مهاجرت بی سر و صدای کیمیا علیزاده به هلند

اما بر خلاف این ادعاها، علیزاده چند روزی است راهی کشور هلند شده و تمرینات آماده سازی خود را در اروپا پیگیری می‌کند.

پرسش: تنها مدال آور ورزش بانوان ایران در رقابت‌های المپیک با مهاجرت به کشور هلند قصد دارد در بازی‌های المپیک توکیو برای کشوری غیر از ایران مبارزه کند.

چندی پیش کیمیا علیزاده، دارنده مدال برنز المپیک ریو و نقره و برنز جهان در رقابت‌های انتخابی تیم ملی تکواندو بانوان ایران غایب بود و کادر فنی تیم ملی دلیل این موضوع را آسیب دیدگی این ورزشکار عنوان کردند و حتی این صحبت از سوی سرمربی تیم ملی مطرح شد که علیزاده به شرط رسیدن به شرایط ایده آل می‌تواند راهی اردوی تیم ملی شود و برای کسب سهمیه المپیک تلاش کند.

اما بر خلاف این ادعاها، علیزاده چند روزی است راهی کشور هلند شده و تمرینات آماده سازی خود را در اروپا پیگیری می‌کند.

علیزاده با مهاجرت به هلند دیگر قصدی برای مبارزه زیر پرچم ایران را ندارد و به دنبال این است در بازی‌های المپیک توکیو برای کشوری غیر از ایران مبارزه کند.

طبق گفته هم‌تیمی‌هایش، کیمیای ۲۱ ساله که تصویر بدون حجاب او هنگام تمرینات در هلند منتشر شده است، می‌خواهد آینده دوران قهرمانی‌اش را در آرامش، «به دور از تبعیض‌ها و استفاده ابزاری مقامات ورزشی از زنان مدال‌آور» پیگیری کند.

خانم علیزاده قصد دارد در المپیک توکیو، خارج از پرچم جمهوری اسلامی ایران به رقابت بپردازد. در ماه‌های اخیر سعید ملایی در جودو و علیرضا فیروزجا در شطرنج نیز با پرچم فدراسیون جهانی به رقابت پرداخته‌اند.

در سال‌های اخیر، تکواندوی ایران بین همه رشته‌های ورزشی رکورددار کوچ قهرمانان بوده. 

برخی نظرات این روند مهاجرت را ناشی از نحوه مدیریت محمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندو می دانند که طی این سال‌ها با مانع‌تراشی برای جمع گسترده‌ای از قهرمانان و مربیان، آنان را وادار به مهاجرت کرده است.

پولادگر پس از المپیک ریو در مصاحبه تلویزیونی، رضا مهماندوست و میلاد بیگی را که با تیم جمهوری آذربایجان به موفقیت رسیدند، «مزدور» خطاب کرد.

کیمیا علیراده شش رکورد تاریخی برای تکواندو و ورزش زنان ایران بجا گذاشته: اولین دختر طلایی در تکواندوی نوجوانان جهان، اولین دختر طلایی همه ورزش‌ها در المپیک نوجوانان، اولین زن مدال‌آور ایران در تکواندوی جهان، اولین زن ایرانی که روی سکوی المپیک رفت، جوان‌ترین مدال آور ایران در تاریخ المپیک و برنده اولین نشان نقره جهانی تکواندوی زنان ایران.

او حالا رکورد دیگری بجا گذاشته و نخستین مدال‌آور المپیکی در تاریخ ورزش ایران است که در حین دوران قهرمانی، آینده ورزشی خود را در خارج از ایران جستجو می‌کند.

اولین موفقیت بزرگ کیمیا علیزاده مسابقات تکواندوی نوجوانان جهان به میزبانی تایوان بود که در ۵۲ کیلوگرم طلا گرفت. مرداد ۹۳ در المپیک نوجوانان پرچمدار کاروان ایران بود. این بار در ۶۳ کیلو طلایی شد. اردیبهشت ۹۴ در مسابقات جهانی روسیه، روی سکوم سوم ۵۷ کیلوگرم ایستاد و توانست جید جونز انگلیسی (قهرمان المپیک لندن) را شکست دهد.

سه ماه بعد مجدداً با غلبه بر جونز مدال طلای ۵۷ کیلوگرم جایزه بزرگ روسیه را نصیب خود کرد. آنجا رقیب اهل کره جنوبی و قهرمان مسابقات جهانی را هم با اختلاف چشمگیر شکست داد.

در المپیک ریو که تکواندوی مردان ایران بی مدال ماند، کیمیا تاریخساز شد و توانست روی سکوی سوم بایستد تا رکورد ٦٤ ساله ناصر گیوه‌چی را بشکند. گیوه‌چی در کشتی آزاد المپیک هلسینکی ۱۹ ساله بود که نقره گرفت. کیمیای ۱۸ ساله رکورد او را فرو ریخت.

با وجود شدت گرفتن انتقادات از عملکرد پولادگر که به نظر می‌رسید دوران حکمرانی‌اش بر فدراسیون خاتمه یابد، اما مدال تاریخی کیمیا باعث حفظ میز مدیریت پولادگر شد، به نحوی که هادی ساعی دارنده دو نشان طلای المپیک گفت پولادگر پشت مدال کیمیا علیزاده پنهان شده است.

علیزاده در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ با وجود مصدومیت، توانست نخستین برای سومین سال پیاپی مدال بگیرد.

او در این باره گفت: «سرگیجه داشتم و درد شدید مچ پا. حتی مربی‌ام اصرار داشت مسابقه ندهم اما غیرت من اجازه نمی‌داد مسابقه ندهم.»

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.