چامسکی: آمریکا بزرگترین تهدید صلح جهانی است

این چیزی است که گفته نمی شود و در واقع نتایج به دست آمده در نظرسنجی های آژانس‌های آمریکایی آنها را در رسانه‌هایی که ما آزاد می خوانیم، منتشر نمی شوند.

پرسش: نظریه پرداز مشهور آمریکایی در انتقاد به سیاست‌های واشنگتن نسبت به ایران، گفت نظر سنجی‌های مراکز معتبر نشان می‌دهد آمریکا بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

 

نوام چامسکی روز شنبه در مدرسه جدید نیویورک توضیح داد که چرا معتقد است ایالات متحده بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

وی با بیان اینکه حزب پیشین جمهوریخواه اکنون به یک "یاغی تندرو" تبدیل شده که هرگونه سیاست‌های پارلمانی را رها کرده است، افزود: ممکن است آنها در افزایش تحریم‌ها و حتی تحریم ثانویه بر کشورهای دیگر موفق باشند و اقدامات دیگری را برگزینند که ایران را از توافق با آمریکا دور کند.

این اندیشمند آمریکایی ادامه داد: به هرحال، این به معنای آن نیست که توافق هسته ای ایران باطل است چرا که این توافق بین ایران و آمریکا نبود بلکه توافقی بین ایران و گروه 1+5 بود که پنج عضو دارای حق وتوی شورای امنیت همراه با آلمان آن را پذیرفته بودند.

چامسکی اضافه کرد: آن سوی توافق هم ایران بود که پس از آن، به چین و هند خواهند پیوست که پیش از این راه‌هایی برای دور زدن محدودیت‌های آمریکا در تعامل با ایران یافته بودند. اگر آنها این کار را انجام دهند، آنها به جمع کثیری از جهان یعنی جنبش عدم تعهد می پیوندند که به طور جدی از حق ایران در تعقیب برنامه صلح آمیز هسته ای به عنوان عضو ان پی تی حمایت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اگر کشورهای دیگر همچنان به این توافق عمل کنند که اینگونه می تواند باشد، آمریکا در جهان منزوی خواهد شد، اظهار کرد: اگر به قطعنامه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره کوبا هم بنگرید، که معمولا این خبر در آمریکا منتشر نمی شود، خواهید دید که آمریکا به طور اساسی در این باره تنها است.

این نظریه‌پرداز آمریکایی یادآور شد اخیرا اسرائیل هم به آمریکا پیوسته است به خاطر اینکه مجبورند به آنها بپیوندد اما در نیمکره غربی، آمریکا برای سال‌ها به طور کامل منزوی بوده است.

چامسکی به اقدام اوباما برای بهبود روابط با آمریکا اشاره کرد و گفت: اگرچه اوباما با ژست صلح خواهانه به سمت روابط با کوبا رفت اما در واقع به دلیل آن بود که آمریکا تنها بود.

وی با اشاره به سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، افزود: در این باره دلیل نگرانی آمریکا بسیار روشن است و بارها تکرار شده که "ایران بزرگترین تهدید صلح در جهان" است. این چیزی است که به طور مرتب از مقامات ارشد، مفسران و دیگران در آمریکا می شنویم.

این فیلسوف آمریکایی با اشاره به نظرسنجی های انجام شده از سوی موسسه گالوپ، با این سوال که کدام کشور بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است، تصریح کرد: پاسخ واضح بود؛ ایالات متحده با یک اختلاف فاحش با دیگران.

چامسکی تاکید کرد: این چیزی است که گفته نمی شود و در واقع نتایج به دست آمده در نظرسنجی های آژانس‌های آمریکایی آنها را در رسانه‌هایی که ما آزاد می خوانیم، منتشر نمی شوند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.