هشدار آمریکا به ایران

پومپئو گفته است دولت آمریکا در صورتی که نیروهای آمریکایی یا متحدانش در حملات راکتی زخمی یا کشته شوند، واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

پرسش: مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را مسئول حملات راکتی به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق دانسته و به این کشور در مورد ادامه چنین حملاتی هشدار داده است.

پومپئو گفته است دولت آمریکا در صورتی که نیروهای آمریکایی یا متحدانش در حملات راکتی زخمی یا کشته شوند، واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

اخیرا معاون وزیر دفاع آمریکا به کنگره این کشور گفت به دقت رفتار ایران را زیر نظر دارد تا در صورت لزوم حضور نظامی خود را در خاورمیانه تقویت کند.

طی هفته‌های اخیر راکت‌هایی به پایگاه‌هایی در عراق که محل استقرار نظامیان آمریکایی است، اصابت کرده است. در یکی از این حملات پنج نیروی عراقی زخمی شدند. هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

آمریکا انگشت اتهام را در این زمینه به سوی ایران دراز کرده است.

پومپئو مدعی شده است نیروهای نیابتی ایران اخیرا حملاتی را علیه این پایگاه‌ها که نیروهای امنیتی عراق و نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در آن مستقرند، انجام داده‌اند.

روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید با دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در این مورد تماس گرفته اما این دفتر واکنشی به این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا نشان نداده است.

در زمان حضور داعش در عراق، شبه‌نظامیان شیعه عراقی و نیروهای آمریکایی با نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی مقابله می کردند.

اخیرا رسانه‌های آمریکا به نقل از مقام‌های این کشورمدعی افزایش تهدید ایران علیه منافع آمریکا در خاورمیانه شده اند.

درهمین حال برخی محافل مستقل عراقی آمریکا در همراهی با عربستان را پشت خشونت های اخیر خیابانی عراق می دانند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.