استقلال بعد از 4 سال صدرنشین شد پرسپولیس بعداز9سال فولاشهر برنده شد؛

استقلال 1-شهرخودرو0 ، ذوب آهن0-پرسپولیس3

گابریل کالدرون پیش از بازی با اشاره به ناکامی 9 ساله پرسپولیس در فولادشهر و برابر ذوب اهن مدعی شد که این هدف را نشانه گرفته‌اند. او البته با ترکیبی منطقی بعد از 13 هفته و نمایش تهاجمی تیمش برابر تیم منصوریان یک پیروزی ارزشمند را کسب کرد و اکنون این تیم را در قواره مدعی قرار داده است.

پرسش:استقلال با شکست یک بر صفر پدیده موقتا به صدر جدول رفت.

تیم فوتبال استقلال موفق شد با نتیجه یک بر صفر در نهایت شهرخودرو را شکست دهد تا به این ترتیب بعد از یک هفته وقفه یک برد با ارزش برابر یکی از مدعیان اصلی قهرمانی و تیم های بالای جدول کسب کند. استقلالی ها در این مسابقه موقعیت های زیادی داشتند که تنها ضربه دیاباته در دقیقه 63 تبدیل به گل شد تا در روزی که نزدیک به 60 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی حضور داشتند، استقلال با یک برد با ارزش بالاتر از شهر خودرو قرار بگیرد. 

 

هفته سیزدهم لیگ برتر؛ چهارشنبه: 98/09/13 ؛ ساعت: 15
استادیوم: ورزشگاه آزادی تهران/ تعداد تماشاگر: 63 هزارنفر
داور: اشکان خورشیدی/ کمک ها: محمدرضا ابوالفضلی – سعید علی نژادیان/ کمک داوران اضافی: علی بای – سیدعلی اصغر مومنی/ داور چهارم: محمد عطایی


 
ترکیب استقلال:


سید حسین حسینی، محمد دانشگر، روزبه چشمی، عارف غلامی، وریا غفوری، مسعود ریگی، علی کریمی، میلیچ، فرشید اسماعیلی (83- رضاوند)، مهدی قائدی(74 - علی دشتی) و شیخ دیاباته(4+90 -  مرتضی تبریزی)

 

سرمربی:
آندره‌آ استراماچونی

 

ترکیب شهرخودرو:


سید مهدی رحمتی، محمدحسین مرادمند، علی نعمتی، فرشاد محمدی‌مهر، محمدعلی فرامرزی، اکبر صادقی، علی نبی‌زاده، سعید صادقی، حسین مهربان (54- روح الله باقری)، امین قاسمی‌نژاد و یونس شاکری (77- رودریگز)

 

سرمربی:
یحیی گل محمدی

 

کارت زرد:

 

امین قاسمی نژاد(21)

دیاباته(37)

عارف غلامی(2+45)

علی دشتی(85)

 

شرح گل:

 

1-0 (استقلال): پاس عمقی از سمت چپ با ضربه سر دیدنی مهدی قائدی جلوی پای دیاباته افتاد و او  با یک مکث و ضربه محکم دروازه پدیده را به زیبایی بازی کرد.

 

شرح بازی:

 

بازی توام با احتیاط دو تیم در نیمه اول گلی در پی نداشت. در این نیمه این استقلال بود که بیشتر توپ و میدان را در اختیار داشت و این تیم در طول 45 دقیقه اول نیمه دوم دو سه موقعیت خوب روی دروازه حریف ایجاد کرد که نتوانست از آنها استفاده کند. مهمترین موقعیت استقلال در نیمه اول به شوت ریگی برمی گردد که با برخورد به تیر دروازه به بیرون رفت.

اما پدیده هم دراین بازی به خوبی از ضدحمله ها استفاده کرد و چند موقعیت خوب گلزنی درست کرد که در مهمترین آن ضربه حسین مهربان در موقعیت تک به تک به تیر دروازه برخورد کرد تا قرمزها این موقعیت فوق العاده را از دست بدهند.
با این شرایط انتظار می رود در نیمه دوم دو تیم نمایش تهاجمی تری داشته باشند تا بتوانند با گلزنی به سه امتیاز حساس این بازی برسند.

