احضار سفیر انگلیس در تهران

ساعاتی پیش از این تحول مک ایر در اولین واکنش به دستگیر‌ی‌اش در توییتی تاکید کرده بود که درهیچ تظاهراتی شرکت نکرده و به مراسم یادبود کشته‌شدگان سانحه ناگوار سقوط هواپیمای اوکراینی رفته بود.

پرسش: در حالیکه عده‌ای در مقابل سفارت انگلیس در تهران تجمع کرده و خواستار تعطیلی آن و اخراج سفیر شده‌ بودند، راب مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران "به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی" به وزارت خارجه احضار شد.

ساعاتی پیش از این تحول مک ایر در اولین واکنش به دستگیر‌ی‌اش در توییتی "تاکید" کرده بود که "درهیچ تظاهراتی" شرکت نکرده و به مراسم "یادبود" کشته‌شدگان سانحه "ناگوار" سقوط هواپیمای اوکراینی رفته بود.

مک ایر نوشت چند تن از جان‌باختگان بریتانیایی بوده‌اند و "طبیعی است که او نسبت به کشته‌شدگان ادای احترام" کند؛ با این حال "پس از ۵ دقیقه هنگامی که عده‌ای شروع به شعاردادن کردند محل را ترک کردم" و نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم."

ساعتی قبل آن عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در توییتر نوشت: "او زندانی نشد، در یک تجمع غیرقانونی دستگیر شد. وقتی پلیس به من گفت یک فرد خارجی را دستگیر که مدعی است سفیر بریتانیا است من گفتم امکان ندارد. پس از گفتگوی تلفنی با او در کمال تعجب متوجه شدم که خودش است. یک ربع بعد آزاد شد."

پیشتر وزارت خارجه در پاسخ به  ایرنا در باره بازداشت سفیر بریتانیا در تهران گفته بود "در انتظار گزارش نیروی انتظامی و اطلاع از جزییات امر هستیم".

پیشتر خبرگزاری تسنیم به نقل از "یک منبع آگاه امنیتی" نوشت که "سفیر انگلیس بعد از حضور در مقابل دانشگاه، مشغول تحریک و ساماندهی معترضان بود و بعد از آنکه نیروهای امنیتی به او مشکوک شدند وی را در داخل یک مغازه بازداشت کردند".

این خبرگزاری از قول این فرد که نامش را منتشر نکرد نوشت: "سفیر انگلیس به دلیل حضور غیرقانونی و مغایر با عرف دیپلماتیک در حالت اقدام علیه امنیت کشور بود که مطابق قانون بازداشت و در اختیار وزارت خارجه قرار گرفت و وزارت خارجه نیز وی را آزاد کرد".

در مجلس نیز دو نماینده  در تذکری آیین‌نامه‌ای خواستار اخراج سفیر بریتانیا شدند.

عبدالرضا مصری گفته است: "عجیب این است که سفیر انگلیس در آشوب‌های کشور حضور داشته و دست را از پرده بیرون آورده، معلوم نیست سفارت انگلیس سفارتخانه است یا مرکز آشوب و سازماندهی ضد انقلاب، آنها دخالت آشکارشان را به جایی رساندند که سفیر انگلیس در میدان حاضر می‌شود".

علاء‌‌الدین بروجردی، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز گفته است "انگلیس نقش مهمی در اِعمال تحریم‌ها و در بسیاری از مشکلات امروز ملت ایران ایفا کرده است که جا دارد تا وزارت خارجه تمهیدات لازم برای اخراج سفیر این کشور را در دستورکار قرار دهد".

پس از انتشار خبر بازداشت سفیر بریتانیا، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‎ای بازداشت سه ساعته سفیر خود در تهران را اقدامی "بی دلیل و ناموجه" دانست و آن را "نقض فاحش" قوانین بین‌المللی خواند.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی بازداشت او را محکوم کرد.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.