دموکرات‌ها مطمئن از موفقیت تلاش‌ها برای استیضاح ترامپ

کمیته قضایی مجلس نمایندگان در حالی خود را برای جلسه استماع دیگری آماده می‌کند که رئیس این کمیته از موثر و نتیجه بخش بودن تلاش‌ها برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داده است.

پرسش: تارنمای شبکه سی‌ان‌ان امروز (دوشنبه ۱۸ آذر) گزارش داد: درحالی‌که انتظار می‌رود رای‌گیری برای استیضاح هرچه سریعتر و در این هفته در کمیته قضایی مجلس نمایندگان صورت گیرد، یک منبع خبری به این شبکه گفته، « جرالد لوئیس ندلر » رئیس این کمیته دیروز (۱۷ آذرماه) اظهار داشته تنها شواهد و مدارک مربوط به اوکراین «نمونه‌ای» از مواردی است که شخص رئیس جمهوری مرتکب آن شده است.

بنابراین گزارش، ندلر دیروز در گفت‌وگو با این شبکه خبری با خوشبینی از تلاش‌ها در زمینه نتیجه‌بخش بودن استیضاح ترامپ گفته بود، دموکرات ها بر سر استیضاح ترامپ متحد و یکپارچه‌اند و چنانچه پرونده ترامپ به دادگاهی ارائه شود، در مدت سه دقیقه، مجرم شناخته خواهد شد.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارش داد: با این وجود ندلر تعهدی درباره ضمیمه کردن و افزودن پرونده تحقیقات رابرت مولر (تحقیق درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ به نفع ترامپ) را به بخشی از موضوع استیضاح - که ترامپ در آن متهم به مانع از اجرای عدالت شده - نداد.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به این شبکه تلویزیونی گفت: شواهد مهم و مستقیمی در دست است؛ زمانی که شخص رئیس جمهوری به همه بخش‌های اجرایی دولت خود دستور عدم همکاری با کنگره بر سر مساله استیضاح  را می‌دهد به این دلیل که شواهد کافی در اختیارمان  قرار نگیرد، بنابراین در شان یک رئیس جمهوری یا حزب او نیست که بگویند مدارک مستقیم کافی در اختیار ندارید.

به گزارش ایرنا، روند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه او با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین در اوایل مهرماه آغاز و سوم مهرماه متن کامل آن منتشر شد. این متن در پنج صفحه مربوط به مکالمه ۲۵ جولای (سوم مردادماه) بود. پیامدهای این افشاگری سبب شد تا پنجم مهرماه، ۲۱۹ نماینده مجلس نمایندگان از مجموع ۴۳۵ نفر، آغاز فرآیند استیضاح ترامپ را خواستار شوند.
براساس متن این گفت‌وگوی تلفنی، ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی درباره « هانتر بایدن » پسر جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش انجام دهد که زمانی عضو هیات مدیره شرکت گاز « بوریسما » در اوکراین بود.

کمیته‌های سه گانه مجلس نمایندگان از جلمه کمیته خارجی و اطلاعات، نتیجه تحقیقات اسیتضاح ترامپ بر سر موضوع اوکراین‌گیت را پس از استماع ۱۲ شاهد، سرانجام به کمیته قضایی ارائه کرد و اکنون دموکرات‌های حاضر در مجلس نمایندگان، خود را برای اجرای قانون استیضاح و فرستادن این پرونده به سنا باهدف محاکمه رئیس جمهوری آماده می‌کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ دعوت کرده بود در نشست‌های تحقیقات استیضاح و شهادت‌دهی شرکت و در صورت وجود شاهدان یا مدارکی دیگر، آن‌ها را به این مجلس معرفی کند؛ اما « پت سیپولون » مشاور ترامپ در نامه‌ای به رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، ضمن محکوم کردن تحقیقات استیضاح، خواستار توقف این فرایند شد.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.