استقلال نیمه دوم را مثل بازی های قبلی بسیار تهاجمی آغاز کرد و این تیم در همان دقایق ابتدایی چند موقعیت روی دروازه شهرخودرو ایجاد کرد که نتوانست از آنها استفاده کند اما در دقیقه 63 پاس زیبای مهدی قائدی با ضربه محکم شیخ دیاباته وارد  دروازه مهدی رحمتی شد تا آبی ها در نیمه دوم خیلی زود از حریف خود پیش بیفتند.

اما بعد از گل استقلال برخلاف انتظارها عقب کشید و به جای تمایل برای زدن گل دوم استراماچونی ترجیح داد تیمش را عقب نگه دارد تا در ضدحمله ها غافلگیر نشود. در این دقایق از بازی اگرچه شاگردان یحیی گل محمدی توپ و میدان را در اختیار داشتند اما نتوانستند موقعیت جدی روی دروازه آبی ها خلق کنند تا آبی ها بتوانند سه امتیاز شیرین این بازی را به نام خود واریز کنند.

 

اتفاق ویژه:


استقلال بعد از نزدیک به 1310 روز موقتا و برای ساعاتی به صدر جدول رفت؛ اتفاقی که هر چند شاید خیلی برای یک تیم در جریان لیگ با ارزش نباشد اما مطمئنا برای تیم استراماچونی که در مسیر موفقیت گام بر می دارد، می تواند نقطه عطف و اتفاقی بسیار مهم باشد. آبی ها برای رسیدن موقت به صدر جدول، یکی از مدعیان لیگ را شکست دادند و حالا حال و روز تیم استراماچونی از همیشه بهتر است.

 

بهترین بازیکن

 

در بازی امروز استقلال شیخ دیاباته با یک گل زیبای سه امتیاز بازی را به حساب استقلال واریز کرد و در تردیدی در بهترین بازیکن زمین باقی نگذاشت. البته روزبه چشمی هم در خط دفاعی استقلال نمایش بی نقصی داشت و اجازه نداد تیمش در فشار قرار بگیرد.

مهدی رحمتی هم از شهرخودرو با وجود دریافت گل روز بسیار خوبی را پشت سر گذاشت و چند موقعیت از استقلال گرفت.

 

دقایق حساس:

 

دقیقه 4: شوت زیبای مسعود ریگی با برخورد به تیر دروازه به بیرون رفت.

دقیقه 9: ضربه یونس شاکری از زاویه بسته با واکنش مناسب حسینی همراه شد و راهی به سمت دروازه نداشت.

دقیقه 12: اشتباه مدافع شهرخودرو توپ را در موقعیت تک به تک به قائدی رساند اما مهدی رحمتی به زیبایی توپ را مهار کرد.

دقیقه 14: توپ گیری دیدنی فرشید اسماعیلی در یک رفت و برگشت با سانتر خودش همراه شد اما ضربه سر وریا غفوری به بیرون رفت.

دقیقه 17: محمد دانشگر خط دفاع شهرخودرو را به زیبا به هم ریخت و ضربه او با اختلاف کم به بیرون ر فت.

دقیقه 28: پاس عمقی عارف غلامی قائدی رو  در موقعیت تک به تک قرار داد، ضربه این بازیکن از مهدی رحمتی عبور کرد اما توپ آرام بود و مدافع شهر خودرو آن را جمع کرد.

دقیقه 33: فرشید اسماعیلی توپ را به پشت محوطه جریمه آورد و سانتر او در موقعیت ایده آل به دیاباته رسید اما این بازیکن با برخورد به رحمتی این فرصت را از دست داد.

دقیقه 45+3: مهدی قائدی در موقعیت تک به تک ضربه اش را زد که بازهم مهدی رحمتی اجازه نداد دروازه تیمش باز شود.

