آشوب عراق به کجا می رود؟؛ پسر16ساله را وسط خیابان دار زدند و هلهله کردند

مقتدا صدر، روحانی شیعه با نفوذ، افرادی که این نوجوان را کشتند «تروریست» نامید و هشدار داد اگر مسئولین این قتل شناسایی و بازداشت نشوند او به شبه‌نظامیان تحت فرمان خود دستور خواهد داد این میدان را ترک کنند.

پرسش: مقامات عراقی می‌گویند جمعیتی خشمگین در بغداد روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر یک نوجوان ۱۶ ساله را که در جریان اعتراضات ضددولتی در این کشور حضور داشت  به قتل رساندند و او را از پا به سر از تیر چراغ راهنمایی آویزان کردند.

ده‌ها نفر از مردم که در محل حادثه جمع شده بودند با تلفن‌های موبایل خود از جسد آویزان شده این نوجوان در یکی از میادین مرکزی شهر بغداد عکس و فیلم گرفتند. ویدئوهایی که در شبکه اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که این نوجوان از جمعیت خشمگین کتک می‌خورد و پیکر او را روی زمین می‌کشند.

این حادثه خشونت آمیز نشانه‌ای از انحراف اعتراضات و اهداف کور و خروج آن از مسیر مطالبات منطقی است. اعتراضات عراق از روز اول اکتبر و با تظاهرات گروهی از مردم علیه فساد حکومتی، بیکاری و وضعیت وخیم خدمات عمومی در کشور آغاز شد.

معترضین که خشونت های گوناگون متوسل شده اند ماه گذشته یک فرمانده حشد الشعبی را که سابقه مبارزه با داعش را داشت درحال مجروح بودن از آمبولانس خارج و کشتند.

درهمین حال جمعه گذشته بر اثر تیراندازی افراد مسلح که سوار یک وانت بودند در میدان خلانی بغداد تعدادی از تظاهرکنندگان کشته شدند. همان هفته بیش از ده نفر از تظاهرکنندگان در میدان تحریر که محل اصلی تجمع معترضان است به ضرب چاقوی مهاجمان ناشناس مجروح شدند.

حادثه خونبار روز پنج‌شنبه برای این نوجوان در میدان الوثبه بغداد رخ داد و به گفته مقامات امنیتی و مسئولان بهزیستی، این نوجوان زیر ضربات شدید جمعیتی که او را گرفتند جان داد. 

مقتدا صدر، روحانی شیعه با نفوذ، افرادی که این نوجوان را کشتند «تروریست» نامید و هشدار داد اگر مسئولین این قتل شناسایی و بازداشت نشوند او به شبه‌نظامیان تحت فرمان خود دستور خواهد داد این میدان را ترک کنند.

اعضای گروه شبه نظامی «سرایا السلام» یا واحدهای صلح برای حفاظت از معترضان در این میدان مستقر شده‌اند. معترضان آنها را «کلاه آبی‌ها» می‌نامند.

جنبش اعتراضی در میدان تحریر قتل این نوجوان را محکوم کرده و در بیانیه‌ای گفت مسئولان این حمله به این جنبش تعلق ندارند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.