جدیدترین گزارش آنفلوآنزا در ایران؛

81 نفر فوتی، 4200 مبتلا، تهران ،کرکان و آذربایجانشرقی آلوده ترین مکان ها،بستری شدن 850 نفر در گیلان

از ابتدای مهر ماه سال جاری تاکنون، پنج استان کشور؛ کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، گلستان و خوزستان، بیشترین تعداد مبتلایان آنفلوآنزای فصلی اما استان‌های تهران، مازندران، کرمان و آذربایجان شرقی بیشترین تعداد فوتی‌های بیماری را داشته‌اند.

پرسش: با اعلام وزیر بهداشت درباره فروکش کردن موج اول آنفلوآنزای فصلی تا پایان آذر، دیروز وزارت بهداشت اعلام کرد که بنا بر آخرین آمار گزارش شده و از ابتدای مهر ماه سال جاری تاکنون، پنج استان کشور؛ کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، گلستان و خوزستان، بیشترین تعداد مبتلایان آنفلوآنزای فصلی اما استان‌های تهران، مازندران، کرمان و آذربایجان شرقی بیشترین تعداد فوتی‌های بیماری را داشته‌اند.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، ظرف دو ماه گذشته و به دنبال ورود موج اول بیماری، 4هزار و 200 نفر از هموطنان به آنفلوآنزای فصلی مبتلا شده‌اند و تعداد متوفیان بر اثر شدت بیماری هم از 56 نفر فراتر رفته است.

دیروز هم کمیته پدافند غیرعامل، با محوریت اپیدمی آنفلوآنزای فصلی در کشور تشکیل جلسه داد و در حالی که فعلا، همه‌گیری بیماری در کشورهای حوزه خلیج‌فارس رویت و تایید شده، وضعیت موجود و نحوه پیشگیری از افزایش شیوع توسط اعضای این کمیته و نمایندگانی از وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این، طی دو هفته اخیر، شورای تامین یا آموزش و پرورش برخی شهرستان‌ها و شهرها برای پیشگیری از شیوع بیماری، مدارس مناطق تحت پوشش خود را تعطیل کردند که دیروز وزارت بهداشت در واکنش به این اقدام اعلام کرد که هیچ ضرورتی برای تعطیلی مدارس وجود نداشته و کیانوش جهانپور؛ رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با مهر و در واکنش به تعطیلی طولانی‌مدت مدارس استان سیستان و بلوچستان تا اواسط هفته جاری گفت:

«وزارت بهداشت چنین توصیه‌ای ندارد که مدارس به دلیل شیوع آنفلوآنزا تعطیل شوند. توصیه ما این است که دانش‌آموزان مبتلا به آنفلوآنزا، چند روز در منزل بمانند و استراحت کنند تا از شیوع بیماری به دیگران پیشگیری شود.

البته ما هم در جریان این تصمیم (تعطیلی مدارس به دلیل پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا) نبوده‌ایم و حتی استان سیستان و بلوچستان، تا روز گذشته در زمره پنج استانی نبوده که بیشترین مبتلایان به آنفلوآنزا را داشته‌اند.»

به دنبال این اظهارنظر رسمی، حسین عرفانی؛ رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم ، در واکنش به تعطیلی مدارس در برخی استان‌های کشور به صراحت اعلام کرد که وزارت بهداشت به هیچ‌وجه با این قبیل تصمیمات موافق نیست و افزود: «بر اساس دستورالعمل مشترک میان وزارت بهداشت و آموزش و پرورش، تعطیلی کلاس‌های درس به این شکل است که اگر در یک کلاس تعداد دانش‌آموزان مبتلا از حدی بالاتر باشد، فقط همان کلاس تعطیل شود.

