سیارکی غول‌پیکر امروز از بیخ گوش زمین رد می‌شود

محققان می‌گویند سیارکی غول‌پیکر که تقریبا به بزرگی «هرم بزرگ جیزه» است، امروز یکشنبه از فاصله‌ای ایمن کنار زمین عبور می‌کند.

پرسش: به گزارش روزنامه ایندیپندنت، مرکز مطالعات اجرام نزدیک زمین سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد: این سیارک که VH۵ ۲۰۱۹ نامیده می‌شود با سرعت ۶.۱ مایل در ثانیه از فاصله‌ای حدود ۴.۲۷ میلیون مایلی به گونه‌ای بی‌خطر از کنار زمین عبور می‌کند.

این سیارک با شکل «هرم»، ابعادی ۱۸۷ فوت در ۴۲۶.۵ فوت دارد و تقریبا به بزرگی «هرم بزرگ جیزه» است. این سیارک یکی از پنج سیارکی است که در طول دیروز (شنبه) و امروز (یکشنبه) از کنار زمین عبور می‌کنند. هیچ یک از این سیارک‌ها خطری برای زمین ایجاد نمی‌کنند.

ماه گذشته نیز سیارک غول‌پیکری به نام ۲,۰۰۰ از نزدیکی زمین عبور کرد. در سال ۲۰۱۷، سیارکی به نام ۲۰۱۰ NY۶۵ که به اندازه یک آسمان‌خراش بود از فاصله‌ای حدود هشت برابر مسافت میان زمین و ماه از کنار زمین عبور کرد. 

ناسا در سال ۲۰۱۶ دفتر جدیدی به نام «دفتر هماهنگی دفاع سیاره‌ای» را راه‌اندازی کرد. یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد که طی ۲۹۰ میلیون سال گذشته، نرخ برخورد سیارک‌ها با زمین سه برابر شده است. 

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.