لحن بی سابقه روحانی؛ به نخست وزیر انگلیس:اگر سلیمانی نبود شما در لندن آرامش نداشتید

حسن روحانی، رئیس جمهور ، در گفتگو با نخست‌وزیر انگلیس گفته: اگر آمریکا مرتکب خطای دیگری شود ،پاسخ بسیار خطرناکی دریافت خواهد کرد.

پرسش:تماس‌های دیپلماتیک به دنبال ترور سردار قاسم سلیمانی در حمله آمریکا و واکنش ایران با حمله موشکی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق ادامه دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور، روز پنجشنبه مکالمه‌ای تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس داشته است و بنا به اعلام دفتر نخست‌وزیری انگلیس، جانسون در گفتگو با روحانی، ایران را به پایان اقدامات خصمانه فراخوانده است.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری ایران، روحانی "ریشه‌ ناامنی‌های اخیر" را خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خوانده است.

بوریس جانسون به حسن روحانی گفته که انگلیس به حفظ برجام متعهد است. شارل میشل، رئیس شورای اروپا هم در گفتگویی تلفنی با روحانی موضع مشابهی داشته و برجام را ابزاری برای حفظ ثبات منطقه دانسته است.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه از قدرت‌های اروپایی خواست تا بپذیرند باید توافق هسته‌ای را رها کرد. ترامپ در عین حال گفت آمریکا از کشورهایی که به دنبال صلح باشند استقبال می‌کند.

همزمان ایالات متحده در نامه‌ای به سازمان ملل ادعا کرده "آماده است تا برای مذاکرات جدی بدون پیش‌شرط با ایران تعامل کند."

این تماس‌های دیپلماتیک پس از آن انجام شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد نیروهای این کشور در حمله موشکی ایران تلفاتی نداشته‌اند.

کارشناسان نظامی بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده می‌گویند موشک‌های ایرانی با دقت بالا نقاطی را در پایگاه عین الاسد زده‌اند. گزارش‌های مختلف حاکی از اطلاع قبلی حمله بوده و این که ایران عامدانه خواسته نیروهای آمریکایی در حمله کشته نشوند.

حمله ایران واکنشی به ترور سردار قاسم سلیمانی بود.

آمریکا در نامه‌ای به سازمان ملل این اقدام را دفاع از خود توصیف کرده است. ایران هم در نامه‌ای به سازمان ملل حمله موشکی خود را به دلیل مشابهی موجه دانسته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ، در گفتگو با نخست‌وزیر انگلیس گفته: "اگر آمریکا مرتکب خطای دیگری شود ،پاسخ بسیار خطرناکی دریافت خواهد کرد."

روحانی به جانسون گفته اگر اقدامات قاسم سلیمانی نبود "شما امروز در لندن آرامش نداشتید."

روحانی مطلب مشابهی را هم به امانوئل مکرون گفته بود.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، در گفتگو با  روحانی بر اراده جدی اتحادیه اروپا بر تعامل با طرفین برای کاهش تنش تاکید کرده است.

میشل ابراز امیدواری کرده که با موضع روز چهارشنبه رهبران ایران و آمریکا اقدام دیگری برای تشدید تنش در منطقه روی ندهد.

بنا به اعلام دفتر میشل، روحانی گفته اتحادیه اروپا نقش مسئولانه‌ای در خاورمیانه داشته و ایران آماده همکاری نزدیک با اروپا است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.