دقیقه 50: سانتر فرشید اسماعیلی به روی دروازه قبل از اینکه به دیاباته برسد توسط مهدی رحمتی مهار شد.

دقیقه 56: شوت فنی فرشید اسماعیلی از پشت محوطه جریمه  با عکس العمل زیبای رحمتی راهی کرنر شد.
دقیقه 59: سانتر میلیچ با ضربه سر دیاباته همراه شد اما توپ با برخورد به مدافع شهرخودرو به بیرون رفت.
دقیقه 59:  سانتر مهدی قائدی از روی نقطه کرنر با ضربه غلامی همراه شد اما مهدی رحمتی توپ را به زیبایی مهار کرد.

دقیقه 88: ضربه علی کریمی با واکنش مهدی رحمتی راهی کرنر شد.

 

حاشیه:

 

*پیش از شروع بازی هواداران استقلال به شدت مهدی رحمتی را تشویق کردند.

*در حالی که بازی از دقایق پیش شروع شده هواداران زیادی در استادیوم آزادی حضور دارند و تعداد زیادی در حال ورود به استادیوم هستند.

*بازیکنان شهر خودرو پیش از شروع بازی با استقلال به همراه اعضای کادرفنی خود حلقه اتحاد تشکیل دادند.

*پیش از شروع بازی هواداران استقلال به شدت آندره آ استراماچونی سرمربی خود را در ورزشگاه آزادی تشویق کردند.
*مهدی رحمتی پیش از شروع بازی با دسته گل به سمت نیمکت استقلال رفت و با استراماچونی و سایر نیمکت نشنیان این تیم برخورد گرمی داشت.

 

 

* در دقیقه 8 بازی دیاباته یک دریبل زیدانی زیبا زد و هواداران استقلال به شدت او را تشویق کردند.

*در دقیقه 35 بازی مهدی رحمتی با دیاباته برخورد کردند و هر دو بازیکن با مصدومیت نسبتا شدید ر وبرو شدند.

*در دقایق پایانی نیمه اول بازی هواداران استقلال به خاطر اعلام نشدن خطا روی عارف غلامی به شدت علیه داور شعاردادند.

*آرش برهانی، خسرور حیدری، حسین کاظمی و امیرحسین صادقی با حضور در استادیوم آزادی بازی استقلال را از نزدیک تماشا می کنند.

 

###

 

پرگل و تهاجمی در حد انتظار

ذوب آهن 0 پرسپولیس 3؛ ترکیب منطقی و برد بزرگ

سرمربی آرژانتینی همانطور که وعده داده بود توانست اولین طلسم پرسپولیس را بشکند و این تیم را بعد از 9 سال به پیروزی در فولادشهر رساند.

گابریل کالدرون پیش از بازی با اشاره به ناکامی 9 ساله پرسپولیس در فولادشهر و برابر ذوب اهن مدعی شد که این هدف را نشانه گرفته‌اند. او البته با ترکیبی منطقی بعد از 13 هفته و نمایش تهاجمی تیمش برابر تیم منصوریان یک پیروزی ارزشمند را کسب کرد و اکنون این تیم را در قواره مدعی قرار داده است.


استادیوم فولادشهر            تماشاگر: حدود 5 هزار نفر
داور: بیژن حیدری              کمک داوران: محمدرضا منصوری – فرهاد مروجی

 

ترکیب ذوب آهن:


معراج اسماعیلی
 هادی محمدی
 محمد نژادمهدی
وحید محمدزاده
مسعود ابراهیم زاده(60- حمید ملکی)
دانیال اسماعیلی فر
حمید بوحمدان
مهدی مهدی پور
قاسم حدادی فر(79-  علیرضا منظمی)
 ارسلان مطهری
کریستانتوس(59 - محمدرضا خلعتبری)


سرمربی: علیرضا منصوریان


ترکیب پرسپولیس:

 

