ظریف معادلات تحلیل گران را به هم زد: ایران در مورد توافقنامه‌ای جدید با آمریکا مذاکره نمی‌کند

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ایران به هیچ عنوان در مورد توافقنامه‌ای جدید با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

پرسش: باوجود پیش بینی برخی تحلیل گران منطقه که ایران و آمریکا را در اوج تنش آماده مذاکره می دیدند بخصوص با سفرهای متعدد مقامات منطقه به ایران طی دو هفته اخیر،«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه دیروز جمعه در دیدار با اعضای اتحادیه صنایع هندوستان در مومبای (بمبئی) با اشاره به تاسیس سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مومبای به عنوان اولین یا شاید دومین نمایندگی دیپلماتیک میهمان در خارج از ایران، آن را بیانگر این پیوند از هم ناگسیختنی دو ملت هند و ایران خواند.

وی با بیان اینکه در چند هفته گذشته ما [ایرانیان] شاهد رویدادهای تلخی بودیم، اظهار داشت: آمریکا در یک اقدام تروریستی محبوب‌ترین سردار کشورمان را به شهادت رساند. تنها در ۴۳۰ شهر هند، علیه شهادت سردار سلیمانی برنامه‌های اعتراض‌آمیزی برگزار شد. این اعتراضات بدون هماهنگی یا حمایت مالی و سیاسی ما انجام شد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: این حرکت خود اثبات دیگری در پیوند از هم ناگسستنی ایران با کشور هند و ملت‌های دو کشور است.

ظریف به پایان دوران قلدری و زورگویی کشورهای به ظاهر ابرقدرت تاکید کرد و حرکت زورگویانه قدرت‌های خارجی را اشتهایی سیری‌ناپذیر خواند که به تدریج گریبان‌گیر همه کشورهای منطقه و متعاقباً سایر کشورهای جهان می‌شود.

وی به ظرفیت‌های همکاری‌های تجاری اعم از تبادلات تجاری تهاتری و همچنین استفاده از سامانه ریال – روپیه برای کنار گذاشتن دلار و یورو تاکید کرد و اظهار داشت: آمریکایی‌ها از دلار برای فشارهای اقتصادی علیه مردم ایران و دیگر کشورهای جهان استفاده می‌کنند و به قول خودشان جنگ دلاری علیه دیگر کشورها راه می‌اندازند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی و هند نیازی به دلار برای پرداخت بهای کالاها و خدمات صادراتی خود به یکدیگر ندارند و ما می‌توانیم با اتکا به ارزهای خود و توانایی‌های خودمان تراکنش‌های تجاری را انجام دهیم.

ظریف با اشاره به وجود ظرفیت‌های بالقوه برای همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های علمی، دانشجویی و مهندسی تصریح کرد: ایران اکنون رتبه چهارم، در فهرست کشورهای جهان با بیشترین تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی را دارد و چندی پیش با پشت سر گذاشتن آمریکا به این رتبه رسیده است. هند در این فهرست در جایگاه نخست قرار دارد بنابراین دو کشور می‌توانند در این حوزه با یکدیگر همکاری کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان میانجیگری هند برای کاهش تنش میان جمهوری اسلامی و آمریکا خاطرنشان کرد: ما به هیچ عنوان در مورد توافقنامه‌ای جدید مذاکره نخواهیم کرد. قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ۱۵۹ صفحه است که احتمالاً طولانی‌ترین قطعنامه سازمان ملل است. اما در صورت آمادگی آمریکا برای بازگشت به برجام و توافق‌های قبلی، هند می‌تواند ایفای نقش کند.

به گفته وزیر امور خارجه، کشورهای اروپایی نیز برای میانجیگری اعلام آمادگی کرده‌اند. بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس معتقد است ما اکنون به توافق ترامپ نیاز داریم. شاید در آینده نیاز به امضای توافق وارِن یا توافق سندرز باشد. برجام توافق میان ما و آمریکا و پنج کشور مهم دیگر جهان است و خروج یک کشور از آن پذیرفتنی نیست.

ظریف در پاسخ به امکان میانجیگری هند برای حل اختلاف میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی هم ابراز داشت: ما برای مذاکره با عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس آماده‌ایم و حاضر به ارائه پیشنهادات در خصوص امنیت در این منطقه به ویژه در تنگه هرمز را داریم و پیشنهاداتی برای ایجاد آرامش و صلح در تنگه هرمز را نیز ارائه کرده‌ایم.

پس از سخنرانی ظریف، جمعی از تجار، سوالات و نکاتی در زمینه همکاری‌های تجاری، در حوزه‌های نفتی، گازی، پتروشیمی، محصولات کشاورزی و جهانگردی و گردشگری مطرح کردند و وزیر امور خارجه در این زمینه‌ها پاسخ و توصیه‌های خود را اعلام کرد.

در این جلسه، سوباش دِسای وزیر صنایع سنگین در دولت ایالت ماهاراشترا و همچنین ویجِی کلانتری مدیرعامل انجمن سراسری صنعتگران هند و رئیس مرکز تجارت جهانی در مومبای و همچنین علیخانی سرکنسول جمهوری اسلامی و علی چگنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند نیز حضور داشتند. 

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.