ارویایی های برجام، برنامه موشکی ایران را مغایرمصوبه شورای امنیت دانستند؛
ظریف: یک 'یک دروغ از روی استیصال' است

ظریف نامه سه کشور اروپایی درباره برنامه موشکی ایران را 'یک دروغ از روی استیصال' خواند

پرسش:کشورهای اروپایی عضو برجام گفته‌اند که بخشی از برنامه موشکی ایران مغایر مصوبه شورای امنیت در لغو تحریم‌های هسته‌ای است.

نمایندگان آلمان، بریتانیا و فرانسه - سه کشور اروپایی عضو برجام - در نامه مشترکی به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفته‌اند که "اقدامات ایران برای ساخت موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی مغایر قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت است."

این قطعنامه در پی دستیابی ایران و پنج قدرت جهانی به توافق هسته‌ای - برجام - در سال ٢٠١٥ صادر شد و با تایید محتوای این توافق، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه ایران را لغو کرد. بخشی از قطعنامه شماره ٢٢٣١ به برنامه موشکی ایران اختصاص دارد که در آن صراحتا این کشور از دنبال کردن برنامه موشکی قادر به استفاده در حملات اتمی منع شده است.

نمایندگان سه کشور اروپایی از دبیرکل خواسته‌اند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت در مورد پیشرفت اجرای قطعنامه ٢٢٣١، محتوای نامه این سه کشور را نیز گزارش کند.

در نامه کشورهای اروپایی به یک فیلم ویدیویی اشاره شده که در روز ٢٢ آوریل سال جاری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. این فیلم آزمایش نوع جدیدی از موشک میان‌برد شهاب-٣ را نشان می‌داد که، به گفته این سه کشور، دارای تجهیزات MARV بود. این اصطلاح برای موشک‌هایی به کار می‌رود که کلاهک آنها قادر به هدف‌یابی مستقل زمینی است. در این نامه آمده است که بوستر شهاب-٣ که در این فیلم آزمایش آن نشان داده شد از نوعی است که از لحاظ فنی می‌تواند برای حمل و پرتاب کلاهک هسته‌ای به کار رود.

  1. ظریف نامه سه کشور اروپایی درباره برنامه موشکی ایران را 'یک دروغ از روی استیصال' خواند

    محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در توییتی در واکنش به نامه سه کشور اروپایی عضو برجام درباره برنامه موشکی ایران نوشت: "آخرین نامه سه کشور اروپایی درباره موشکهای ایران یک دروغ از روی استیصال و برای پرده‌پوشی بی کفایتی رقت‌آور آنها در انجام حداقل وظایفشان در برجام بوده است. اگر سه کشور اروپایی می‌خواهد ذره‌ای اعتبار جهانی داشته باشد می‌تواند با اعمال حاکمیت به جای تعظیم در مقابل آمریکا کار خود را شروع کند."

     

    ###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.