بوژیدار رادوشوویچ
سیدجلال حسینی
شجاع خلیل زاده
مهدی شیری
محمد انصاری
احمد نورالهی(86 - محمد حسین کنعانی زادگان)
محسن ربیع خواه
بشار رسن
علی علیپور
مهدی ترابی( 83 - کمال کامیابی نیا)
وحید امیری(81 -  محمد نادری)


سرمربی: گابریل کالدرون

 

 

کارت زرد:

 

احمد نوراللهی (1+45)

محمدرضا خلعتبری(2+90)

 

شرح گل:

 

ذوب آهن 1 پرسپولیس 0: ( دقیقه 16، مهدی ترابی): پاس فوق العاده بشار رسن برای علیپور و خطای معراجی روی مهاجم پرسپولیس با اعلام خطای پنالتی همراه شد تا مهدی ترابی این توپ را در جهت تشخیص دروازه بان ذوب اهن وارد دروازه ذوب کند.

 

 

ذوب آهن 0 پرسپولیس 2 (دقیقه 56، علی علیپور): روی پاس عمقی دیدنی وحید امیری، علی علیپور پشت مدافعان ذوب صاحب توپ شد و با ضربه تمام کننده خوب دروازه بان ذوب را تسلیم کرد.

 

 

ذوب آهن 0 پرسپولیس 3: (دقیقه مهدی ترابی): اینبار هم پرسپولیس قلب دفاعی ذوب آهن را نشانه گرفت و مهدی ترابی هم همانند علیپور بدون معطلی ضربه اش را دور از دستان گلر حریف به گل تبدیل کرد.

 

 

بازیکن برتر:


بشار رسن در بازگشت به ترکیب پرسپولیس، عملکرد این تیم را با طراوت ویژه‌ای مواجه کرد. قدرت بالای حمل توپ و پاس‌های مناسب و بازیسازی برای ضدحملات مهمترین تغییری بود که این هافبک عراقی با حضورش در ترکیب برای تیم کالدرون شکل داد. او در صحنه منجر به پنالتی و گل اول سرخپوشان نیز پاس کلیدی این تیم را به علیپور داد و در باقی زمان بازی نیز چهره‌ای خطرناک در ضدحملات پرسپولیس لقب گرفت.
حضور بشار رسن این فرصت را به نوراللهی و ربیع خواه نیز داد تا بیشتر به دنبال جنگ های فیزیکی و توپگیری از حریف و شرکت در فاز دفاعی باشند و موقعیت کمتری روی دروازه پرسپولیس شکل گیرد.

 

اتفاق ویژه:

 

پرسپولیس بعد از 9 سال در فولادشهر به برتری دست یافت و توانست با پیروزی زمین را ترک کند. کالدرون که از زمان حضورش در پرسپولیس به شدت تحت فشار قرار داشت، اینبار با تصمیماتی مناسب برای سود بردن از ترکیب تیمش، به یک پیروزی ارزشمند و پرگل دست یافت تا به دنبال اثبات ادعاهای خود باشد.
دیگر اتفاق ویژه این بازی را می توان بازگشت کمال کامیابی نیا به ترکیب این تیم بعد از پشت سر گذاشتن مصدومیت طولانی مدت دانست. هافبک میانی سرخپوشان در ابتدای فصل تحت عملجراحی قرار گرفته بود و اکنون در هفته سیزدهم شانس بازگشت به ترکیب را به دست آورده بود.

 

 

آمار پایان بازی ذوب آهن پرسپولیس

 

شرح بازی:

 

حضور بشار رسن را می‌توان بهترین تصمیم کالدرون دانست که نقش این هافبک عراقی را به خوبی در عملکرد تهاجمی سرخپوشان نشان می‌دهد. پرسپولیس بازی را تهاجمی شروع کرد و توانست با سود بردن از دو هافبک بازیساز فوق العاده‌اش (ترابی و بشار) شرایط را برای حریف سخت کند. وحید امیری نیز به خوبی در کنار علیپور اینبار نمایش موفقی از خود به جا گذاشته و ضمن ایجاد یک موقعیت گل، یک پاس کلیدی نیز در نیمه اول شکل داد. ذوب آهن اما برخلاف تصور نتوانسته به جز موقعیت‌های نه چندان خطرناک خطری جدی در نیمه اول روی دروازه بوژیدار شکل دهد و شاید تنها موقعیت جدی این تیم روی ضربه مهاجم نیجریه‌ای بود که گلر پرسپولیس به راحتی آن را مهار کرد.

