ایران برخلاف اغلب کشورهای جهان رشد مصرف انرژی دارد

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت مادر تخصصی توانیر گفت: امروز شدت مصرف انرژی در جهان روندکاهشی دارد، اما ایران خلاف این مسیرحرکتی با افزایش روبروست وضرورت دارد برای کاهش شدت مصرف انرژی، بهینه سازی مصرف در دستورکار قرار گیرد.

پرسش: «مصطفی رجبی مشهدی» روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه ششمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ترانسفورماتور در محل وزارت نیرو افزود: بهبود شرایط اقتصادی کشور می تواند افزایش مصرف انرژی (به ویژه برق) را به همراه داشته باشد، بنابراین بهینه سازی مصرف انرژی باید همواره مورد توجه جدی باشد.

سخنگوی صنعت برق توضیح داد: تلاش برای کاهش شدت مصرف انرژی به ویژه در بخش برق که اکنون ۵۰درصد است،  نیاز به یک اجماع ملی دارد که همه ارکان کشور با جدیت آن را دنبال کرده تا محقق شود.

رجبی مشهدی گفت: اکنون ۴۰ درصد مصرف انرژی،  بیشتر برای تولید کالاها و محصولات مشابه مصرف می شود که باید در این زمینه چاره اندیشی دقیقی داشت.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر افزود: اکنون در بخش خانگی یک هزار و ۶۵۰ مگاژول انرژی مصرف می شود که مصرف زیادی است و برای کاهش آن باید عایق بندی در ساختمان ها مورد توجه جدی تری قرارگیرد تا شدت مصرف انرژی در این بخش کاهش یابد.

رجبی مشهدی پاسخگویی به نیاز مصرف روزانه برق را از دغدغه های هر ساله صنعت برق دانست و گفت:اکنون ۱۰درصد از سرمایه گذاری های این بخش برای حدود ۵۰۰ ساعت مصرف، هزینه می شود که روند درستی نیست.

وی، اعمال مدیریت مصرف در کشور را ضروری خواند و خاطرنشان ساخت: چنانچه مدیریت مصرف جدی گرفته نشود، مشکلات بیش از پیش خواهد شد و آمار نشان می دهد با اعمال مدیریت بار، حدود سه هزار و ۸۷۴ مگاوات کاهش محقق شد و نیز رشد مصرف پیک برق به یک درصد رسید که کم سابقه است.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه براساس برنامه ریزی های صورت گرفته باید در مدت سه سال آینده یکصد هزار حلقه چاه کشاورزی برق دار شوند که نیاز جدیدی برای برق است، بنابراین استخراج کنندگان رمز ارزها و نوع مصرف آنها نیز از موارد جدید تامین برق محسوب می شود که باید نیاز آنها را برطرف ساخت.

رجبی مشهدی افزایش تعداد خودروهای برقی در آینده نزدیک و افزایش پمپاژ آب برای آبرسانی را از دیگر موارد جدید نیاز تامین برق برشمرد و افزود: چنانچه شرایط اقتصادی کشور بهبود یابد۲۰ هزار مگاوات تقاضای جدید در شهرک های صنعتی خواهیم داشت که برای تامین آن نیاز به ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع مالی است.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.