هشدارفرانسه به ایران در بکارافتادن مکانیسم ماشه(ارجاع خودکار پرونده ایران به شورای امنیت)

وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در حالی تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران کرد که طرف‌های اروپایی برجام تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود در این توافق عمل نکرده‌اند.

پرسش: ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران هشدار داده است که پاریس به طور جدی در حال بررسی استفاده از مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای موسوم به برجام است.

وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در حالی تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران کرد که طرف‌های اروپایی برجام تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود در این توافق عمل نکرده‌اند.

"ژان ایو لودریان" وزیر امور خارجه فرانسه در سخنرانی خود در پارلمان این کشور با اشاره به اقدام ایران در کاهش تعهدات خود در برجام که هر دو ماه یکبار اعلام می‌شود، گفت که پاریس در حال بررسی اعلام مکانیسم حل اختلاف در این توافق موسوم به «مکانیسم ماشه» است.

«مکانیسم ماشه» در واقع همان «ساز و کار حل اختلافات» است که در بندهای ۳۶ و ۳۷ در توافق هسته‌ای برجام گنجانده شده است در این دو بند چگونگی حل و فصل اختلافات میان طرف‌های بر جام آمده است. این دو بند از آنجا که به کار گیری آنها می‌تواند به بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود به مکانیسم ماشه معروف شده است.

لودریان در حالی این تهدید را مطرح می‌کند، که ایران تا یک سال پس از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام همچنان به همه تعهدات خود در این توافق پایبند و منتظر اقدامی از سوی طرف‌های اروپایی آن بود که بهره‌مندی‌های اقتصادی تهران را تضمین کند.

رویترز می گوید، در حالی وزیر امور خارجه فرانسه این اظهارات را مطرح کرده است که اختلافات بین ایران و کشورهای غربی تشدید شده است. به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به «برنامه اقدام جامع مشترک»، برجام، در سال گذشته ایران نیز گام به گام از برخی از تعهدات خود در چارچوب این توافق عدول کرده است.

ژان ایو لودریان در پارلمان این کشور گفته است: هر دو ماه یکبار لطمه‌ای (به توافق هسته‌ای توسط ایران) وارد می‌شود، تا امروز که از خودمان سؤال می‌کنیم و من این را خیلی واضح می گویم که مکانیسم حل اختلاف در توافق را اجرا کنیم.

در سال ۲۰۱۵ شش قدرت جهانی برای پایان دادن مناقشه هسته‌ای با ایران با این کشور به توافق موسوم به برجام دست یافتند. بعد از خروج آمریکا از این توافق، واشینگتن تحریم های تعلیق شده خود علیه ایران را بازگرداند. اما تلاشهای فرانسه، آلمان و بریتانیا برای نجات برجام و ادامه همکاری اقتصادی با ایران به دلیل تحریم های آمریکا نتیجه ملموسی در بر نداشت.

تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران باعث شده است که این کشور بخشی قابل توجهی از درآمدهای نفتی خود را از دست داده است.

پنج کشور باقی مانده در توافق برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین قرار است که هفته آینده در خصوص راهکارهای پیش رو نشستی برگزار کنند.

اتحادیه اروپا می‌گوید، جلسه کمیسیون مشترک ناظر بر برجام ۱۵ آذر در وین برگزار خواهد شد.این جلسه به ریاست هلگا ماریا اشمید، رئیس دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با شرکت نمایندگان سه کشور اروپایی به علاوه روسیه و چین برگزار می‌شود.

رویترز می‌گوید در صورتی که شورای امنیت سازمان ملل ظرف ۳۰ روز به تعلیق تحریم‌ها رای ندهد، تحریم ها در چارچوب قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت خود به خود به اجرا گذاشته خواهند شد.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه اظهارات خود در پارلمان این کشور گفته است که ابتکار عمل‌های پاریس به دلیل بازداشت شهروندان فرانسوی در ایران و اقدامات منطقه ای ایران به ویژه حملات به تاسیسات نفتی عربستان متوقف شده است.

ژان ایو لودریان تاکید کرده است، سرکوب گسترده اعتراضات اخیر توسط حکومت ایران مانعی بر سر راه تلاش‌ها برای کاهش تنش بین آمریکا و ایران به وجود آورده است.

وی تصریح کرده است، رفتار رهبران در قبال اعتراضات اخیر، برای آمریکا تاییدی بر رویکرد فشار حداکثری واشینگتن علیه تهران است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.