همچنین اگر چند کلاس درس با چنین مشکلی مواجه شدند، فقط همان آموزشگاه تعطیل شود. همین طور، اگر شدت بیماری در ناحیه یا منطقه‌ای از آموزش و پرورش بالا بود، به همین شکل خواهد بود و تعطیلی مدارس در استان غیرکارشناسی است و با دستورالعمل کشوری تطبیق ندارد.

تا امروز هم خوشبختانه اپیدمی این بیماری در سن مدرسه مشاهده نشده علاوه بر آنکه در تعطیلی مدارس چند استان، از هیچ کدام از شاخص‌های مربوط به دستورالعمل کشوری تبعیت نشده است.»

 درهمین حال معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که از مهرماه تاکنون 81 نفر بر اثر آنفلوانزا در کشور فوت کرده اند

 

فوت 81 نفر بر اثر آنفلوانزا

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هفته گذشته ۲۵ بیمار مبتلا به آنفلوانزا در کشور جان خود را از دست دادند و به این ترتیب تلفات این بیماری از اول مهر امسال به ۸۱ نفر رسید.

علیرضا رئیسی همچنین از شیب نزولی میزان ابتلا به آنفلوآنزا در کشور خبر داد.

وی افزود: از روز نهم تا شانزدهم آذر امسال تعداد هشت هزار و ۳۳۳ نفر از هموطنان به دلیل این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کردند که نیمی از این افراد به دلیل شدت بیماری تنفسی نیاز به بیش از دو روز بستری شدن در بیمارستان داشته و بقیه با مداوای سرپایی و یا بستری موقت ترخیص شده اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: متاسفانه طی هفته گذشته تعداد ۲۵ مورد فوتی داشتیم که اغلب این افراد دارای بیماری زمینه ای بوده اند و خوشبختانه مرگ مادر باردار بر اثر این بیماری ثبت نشده است.

رئیسی ادامه داد: نمودار همه گیری آنفلوآنزا در کشور رو به کاهش است و برای فروکش کامل موج آنفلوانزا در این شرایط بهترین کار این است که مردم توصیه های وزارت بهداشت شامل رعایت بهداشت فردی به ویژه شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون را رعایت کنند و در صورت ابتلا به علایم آنفلوآنزا، استراحت کافی، نوشیدن مایعات فراوان و پرهیز از حضور در جمع را رعایت کنند و از دست دادن و روبوسی خودداری کنند.

معاون وزیر بهداشت ضمن تاکید بر روال اطلاع رسانی وزارت بهداشت در مورد وضعیت آنفلوآنزا در شنبه هر هفته گفت: پیش بینی می شود با توجه به کاهش شیوع بیماری، هفته جاری و هفته آینده موارد ابتلا با کاهش چشمگیر همراه باشد.


از سوی دیگر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد ۸۵۰ نفر از مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا در گیلان بستری شده اند.

 

بستری شدن ۸۵۰ نفر از مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا در گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۸۵۰ نفر با علائم مشابه آنفلوآنزا در مراکز درمانی استان بستری شدند.

فردین مهرابیان اظهار کرد: با مراقبت و پایش مستمر ۲۴۰۹ نفر از درمان سرپایی شبه آنفلوآنزا در گیلان بهره مند شدند.

وی تصریح کرد: ۸۵۰ نفر که با علائم مشابه آنفلوآنزا به مراکز درمانی گیلان مراجعه کرده بودند، بستری و تحت مراقبت های درمانی قرار گرفتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه موج ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، امسال در مقایسه با سال گذشته کمی زودتر و با سرعت بیشتری اتفاق افتاد، افزود: در گیلان نسبت به استان های دیگر وضعیت بیماری آنفلوآنزا بهتر است.

مهرابیان خاطرنشان کرد: مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و انتشار آن در جامعه رعایت بهداشت دست و اصول بهداشت تنفسی و آداب عطسه و سرفه کردن است.

وی یادآور شد: افراد بیمار باید تا بهبودی کامل در منزل استراحت و تا حد ممکن از ورود به اجتماعات اجتناب کنند.


 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.