وزیر ورزش: با فشار آمریکا میزبانی ایران در جام باشگاه‌های آسیا لغو شد

«جنگ واقعی» بین ایران و آمریکا وجود دارد و شرایط کشور و منطقه «تهدیدات زیادی» برای ورزش به وجود آورده است.

پرسش: وزیر ورزش و جوانان گفته است محرومیت ایران از میزبانی بازی‌های باشگاه‌های آسیا «با فشار آمریکا» صورت گرفته است و اسرائیل و عربستان سعودی نیز از آن حمایت می‌کنند.

مسعود سلطانی‌فر که روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه در جلسه مجمع عمومی کمیته ملی المپیک سخن می‌گفت،افزود «جنگ واقعی» بین ایران و آمریکا وجود دارد و شرایط کشور و منطقه «تهدیدات زیادی» برای ورزش به وجود آورده است.

او درعین حال ابراز امیدواری کرده که پیگیری‌های صورت گرفته منجر به تغییر تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا شود.

نمایندگان مجلس هم روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه با صدور بیانیه، «استکبار جهانی» را عامل این رویداد دانسته‌اند و کنفدراسیون فوتبال آسیا را متهم به «سیاسی‌کاری» کرده‌اند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا روز شنبه ۲۸ دی با ارسال یک نامه رسمی به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که در فصل جدید از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، مسابقاتی را که تیم‌های ایرانی در آن میزبان هستند در ایران برگزار نخواهد کرد.

به گفته این کنفدراسیون، این بازی‌ها «در زمین بی‌طرف» برگزار خواهد شد. علت این تصمیم حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی و ناامن بودن ایران اعلام شده است.

این درحالیست که ترابیان رییس اسبق کمیته روباط بین الملل فدراسیون فوتبال در رد ادعای ای اف سی  گفته است ایرلاین های خارجی نمی فهمند و ای اف سی می فهمد!

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که علاوه بر درخواست تیم‌های باشگاهی شرکت‌کننده در لیگ قهرمانان آسیا، داوران هم گفته‌اند که برای قضاوت در این دیدارها به ایران سفر نمی‌کنند.

مقام‌های کشور گفته‌اند چنین تصمیمی را قبول نمی‌کنند و باشگاه‌های ایران از این مسابقات انصراف خواهند داد.

وزیر ورزش  هم گفته است که امنیت تیم‌های ایرانی که به ایران می‌آیند را «تضمین» می‌کند.

پیش این عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه تصمیم فدراسیون فوتبال آسیا درباره لغو میزبانی ایران را «تصمیمی ناجوانمردانه‌» خوانده بود که با «سوءاستفاده غیر منصفانه عربستان» از سقوط هواپیمای اوکراینی انجام شده است.

در همین حال، امیرمهدی علوی، سخنگوی فدارسیون فوتبال ایران احتمال لغو میزبانی در بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران را رد کرده و گفته است «هیچ‌گونه نامه‌ای از سوی فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا» دریافت نشده است.

در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو به نمایندگی از ایران شرکت دارند. در این رقابت‌ها تیم های الهلال، التعاون و الاهلی عربستان نیز حضور دارند.

نخستین بازی تیم‌های ایرانی در این رقابت‌ها بازی تیم‌ استقلال با الکویت کویت است که قرار بود روز پنجم بهمن برگزار شود.

رسانه‌های عربی گزارش داده‌اند که تیم کویتی درخواست کرده است که این بازی در قطر برگزار شود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.