ده ها دانشجو درجریان اعتراض های اخیر فقط درتهران بازداشت شده اند

پیش از این تصور می شد که بازداشتی ها و افراد درگیر در این ناآرامی ها غیر دانشجو باشند اما با اظهارات امروز مقامات رسمی دانشگاه تهران، درگیر بودن و بازداشت دانشجویان در این حوادث نیز تایید شد.

پرسش: بررسی ها نشان می دهد که ده ها دانشجو فقط در تهران در جریان ناآرامی های اخیر بازداشت شده اند که تعدادی از آنها تا امروز آزاد شده اند.

پیش از این تصور می شد که بازداشتی ها و افراد درگیر در این ناآرامی ها غیر دانشجو باشند اما با اظهارات امروز مقامات رسمی دانشگاه تهران، درگیر بودن و بازداشت دانشجویان در این حوادث نیز تایید شد.

آنچه که قطعی به نظر می رسد؛ دانشجویان درگیر با این ناآرامی ها و بازداشت شده فقط مربوط به دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی هستند.

از اظهارات مدیر حراست دانشگاه تهران که امروز گفته فقط تا عصر چهارشنبه حدود 9 دانشجوی دانشگاه تهران آزاد شده و «بسیاری» از باقیمانده های دانشجویان بازداشتی ، هفته آینده آزاد می شوند. می توان حدس زد که ده ها دانشجو فقط از این دو دانشگاه بازداشت شده اند.

*اظهارات مدیر حراست دانشگاه تهران

اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره تعداد دانشجویان دستگیر شده و وضعیت فعلی آنها گفت: هنوز آمار کاملی وجود ندارد، چرا که بعضا افرادی مراجعه می‌کنند اعلام می‌کنند که آشنایانشان دستگیر شده است بعد از بررسی متوجه می‌شویم این اسامی که می‌گویند جزو بازداشتی‌ها نیستند و در خوابگاه بوده‌اند.

وی افزود: تعدادی از دانشجویان هم آزاد شده‌اند اما به دست آوردن تعداد و آمار دقیق آنها زمان می‌برد.

رئیس حراست دانشگاه تهران درباره شایعات دستگیری تعداد بسیار زیادی از دانشجویان، گفت: امروز هم قرار بود تعدادی از آنها آزاد شوند و ما به همراه خانواده‌های آنها پیگیر کارشان هستیم.

وی با بیان اینکه تا دیروز حدود ۸-۹ نفر از دانشجویان آزاد شده‌اند، تاکید کرد: ما به شدت پیگیر هستیم احتمال می‌دهم در هفته آینده خیلی از آنها تعین تکلیف شوند و البته پیگیری‌های ما فقط مربوط به دانشجویان دانشگاه تهران است و در مورد دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها اطلاعات دقیق را حراست و معاونت حقوقی وزارت علوم دارند.

سلیمانی تصریح کرد: در حال حاضر آمار دقیقی به ما هم داده نمی‌شود و ما نمی‌دانیم ضابط دانشجو چه کسی بوده و کجا دستگیر شده است؛ خیلی از آنهایی که دستگیر شده‌اند ممکن است که بازداشت باشند و هنوز به مرحله بازپرسی و دادسرا نرسیده باشند.

وی ادامه داد: در این دوره تعداد دانشجویان دستگیر شده کم بوده است، چرا که چندین دانشگاه بیشتر درگیر نبودند؛ در دانشگاه‌های شهرستان‌ها که بازداشتی نداشتیم و فقط در دانشگاه تهران و علامه دستگیری‌هایی بوده که نسبت به ارقام این دستگیری‌ها بزرگ‌نمایی می‌شود، ضمن اینکه بسیار از آنها نیز در حال آزادشدن هستند.

*اظهارات رییس دانشگاه تهران

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران نیز، درباره بازداشت تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراضات مربوط به اصلاح و مدیریت قیمت سوخت، ضمن تایید دستگیری آنها گفت:‌ در حال پیگیری آزادی آنها هستیم؛ در حال حاضر تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و در حال پیگیری آزادی سایرین هستیم که امیدواریم بزودی آزاد بشوند.

 رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه چون تعدادی از آنها آزاد شده‌اند آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان ندارم، افزود: تعداد دقیق دانشجویان بازداشت شده را می‌دانیم اما باید بررسی کنم چون در حال تغییر است؛ اکنون در دانشگاه نیستم باید دقیق آن را باید بررسی کنم و ببینم چند نفر هستند؛ ضمن اینکه معاونت فرهنگی ما پیگیر این موضوع است.

 وی درباره زمان آزادی دانشجویان گفت: آنگونه که به من گفته شده است امیدواریم که بسیاری از اینها بزودی آزاد شوند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.