گمرک و وزارت امور خارجه بوده و به این لحاظ ویزای او پس از "مداقه و بررسی مجدانه" نهادهای دولتی صادر شده بوده است.

پست توییتر از @SenMarkey: .@SenWarren, @RepPressley and I are deeply troubled by the manner in which CBP handled the detention and removal of Northeastern student Shahab Dehghani. We’re demanding CBP provide answers on a pattern of targeting Iranian students for inspection and removal from the U.S. کپی‌رایت تصویر @SenMarkey @SenMarkey

 

روز پنجشنبه، ۲۳ ژانویه، همچنین دو سناتور و یکی از اعضای مجلس نمایندگان ماساچوست در نامه‌ای سرگشاده از بازگرداندن دانشجویان ایرانی در فرودگاه لوگان بوستون اظهار نگرانی شدید کردند.

سناتور ادوارد مارکی به همراه سناتور الیزابت وارن که از نامزدهای پیش‌رو دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری هم هست به همراه آیانا پرسلی، عضور مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در این نامه آورده‌اند: "ما از نحوه عملکرد اداره مرزبانی و گمرک در جریان بازداشت و اخراج شهاب دهقانی، دانشجوی دانشگاه نورت‌ایسترن به شدت نگران هستیم. ما خواستار توضیح اداره مرزبانی و گمرک در رابطه با این الگوی هدف گرفتن دانشجویان ایرانی و اخراج آنها هستیم."

با توجه به بازتاب اخبار مربوط به این اخراج‌ها در رسانه‌های جریان اصلی آمریکا چون شبکه‌های تلویزیونی سی‌ان‌ان، ان‌بی‌سی و ورود هر دو سناتور ایالت ماساچوست به این ماجرا احتمالا در چند روز آینده باید منتظر تحولات جدید و شاید هم ورود وزارت‌خارجه یا کاخ‌سفید به این قضیه بود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.