نیویورک تایمز اعتراضات اخیر در ایران را بدترین در 40سال گذشته توصیف کرد

در گزارش این روزنامه آمریکایی، ادعا شده که شمار کشته‌شدگان اعتراضات ایران «دست‌کم ۱۸۰ نفر» عنوان شده‌است. این درحالیست که هیچ مقام یا دستگاه رسمی کشور تاکنون آمار کشته و مجروحان این ناآرامی ها را اعلام نکرده است.

پرسش: روزنامه نیویورک‌تایمز در تیتر نخست وب‌سایت خود در روز یک‌شنبه ۱۰ آذر، اعتراضات آبان‌ماه را «بدترین» ناآرامی در ایران طی چهار دهه گذشته توصیف کرده‌است.

در گزارش این روزنامه آمریکایی، ادعا شده که شمار کشته‌شدگان اعتراضات ایران «دست‌کم ۱۸۰ نفر» عنوان شده‌است.

این درحالیست که هیچ مقام یا دستگاه رسمی کشور تاکنون آمار کشته و مجروحان این ناآرامی ها را اعلام نکرده است.

نیویورک‌تایمز اما بدبینی بیشتر برخی ناظران را بازتاب داده که ادعا کرده اند شمار واقعی جان‌باختگان بیش از این است و از آن جکله به وقایع ماهشهر اشاره کرده اند.

نگرانی‌از گستره خشونت‌ها در ماهشهر حتی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز راه یافته است. در چهارم آذر ماه محمد گلمرادی، نماینده ماهشهر، اعتراضات شدیدی را مطرح کرده و زمانی‌که برای بیان ادامه آن‌ها به سمت جایگاه هیئت رئیسه رفته، شمار از اعضای مجلس شورای اسلامی مانع او شده‌اند.

پایه گزارش نیویورک‌تایمز و مبنای توصیفش از ناآرامی های اخیر کشور،تعداد کشته ها در شهرهای مختلف از جمله شیراز و شهریار است.

نیویورک‌تایمز به‌نقل از تحلیل‌گران سیاسی این احتمال را مطرح کرده که ایران در دو سال پیش‌رو شاهد بازگشت گروه‌های تندرو به مجلس و دولت خواهد بود.

تحلیل‌گران به این روزنامه گفته‌اند، واکنش خشونت‌بار به اعتراضات نیز احتمالا نشانه‌ای از عمیق‌تر شدن شکاف است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.