وال استریت ژورنال: عربستان مخفیانه برای کاستن از تنش‌ها با ایران تلاش می‌کند

این گزارش خاطرنشان می‌کند دلیل علاقه تازه عربستان برای بهبود روابط با ایران و سایر رقبای منطقه‌ای مانند قطر، نگرانی این کشور از نداشتن حمایت آمریکا و سایر متحدانش است.

پرسش: روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی از تلاش‌های محرمانه عربستان سعودی برای بهبود روابط با ایران خبر داده و دلیل آن را نگرانی فزاینده عربستان از خطرات بحران احتمالی برای اقتصاد متکی به نفت این کشور دانسته است.

به نوشته این روزنامه، ایران هم به تشنج‌زدایی با عربستان علاقه نشان داده است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند دلیل علاقه تازه عربستان برای بهبود روابط با ایران و سایر رقبای منطقه‌ای مانند قطر، نگرانی این کشور از نداشتن حمایت آمریکا و سایر متحدانش است.

به نوشته وال استریت ژورنال، این برداشت عربستان پس از حمله به تاسیسات آرامکو صورت گرفت که به ایران نسبت داده شد.

ایران و عربستان از سال ۱۳۹۴ روابط سیاسی و اقتصادی ندارند. پس از اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه، گروهی در ایران به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.

مقام‌های عربستان گفتند در حمله به تأسیسات نفتی عربستان از ۱۸ پهپاد و ۷ موشک کروز استفاده شده بود. این حمله تولید و صادرات نفت عربستان را به طور قابل ملاحظه‌ای مختل کرد.

یک مقام سعودی به این روزنامه گفته است این حمله باعث تغییر نگرش مقام‌های این کشور شد.

سفارت عربستان و دربار سعودی واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

مقام‌های سعودی، اروپایی و آمریکایی گفته‌اند نمایندگان عربستان و ایران در ماه‌های اخیر، پیام‌هایی رد و بدل کرده‌اند و از طریق واسطه‌هایی در عمان، کویت و پاکستان تماس برقرار کرده‌اند.

این مقام‌ها گفته‌اند محتوای این پیام‌ها، کاستن از تنش‌ها میان ایران و عربستان بوده است.

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام سعودی نوشته که این کشور به "ایرانیان اعتماد ندارد"، اما امیدوار است که "حداقل بتواند به توافقی درباره جلوگیری از حملات احتمالی در آینده برسد."

اخیرا مقام‌های دولت ایران برای حل مسالمت‌آمیز بحران‌ منطقه، طرحی با عنوان "ابتکار صلح هرمز" ارائه کردند.

ایران تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس و همچنین چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و آمریکا را به تشکیل یک ائتلاف واحد برای صلح دعوت کرده است.

بهرام قاسمی، سفیر ایران در پاریس به وال استریت ژورنال گفته است ایران این طرح صلح را به عربستان ارائه داده است. این طرح مبتنی بر تعهد و همکاری متقابل با هدف تامین امنیت صادرات نفت است.

روزنامه وال استریت ژورنال همچنین به نقل از مقام‌های عربی و آمریکایی گفته است عربستان با نیروهای حوثی(انصارالله) در یمن هم وارد مذاکرات پنهانی شده است.

  • در یمن نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان با نیروهای حوثی مورد حمایت ایران، در جنگ بوده‌اند. جنگ در یمن نزدیک به ۵ سال طول کشیده و موجب کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.