جدی ترین واکنش مجلس به وقایع اخیر؛
کمیسیون ویژه تشکیل می‌شود؛مخالفت با پخش اعترافات تلویزیونی،گزارش دهی شفاف از وقایع

علی مطهری دیگر نماینده تهران نیز گفته است چرا هرکسی را مسالمت آمیز تجمع می‌کند بازداشت می کنیم؟ و برخی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از اعتراضات می‌ترسند.

پرسش: درجدیدترین و جدی ترین واکنش مجلس به واقیع اعتراضات اخیر، چند نماینده شاخص مجلس، اعلام کرده اند که کمیسیون ویژه مجلی به این منظور تشکیل می‌شود و ضمن مخالفت با پخش اعترافات تلویزیونی بازداشت شدگان خواستار شفافیت در مورد برخوردها در این اعتراضات شدند.

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس گفته است که "از همان روزهای ابتدایی اعتراضات، نمایندگان به این فکر افتادند تا یک راهکاری پیدا کنند و به حقایق موجود پی ببرند" و پس از پیگیری به وی گفته شد "در کمیسیون اصل نود با توجه به آئین نامه یک کمیسیون ویژه تشکیل خواهد" شد و "نمایندگان این طرح را امضا خواهند کرد، زیرا حساسیت در اغلب شهرها وجود دارد و آنها هم دلشان می‌خواهد به مردمشان بگویند که چه اتفاقی رخ داده است."

به گفته  سلحشوری دلیل تشکیل این کمیسیون ویژه یا کمیته حقیقت‌یاب "اخبار جسته و گریخته از جاهای متفاوت" است که به دست نمایندگان رسیده و "تفاوت آماری فاحش" کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها می‌باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: "مشاهده می‌کنیم بین جان باختگان نوجوانان هستند که بسیار تاسف‌آور است. با توجه به همین شرایط و اتفاقات بود که ما خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب شدیم."

این نماینده مجلس خواستار طرح این کمیسیون ویژه "با قید سه فوریت" در مجلس شد تا "سریع شروع به کار کند. باید در اسرع وقت اعضایش مشخص شود تا ما بتوانیم در چندماه باقی مانده در مجلس دهم نتایجی را به دست بیاوریم و گزارش دهیم."

وی تاکید کرده است که: "کشور در شرایط خوبی به سر نمی‌برد ما باید برای مردم احترام قائل شویم به همین خاطر مجلس باید هوشیارانه عمل کند.".

سلحشوری با انتقاد از اخبار "یک سویه" صداوسیمای حکومتی ایران گفت که "قصوری که در این زمینه رخ می‌دهد عدم اطلاع‌رسانی دقیق است".

وی دلیل حوادث و اعتراضات اخیر را "عصبانی و سرخورده" بودن مردم دانست و اینکه آنان‌ "در این چند روز تحقیر شده‌اند".

به گفته سلحشوری "دل‌ها(مردم) پر از کینه" است زیرا "سال‌هاست تصمیم گیران با مردم در ارتباط نیستند وظیفه حکم می‌کند به مردم احترام بگذاریم، زخمی که خنده‌های آقای روحانی به دل مردم زد یک زخم کاری است."

پخش اعترافات متهمان حوادث اخیر ممنوع است

محمود صادقی دیگر نماینده تهران نیز امروز گفته است: "باید تحقیق و تفحص همه‌جانبه درباره حوادث اخیر صورت گیرد" و "برخی دانشجویان با وجود عدم حضور در تجمعات به صورت پیشگیرانه بازداشت شده‌اند".

صادقی در خصوص سخنان وزیر کشور ایران مبنی بر پخش اعترافات تلویزیونی دستگیر شدگان حوادث اخیر نیز گفت: "صرف نظر از طرح 'ممنوعیت پخش اعترافات از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری ' طبق آئین دادرسی کیفری محدودیت و ممنوعیتی وجود دارد مبنی بر این که تا اتهام افراد ثابت نشده است نباید مشخصات متهمان را منتشر کرد."

به گفته وی: "قانون اساسی اصل را بر علنی بودن محاکمات قرار داده است، علی الخصوص جرائم سیاسی و مطبوعاتی که حتما باید علنی و با حضور هیأت منصفه باشد و در مورد سایر جرائم هم اصولا دادگاه علنی است مگر این که به تشخیص دادگاه پخش علنی آن خلاف عفت عمومی باشد".

صادقی می‌گوید "حتی پخش علنی دادگاه طبق قانون باید زمانی رخ دهد که بازجویی‌ها صورت گرفته و کیفر خواست صادر شده باشد و بر اساس آن‌ها جلسه محاکمه تشکیل شود در این هنگام است که در دادگاه برای حضور افراد باز می‌شود تا آنان حضور پیدا کنند".