 

بشار رسن با قدرت تکنیکی و حمل توپ اما در نیمه اول ستاره تیمش بود که بازیکنان ذوب را به دردسر بزرگی انداخت. او البته در شرایطی که پرسپولیس از حریف پیش افتاده توانسته در ضدحملات یک مهره خطرناک برای پرسپولیس محسوب شود و شاید اگر علیپور قدر پاس‌های او را بیشتر می‌دانست در نیمه اول عملکردش بیشتر از گرفتن یک ضربه پنالتی بود.

 

ذوب آهن اما با منصوریان در نیمه دوم نمی‌خواهد نتیجه را واگذار کند و بیشتر از این زیر تیغ انتقاد و تبعات این شکست قرار گیرد و باید دید عملکرد بازیکنان این تیم برای جبران نتیجه در روزی که پرسپولیس در ضدحملات خطرناک نشان می‌دهد، چه خواهد بود.

 

ذوب آهن طبق انتظار در نیمه دوم برای جبران نتیجه به میدان آمد و در همان ثانیه های ابتدایی فرصت مناسبی برای جبران داشت که توسط ارسلان مطهری از دست رفت اما شاگردان کالدرون خیلی زود فاصله را به دو گل رساندند تا کار برای حریف سخت شود. خط دفاعی پراشتباه و ناهماهنگ ذوب اهن این فرصت را به خوبی در اختیار پرسپولیس قرار می‌داد تا خط میانی بازیساز سرخپوشان کار آسانی برای قلع و قمع آنها داشته باشد. جایی که یک بار بشار و یک بار دیگر هم نوراللهی به یک شیوه ضعف خط دفاعی ذوب را نشانه گرفتند تا ترابی و علیپور فاصله را به سه گل و کار جبران را غیرممکن کنند.

ذوب آهن نیز هرچند به دنبال جبران نتیجه بود اما نتوانست مقابل خط دفاعی و بوژیدار آماده کاری از پیش ببرد و خوش شانس هم بود که در ضدحملات فاصله بیشتر نشد.

 

دقایق حساس:

 

دقیقه 10: قاسم حدادی فر در اولین موقعیت برای ذوب آهن قصد داشت ضربه خود را از فاصله دور به سمت دروازه پرسپولیس بزند که توپ به راحتی در اختیار بوژیدار قرار گرفت.

دقیقه 24: در ضدحمله ذوب آهن توسط ارسلان مطهری صاحب فرصت شد که ضربه مهاجم ذوب اهن در اختیار بوژیدار رادوشوویچ قرار گرفت.

دقیقه 33: ضربه وحید امیری در موقعیت ضدحمله، سرضرب به تیرک دروازه ذوب آهن برخورد کرد و راهی به دروازه نیافت تا ذوب اهن همچنان امیدوار به بازی ادامه دهد.

دقیقه 39: ماکالی، مهاجم نیجریه ای ذوب آهن موقعیت ایده آلی در محوطه جریمه پرسپولیس شکل داد که ضربه زمینی این بازیکن را بوژیدار سیو کرد و مانع از گلزنی حریف شد.

دقیقه 45: ضدحمله فوق العاده پرسپولیس با فرار دیدنی بشار و پاس او برابر وحید امیری و در نهایت ترابی که توپ را در موقعیت مناسب به علیپور رساند، با تکل مدافع ذوب شوت مهاجم پرسپولیس را به کرنر تبدیل کرد.

