معاون سیاسی سپاه:فقط دردواستان اعتراض نبود-بیشترین اعتراض ها در استان‌های فارس، تهران و اصفهان

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران می‌گوید سال ۸۸ و ۹۶ دیدیم اما به لحاظ گستردگی در ابعادی بسیار کوچک‌تر از حوادث اخیر قرار دارد.

پرسش: دو هفته پس از آغاز اعتراضات به گرانی بنزین، مسئولان قضائی و پلیس همچنان از ابعاد "کم‌سابقه" اعتراضات و ادامه بازداشت‌ها خبر می‌دهند. معاون سیاسی سپاه پاسداران هم گفته ابعاد اعتراضات اخیر از وقایع سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ گسترده‌تر بوده است.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران می‌گوید "سال ۸۸ و ۹۶ دیدیم اما به لحاظ گستردگی در ابعادی بسیار کوچک‌تر از حوادث اخیر قرار دارد".

او گفته اعتراضات در روزهای شنبه و یک‌شنبه (۲۵ و ۲۶ آبان) به صورت گسترده در ۲۹ استان و در صدها شهر ادامه یافت.

این مقام سپاه مشخص نکرده که در کدام دو استان اعتراضی رخ نداده است.

بگزارش تینسیم و به گفته معاون سیاسی سپاه پاسداران، در ۱۱۰ نقطه از استان اصفهان اعتراضات و درگیری‌ رخ داده است. جوانی گفته از حیث تجمعات، استان اصفهان پس از استان فارس و تهران در رتبه سوم قرار دارد.

در تازه‌ترین مورد، فرماندهی انتظامی استان کرمان از بازداشت ۲۵ نفر از "عوامل اصلی" اعتراضات در سیرجان خبر داده است.

عبدالرضا ناظری، فرمانده انتظامی استان کرمان می‌گوید "بازداشت‌شدگان از عوامل اصلی اغتشاشات" بودند.

سیرجان از اولین شهرهایی بود که خبر کشته‌شدن یک معترض در آنجا منتشر شد. درغیاب نهادهای رسمی داخلی نهادهای بین المللی به عنوان منبع آمار کشته شدگان وارد شده و در تازه ترین گزارش عفو بین‌الملل گفته شده دست کم ۱۶۱ نفر در اعتراضات ایران کشته شده‌اند که نسبت به هفته گذشته این آمار را افزایش داده است.

فرمانده انتظامی استان کرمان اعلام کرد از ۲۵ نفری که در سیرجان دستگیر شدند، پنج نفرشان زن هستند. مقام‌های امنیتی و انتظامیاز جمله عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور می‌گوید زنان در این اعتراضات نقش مؤثر داشته‌اند.

فرمانده انتظامی استان کرمان همچنین گفت معترضان "اعتراف کرده‌اند".

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.