این نماینده مجلس وادار کردن افراد به اعترافات آن هم برای پخش از تلویزیون را "خلاف موازین قانونی" دانسته که "در هیج مورد پذیرفته نیست" و می‌گوید: "معمولا اشخاص اعترافاتی را که بر زبان می‌آوردند در مراحل بعدی آنها را تکذیب می‌کنند".

صادقی همچنین از مقام های رسمی خواسته تعداد دقیق کشته ها، مجروحان و بازداشتی ها را اعلام کنند. او تهدید کرده در غیر این صورت مجلس آمارهای مردمی را اعلام خواهد کرد.

  1.  

مطهری: نهادهای امنیتی از اعتراضات می‌ترسند

علی مطهری دیگر نماینده تهران نیز گفته است "چرا هرکسی را مسالمت آمیز تجمع می‌کند بازداشت می کنیم؟" و برخی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از اعتراضات می‌ترسند".

مطهری که این روزها به دلیل مشخص نشدن محلی برای برگزاری تجمعات از سوی مردم خواهان استیضاح وزیر کشور است، گفته: "ریشه حوادث اخیر هم این است که حق اعتراض را برای مردم به رسمیت نمی‌شناسیم؛ به ظاهر می‌گوییم "هر کس اعتراض دارد می‌تواند مسالمت آمیز بیان کند و ما فقط با تخریب مخالف هستیم"، ولی در عمل این گفته خودمان را رعایت نمی‌کنیم."

به گفته وی: "هر کسی به طور مسالمت آمیر تجمع می‌کند را بازداشت می‌کنیم؛ بنابراین هرگونه تجمعات، بلافاصله به درگیری کشیده می‌شود؛ باید تکلیف اعتراض‌ها را روش کنیم. کسانی که اعتراض صنفی و سیاسی دارند باید به راحتی بتوانند حرفشان را بزنند و تجمع کنند؛ قانون اساسی هم این اجازه را داده است اما مانع شدن ما، همواره باعث بروز این مشکلات در کشور شده است."

این نماینده مجلس معتقد است: "دولت باید تصمیمات را به طور شفاف برای مردم بیان کند. به طور مثال، تصمیمات در خصوص اصلاح قیمت بنزین باید به طور شفاف برای مردم روشن می‌شد که با چه مشکلاتی رو به رو هستیم."

از سوی دیگر، محمدرضا عارف، نماینده تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس از "نهادهای مسئول" خواست تا به طور "شفاف" تعداد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر را اعلام کنند و همزمان محمود صادقی نماینده تهران نیز امروز در توییتر خود به مسئولان "هشدار" داد که "اگر مراجع ذی‌ربط آمار دقیق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمایندگان مجلس ناگزیر آمارهای مستند به گزارش‌های مردمی را منتشر خواهند کرد."

عارف "اعتراض مسالمت‌آمیز را طبق قانون اساسی حق طبیعی شهروندان" دانسته است.

عارف همچنین خواستار "تامین امنیت شهروندان معترض از سوی نهادهای ذی‌ربط" شد و گفت: "حفظ جان و مال شهروندان برای ما بسیار مهم و حیاتی است" و "ابهاماتی که در این خصوص وجود دارد برای مردم که باید آنها را محرم بدانیم روشن شود و در مجلس نیز از طریق کمیسیون اصل ۹۰ و نیز کمیته ای که درهمین باره در فراکسیون امید تشکیل شده است به وظیفه نظارتی خود عمل خواهیم کرد و به مردم گزارش خواهیم داد".

وی گفته است که نمایندگان فراکسیون امید پیگیر مسائل مربوط به حقوق شهروندی و "وضعیت بازداشت شدگان از جمله فعالان محیط زیست، فعالان رسانه‌ای و سیاسی و دانشجویان" هستند.

عارف گفت که "۲ روز قبل از اعلام تغییر نرخ بنزین براساس اخبار جسته و گریخته‌ای که به گوش ما رسید در جلسه ماهیانه وزرای دولت اصلاحات از طریق یکی از اعضای کابینه به روحانی پیغام دادم و بر لزوم هم اندیشی با مجلس و تاخیر در اجرای این طرح نکاتی را مطرح کردم"و "بعد از اعلام رسمی تغییر نرخ بنزین هم در نامه ای به رئیس مجلس خواسته‌هایی را مطرح کردم، از جمله لغو تعطیلی مجلس در هفته بعد از حوادث، دعوت از سران قوا در مجلس و نیز دعوت از مقامات امنیتی و اقتصادی برای حضور در مجلس".

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.