رسانه ژاپنی: آبه همچنان درصدد کاهش تنش بین ایران و آمریکا است

تارنمای نیکی ژاپن با اشاره به سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن گزارش داد که «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن یکبار دیگر قصد دارد به عنوان میانجی برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا تلاش کند.

پرسش: نیکی روز دوشنبه در گزارشی نوشت بر سر توافق هسته ای به دلیل خروج آمریکا از آن تنش هایی ایجاد شده و چالش هایی بروز کرده است و این سفر می تواند فرصتی برای بحث در این مورد باشد.

نیکی نوشت که در واقع یک بن‌بست در مسیر اجرای توافق هسته ای بوجود آمده است و حالا آبه می خواهد به عنوان یک رابط و میانجی برای حل و فصل اختلافات ایران و آمریکا تلاش خود را بکار گیرد.

گزارش حاکی است حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که اولین رییس جمهوری ایران است که از سال ۲۰۰۰ به ژاپن سفر می کند، روز جمعه این هفته با آبه دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

نیکی از این سفر به عنوان یکی از مهمترین رخدادهای بین المللی یاد کرد و افزوده است: موضوع دیگری که مطرح است مساله امنیت عبور و مرور محموله های نفتی از خلیج فارس است و طرفین در این خصوص رایزنی هایی صورت خواهند داد.

تارنمای ژاپنی اضافه می کند برای ژاپن که حجم زیادی از نفت خود را از منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز تامین می کند، ثبات و امنیت منطقه بسیار اهمیت دارد و آبه خواستار ایفای نقش سازنده طرف های مختلف برای این منظور است.

گزارش رسانه های ژاپنی و منطقه شرق آسیا حاکی است پس از آنکه میانجیگری های فرانسه برای کاستن از تنش ها میان ایران و آمریکا نتیجه بخش نبود ظاهرا آبه تلاش های میانجیگرانه خود را شدت بخشیده است.

این گزارش ها خاطر نشان می کند مساله فریز برخی از دارایی های ایران در ژاپن و حتی کشورهای دیگر هم در زمره مسایل مورد طرح خواهد بود به هر صورت ایران دارایی هایی در بانک ژاپن دارد و آزادی این دارایی ها و اقدام ژاپن برای آزاد سازی یک بسته مالی برای ایران می تواند یک دستاورد بسیار مهم تلقی شود.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.