پناهجوی ایرانی بعدازشش سال از مخوفترین ارودگاه استرالیا آزاد شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که بهروز بوچانی، پناهنده ایرانی که سال‌ها در جزیره مانوس پاپوآ گینه نو در بازداشت به سر برد، سرانجام این جزیره را ترک کرده و پا به خاک نیوزیلند گذاشته است.

پرسش:گزارش های رسانه ها حاکیست که یک ایرانی به عنوان معروف ترین پناهجوی اردوگاه پناهندگان استرالیا در پاپوآ گینه نو امروز بعد از شش سال از این محل مخوف رهایی یافت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بهروز بوچانی، پناهنده ایرانی که سال‌ها در اردوگاه مخوف جزیره مانوس پاپوآ گینه نو در بازداشت به سر برد، سرانجام این جزیره را ترک کرده و پا به خاک نیوزیلند گذاشته است.

معروف‌ترین محبوس جزیره مانوس روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان‌ماه، به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت که «دیگر به آنجا بازنمی‌گردم». 

بوچانی که خواستار پناهنده شدن به استرالیا بوده شش سال گذشته را به اجبار در یکی از بازداشتگاه‌های استرالیا در جزیره مانوس در خاک پاپوآ گینه نو به‌سر برده است.

او اکنون توانسته برای شرکت در یک جشنواره ادبی با یک روادید یک‌ماهه به نیوزیلند سفر کند و می‌گوید که «هرگز به مانوس برنخواهد گشت» و سعی می‌کند از آمریکا پناهندگی بگیرد.

فستیوال ادبی «ورد کرایست‌چرچ» در نیوزیلند در وب‌سایت خود نوشته است که برای سخنرانی در این جشنواره «برای اولین بار به بوچانی اجازه خروج از پاپوآ داده شده است». 

بهروز بوچانی، پناهجوی ایرانی که سال‌هاست از وضعیت پناهجویان در بازداشتگاه‌های مانوس گزارش‌نویسی می‌کند، برنده «جایزه ملی زندگی‌نامه» استرالیا شده‌ است.

نوشته‌ها و گزارش‌های او از وضعیت پناهجویان، بارها در رسانه‌های مختلف در سراسر جهان بازتاب داشته است.

زندگی‌نامه بهروز بوچانی که برنده جایزه کتاب در استرالیا شده «رفیقی نیست جز کوهستان» نام دارد که رخدادهای سال‌های گذشته، از آغاز سفر با قایق از اندونزی به استرالیا تا بازداشت و نگهداری او در مانوس را بیان می‌کند.

بازداشت پناهجویان قایق‌سوار، اعزام آنها به اردوگاه‌های خارج از خاک استرالیا، و همچنین شرایط نگهداری آنها، مدت‌هاست هدف انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر، سازمان ملل و شماری از کشورهای جهان است.

دولت استرالیا از شش سال پیش سیاست‌های سختگیرانه‌ای را علیه پناهجویانی به اجرا گذاشته است که بدون اوراق رسمی و از راه دریا به سوی این کشور رهسپار می‌شوند.

با این حال سیاستمداران محافظه‌کار مدافع این طرح در استرالیا می‌گویند چنین سیاست‌هایی در عمل مهاجران غیرقانونی را از سفر به استرالیا بازمی‌دارد و نهایتا از جان باختن تعدادی بیشتر جلوگیری می‌کند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.