معاون کل وزارت بهداشت؛ تهران رکورددار افراد بدون بیمه

معاون کل وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۳۰ درصد مردم پایتخت فاقد بیمه هستند و استان‌های خراسان شمالی، اصفهان و خوزستان در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

پرسش: ایرج حریرچی در نشست خبری گرامیداشت هفته پژوهش اظهار داشت: برخلاف تصور موجود که بیمه سلامت بیشتر بیمه کارکنان دولت است، این بیمه بیشتر فقرا را پوشش می‌دهد و در شرایط کنونی کشور که فقر حتی مردم را در تامین غذا دچار مشکل کرده است، باید نسبت به نوع بیمه و پوشش خدمات اهتمام بیشتری بورزیم.
به گزارش روز شنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وی با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۹۱ درصد مردم بیمه شده بودند، اظهار داشت: از این میزان ۹۴ درصد را فقرا و ۹۹.۵ درصد را افراد ثروتمند تشکیل می‌دادند. در این میان بدترین حالت متوجه افراد قشر متوسط در کشور بود که تنها ۸۸.۱ درصد بیمه شده بودند. این نشان می‌دهد که پیام ما به قشر متوسط به ‌درستی منتقل نشده است.
حریرچی در خصوص رده سنی افراد فاقد بیمه گفت: ۵۴ درصد افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال فاقد بیمه هستند که این نشان می دهد افراد با تصور اینکه همیشه سالم هستند، نسبت به بیمه شدن در این سن کوتاهی می کنند؛ در حالی که بروز برخی از بیماری‌ها مانند سکته‌های قلبی و مغزی در این سن اتفاق می افتد.

وی مهم‌ترین اقدام وزارت بهداشت را در زمینه بیمه‌ای افزایش پوشش خدمات ذکر کرد و اظهار داشت: علاوه بر آن مهم‌ترین اولویت ما حفاظت مالی از مردم است.

حریرچی با یادآوری اینکه همه اهداف نظام سلامت تعیین شده از سوی بهداشت جهانی و سازمان ملل در پوشش همگانی خدمات درمانی در حوزه بیمه خلاصه می‌شود، اظهار داشت: اگر کشوری بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیضی بخواهد نسبت به ارائه خدمات بهداشتی اقدام کند، باید در پنج سطح ارتقای سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی و زندگی قبل از مرگ، خدماتی را به مردم ارائه دهد و از سختی‌های مالی مردم جلوگیری کند. در این صورت است که میزان رشد کشورها در حوزه سلامت سنجیده می شود.
وی ادامه داد: افزایش پوشش خدمات در هر کشوری می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های مالی برای مردم شود. طبق مطالعات انجام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی خدماتی که در کشور ایران ارائه می‌شود، از سطح متوسط بالاتر است و این خدمات تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت اما نباید از این نکته غافل شد که در میزان کاتاسترف جزو بدترین کشورها در دنیا هستیم و بر اساس این مطالعه تا پنج سال آینده هیچ بهبودی در این اوضاع نخواهیم داشت.
معاون کل وزیر بهداشت افزود: بنا به پروژه ۲۰۵۰ هر هفته ۵۰ پروژه بهداشتی در سطح کشور افتتاح می شود که تا ۲۰ هفته آینده به هزار پروژه خواهد رسید.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.