کنسولگری ایران در نجف برای دومین بار 'به آتش کشیده شد'

اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما باوجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و اکنون خواستار تحول اساسی کل نظام سیاسی هستند.

پرسش: به گفته پلیس و منایع امنیتی عراق معترضان برای دومین بار در هفته گذشته به کنسولگری ایران در نجف حمله کرده و آن را آتش زدند.

نجف از ابتدای روز یکشنبه ناآرام بود و به نقل از شاهدان عینی پلیس از گاز اشک‌‎اور و گلوله برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده که باعث زخمی شدن ده نفر شده است.

روز یکشنبه همچنین اعلام شد که حکم بازداشت کسانی که در روزهای گذشته به معترضان در نجف حمله کرده بودند صادر شده است.

در ناآرامی‌های روزهای گذشته دستکم بیست نفر در نجف کشته شده‌اند.

روز جمعه گزارش شد که معترضان در نجف ورودی مقبره آیت‌الله محمدباقر حکیم را آتش زده و به گفته فرماندار نجف نیروهای محافظ این مقبره به معترضان شلیک کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها در این تیراندازی یک نفر کشته و سیصد نفر زخمی شده‌اند و پلیس مجبور شده وارد ساختمان این آرامگاه شده و نیروهایی را که از آنجا به مردم تیراندازی می‌کردند بیرون برانند. گفته شده برخی از این افراد نیروهای لباس شخصی بوده‌اند.

مدیریت این مقبره تیراندازی به معترضان را تکذیب کرد و گفت محافظان این مقبره از نیروهای "وزارت کشور عراق" هستند و به این فرمان که نباید در هیچ شرایطی از سلاح جنگی برای مقابله با معترضان استفاده کنند پایبندند.

مجلس عراق یکشنبه در نشستی اضطراری و پس از چند دقیقه استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر را پذیرفت. دولت فعلی بعنوان دولت موقت، اداره کشور را تا تشکیل دولت جدید به عهده خواهد داشت. به نظر نمی‌رسد استعفای دولت تاثیری بر اعتراض‌ها گذاشته باشد.

عراق در دو ماه گذشته شاهد اعتراض‌های گسترده و خونینی بوده که همچنان ادامه دارد و در جریان آن بیش از چهارصد نفر کشته و هفده هزار نفر زخمی شده‌اند.

اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما باوجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و اکنون خواستار تحول اساسی کل نظام سیاسی هستند.

معترضان همچنین چهارشنبه گذشته هم کنسولگری ایران در نجف را به آتش کشیده و پیش از آن نیز به کنسولگری ایران در کربلا حمله کرده بودند.

عادل عبدالمهدی در دو ماه گذشته سعی کرد که دولت را حفظ و اعتراض‌ها را مهار کند اما کشته‌های چند روز اخیر موضع او را بیش از پیش تضعیف کرد بخصوص آنکه آیت‌اللهسیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق از مجلس خواست استعفای آقای عبدالمهدی را تائید کند.

کانون اولیه اعتراض‌ها بغداد و شهرهای شیعه جنوب بود اما اکنون اعتراض‌ها به شمال وشهرهای عمدتا سنی مثل موصل کشیده شده است.

دیگر شهرهای عراق از جمله بغداد هم روزیکشنبه ناآرام بود و این شهر هم در این روز یک نفر کشته و نه نفر در درگیری با پلیس کشته شدند.

در ناصریه هم دو نفر که در روزهای گذشته زخمی شده بودند امروز جان حود را از دست دادند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.