دقیقه 46: ارسلان مطهری در محوطه جریمه در مصافی تک به تک با بوژیدار به دنبال شوتزنی بود که بشار مانع از ضربه مناسب او شد و ذوبی ها اعتقاد به پنالتی داشتند. حیدری اما دستور به ادامه بازی داد و تصاویر آهسته هم نشان می داد که بشار خطایی صورت نداده است.

دقیقه 47: اینبار وحید امیری در محوطه جریمه ذوب صاحب موقعیت شد که ضربه اش را مدافع حریف برگشت داد و در ریباند هم ترابی نتوانست ضربه مناسبی بزند.

دقیقه 61: ضربه سر ارسلان مطهری روی ارسال کرنر حدادی فر  را بوژیدار رادوشوویچ با واکنشی دیدنی راهی کرنر کرد تا شادی جالب توجهی بعد از این صحنه شکل دهد.

دقیقه 75: یک ضدحمله خطرناک دیگر برای پرسپولیس و اینبار از خودگذشتگی وحید امیری و دادن موقعیت برای بشار که ضربه چیپ هافبک عراقی سرخپوشان مماس با تیرک افقی راهی اوت شد تا گل چهارم رقم نخورد.

دقیقه 90: خروج اشتباه رادوشوویچ نزدیک بود دروازه پرسپولیس را با خطر مواجه کند که ضربه نژاد مهدی از کنار خط راهی اوت شد.

دقیقه 90+3: حرکت خلعتبری و ضربه فنی این بازیکن با اختلافی کم از تیرک عمودی راهی اوت شد تا ذوب نتواند فاصله را کمتر کند.

 

نکات فنی:

 

پرسپولیس طی 9 سال اخیر موفق به پیروزی در فولادشهر مقابل ذوب آهن نشده. موضوعی که کالدرون در نشست خبری پیش از بازی نیز به آن اشاره کرد و امیدوار است این طلسم شکسته شود.

منصوریان طی فصل گذشته با حضور روی نیمکت ذوب آهن در فولادشهر به تساوی بدون گل مقابل پرسپولیس رسید و در تهران نیز با یک گل بازی را واگذار کرد.

سیدجلال حسینی، وحید امیری و بیرانوند و مهدی شیری سابقه همکاری با منصوریان در نفت تهران را در کارنامه دارند و در سمت مقابل نیز محمدرضا خلعتبری سابقه حضور در پرسپولیس را داشته است.

 

حواشی:


اتوبوس پرسپولیس با توجه به اینکه اسکورت در نیمه راه آنها را جا گذاشت! با مشکل وارد استادیوم فولادشهر شد.

بیژن حیدری، داور این بازی به دلیل مصدومیت در زمان گرم کردن تحت مداوای کادرپزشکی ذوب آهن و فیزیوتراپ این تیم قرار گرفت.

محمدرضا خلعتبری پیش از شروع بازی به سمت نیمکت پرسپولیس رفت و با بازیکنان این تیم دیدار و خوش و بش داشت.

با توجه به عدم استقبال از این بازی توسط هواداران ذوب آهن، مسوولان برگزاری به هواداران پرسپولیس مجوز بیشتری برای حضور روی سکوها دادند تا آنها بر حریف غالب شوند.

علی علیپور پیش از شروع بازی به شدت از سوی هواداران موردتشویق قرار گرفت. این در حالیست که این مهاجم با توجه به ناکامی طی فصل جاری در هفته‌های گذشته مورد هجمه شدیدی قرار گرفته بود.
بوژیدار رادوشوویچ که بعد از مدت‌ها به ترکیب اصلی رسیده، بعد از سیو دیدنی روی ضربه مطهری، حرکات جالبی رو به تماشاگران خودی داشت و خودش از عملکردش ابراز رضایت می کرد.

کمال کامیابی نیا که در ابتدای فصل تحت عمل جراحی از ناحیه کتف قرار گرفته بود، در هفته سیزدهم به ترکیب رسید و در دقایق پایانی بازی فرصت حضور پیدا کرد.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.