جهانگیری: حتی کشورهای دوست هم جرات خرید نفت از ایران را ندارند

دولت ایران اعلام کرده در سال آینده (۱۳۹۹) درآمدهای نفتی از بودجه جاری جدا و به هزینه‌های عمرانی منتقل شود. این اولین بار است که در بودجه سالانه ایران درآمد نفت در هزینه‌های جاری جایی نخواهد داشت.

پرسش:اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری می‌گوید با اینکه فروش نفت ایران به صفر نرسیده اما حتی کشورهای "دوست" ایران هم "تقریبا جرات اینکه از ما نفت بخرند را ندارند."

جهانگیری امروز دوشنبه به فشار تحریم‌های آمریکا و محدودیت فروش نفت ایران اشاره کرد و گفت با همه محدودیت‌ها، فروش نفت با "روش‌های دیگر" ادامه دارد:

"آمریکایی‌ها زیرساخت‌ها و زمینه‌هایی که در اقتصاد ایران تعیین کننده بودند را تحریم کردند؛ نفت را تحریم کردند، اما نتوانستند صادرات نفت کشور را به صفر برسانند ولی به هرحال با فشاری که وارد کردند حتی کشورهای دوست ایران هم که تاکنون جزو نزدیک ترین کشورها در ارتباط با ما هستند تقریبا جرات اینکه از ما نفت بخرند را ندارند."

جهانگیری گفت با اینکه آمریکا "حداکثر فشار روانی و اقتصادی" را وارد آورده اما نتوانسته صادرات نفت خام ایران را به صفر برساند و ما نفت را "به روش‌های دیگر می‌فروشیم."

معاون اول رییس‌جمهور همچنین گفت: همواره باید سر تعظیم در برابر ملت ایران به ویژه طبقات ضعیف فرود آوریم که این روزها را با صبر و تحمل سختی‌ها پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند کمترین حرکتی که نشان دهد کشور و نظام در معرض خطر قرار دارد از خود بروز دهند؛ آنها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند و کمر خم نکردند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیش از ظهر دوشنبه در مراسمی که به مناسبت بیست و سومین سالروز ملی صادرات در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به گذشت بیش از یک سال و نیم از آغاز اعمال فشارهای جدید از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: آمریکایی‌ها پس از آن که برجام امضا شد و فضای ایران را برای رشد و توسعه فراهم کردیم و کشور در یک تعامل بین‌المللی مناسبی قرار گرفت، با بهانه تغییر رئیس جمهوری در کشورشان به تمام توافقات خود پشت پا زدند.

وی گفت: خروج آمریکا از برجام فشار بسیار سنگین و بی‌سابقه‌ای به ملت و جمهوری اسلامی ایران وارد کرد؛ آمریکایی‌ها این مرتبه خیلی آشکار اعلام کردند که فشارهای جدیدشان بیشترین درد را به جامعه ایران وارد خواهد کرد. آنها همچنین به صراحت از آغاز یک جنگ اقتصادی بزرگ علیه ملت و دولت ایران پرده برداشتند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ تصور آمریکایی‌ها از ابتدا بر این بود که بر اثر فشارهای اقتصادی جدید، اقتصاد ایران به فروپاشی می‌رسد و بر اثر فشار سنگینی که وارد می‌شود نهایتا اعتراضاتی در جامعه شکل می‌گیرد. آنها همچنین به فروپاشی جمهوری اسلامی ایران و حتی تمامیت ارضی کشور فکر کرده بودند و بر همین مبنا از اردیبهشت ماه سال 97 یا به عبارتی از آذر 96 که اعلام کردند دیگر معافیت‌های تحریمی را تمدید نخواهند کرد تا امروز، هر روز فشار آمریکا بر اقتصاد، فعالان اقتصادی و جمهوری اسلامی ایران اضافه شده است.

جهانگیری همچنین گفت آمریکا قصد دارد با فشار اقتصادی باعث اعتراض‌های اجتماعی شود:

"تصور و انتظارشان (آمریکایی‌ها) این بود در اثر فشار این جنگ اقتصادی، اقتصاد ایران به فروپاشی می‌رسد و در اثر فشار سنگینی که به جامعه وارد می‌شود، اعتراضات در جامعه شکل می‌گیرد و نهایتا منجر به فروپاشی جمهوری اسلامی و حتی فروپاشی تمامیت ارضی ایران می‌انجامد؛ برهمین مبنا از آذر تا دی ماه ۹۶ و هر روز که گذشت فشار آمریکایی‌ها بر اقتصاد ایران و فعالان اقتصادی و بر جمهوری اسلامی افزوده شده است."

از اردیبهشت امسال و همزمان با تمدید نشدن معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران، فروش نفت ایران بطور چشمگیری رو به کاهش گذاشت.

ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان هشت کشوری بودند که شش ماه از تحریم خرید نفت نفت ایران معاف شده بودند اما یونان و ایتالیا حتی در همان مهلت برقراری معافیت‌ها هم از خریداری نفت از ایران خودداری کرده بودند و مابقی کشورها هم واردات نفتی خود از ایران را کاهش دادند.

مقام‌های آمریکایی پیش از اعمال تحریم‌های نفتی بارها گفته بودند قصد دارند فروش نفت ایران را به صفر برسانند؛ مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا اواخر مرداد گفت تحریم‌های نفتی جلوی فروش دو میلیون و هفتصد هزار بشکه از نفت ایران را گرفته است.

اگر چه صادرات نفت ایران به صفر نرسیده اما بنا تخمین‌ها، صادرات نفت ایران به حدود ۳۰۰ هزار تا نیم میلیون بشکه در روز کاهش یافته در حالی که در آوریل ۲۰۱۸، پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، صادرات ایران روزانه به ۲/۵ میلیون بشکه می‌رسید.

شرکت ردیابی نفتکش‌های کپلر در ماه ژوئیه گفت ایران تنها حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت را به قصد صادرات بار نفتکش‌های خود کرده که بخش عمده آن هم بدون خریدار مانده است. این نشان می‌دهد که فروش ماهانه نفت ماهانه ایران نزدیک به ۹۰ درصد کمتر از ماه مشابه پارسال شده است.

مقام‌های کشور از انتشار آمارهای فروش نفت خودداری می‌کنند. بیژن زنگنه، وزیر نفت تابستان امسال گفته بود "اطلاعات مربوط به صادرات نفت با توجه به اینکه در جنگ هستیم، اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و هرکس می‌خواهد آن را منتشر کند باید با هماهنگی باشد؛ چراکه به منافع ملی آسیب می‌زند."

دولت ایران اعلام کرده در سال آینده (۱۳۹۹) درآمدهای نفتی از بودجه جاری جدا و به هزینه‌های عمرانی منتقل شود. این اولین بار است که در بودجه سالانه ایران درآمد نفت در هزینه‌های جاری جایی نخواهد داشت.

صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف) در گزارشی که اوایل آبان ماه منتشر کرد گفته بود ایران برای جبران کسری بودجه خود در سال آینده نیاز به فروش نفت به قیمت ۱۹۴ دلار و ۶۰ سنت دارد.

با تشدید تحریم‌های آمریکا و کاهش درآمدهای ارزی ایران این کشور افزایش منابع ریالی را در دستور کار خود قرار داده که افزایش قیمت بنزین و حرکت به سوی تعرفه‌های جدید مالیاتی در همین راستا قلمداد می‌شود.

دولت جمهوری اسلامی  البته هدف از بالا بردن قیمت سوخت را انتقال پول از جیب اقشار مرفه جامعه به جیب دهک‌های نیازمند اعلام کرده است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.