حمایت قوه قضاییه ازسپاه:بدهکار بانکی فراری 'با پیگیری‌ اطلاعاتی سپاه به کشور بازگشت'

به گفته غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه دانیال‌زاده که در پرونده حسین فریدون، برادر رئیس جمهور، به اتهام پرداخت رشوه محکوم شده قصد بازگشت به کشور را نداشته است.

پرسش: قوه قضاییه در گیرودار مشاجره با روحانی برسر سخنرانی وی در یزد تایید کرده است که رسول دانیال‌زاده، یکی از بدهکاران کلان بانکی کشور "با پیگیری‌های اطلاعاتی" سپاه پاسداران و "طی یک مسیر کاملا هدایت‌شده" به کشور بازگشته است.

به گفته غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه دانیال‌زاده که "در پرونده حسین فریدون، برادر رئیس جمهور، به اتهام پرداخت رشوه محکوم شده" قصد بازگشت به کشور را نداشته است.

اسماعیلی درباره جزییات "عملیات" ماموران اطلاعاتی سپاه، کشوری که دانیال‌زاده به آن گریخته بود یا زمان دستگیری او توضیحی نداده است.

ساعاتی پیش از تایید خبر دستگیری رسول دانیال‌زاده، بعضی رسانه‌ها از دستگیری او در خارج از کشور خبر داده و از او با عنوان "سلطان فولاد ایران" نام برده بودند.

اسماعیلی گفته است رسول دانیال‌زاده که بعد از دستگیری اکبر طبری، معاون اجرایی رئیس سابق قوه قضاییه ، به خارج گریخته بود "با طراحی و هدایت پاسداران گمنام امام زمان در سپاه به کشور بازگشت."

به گفته سخنگوی قوه قضاییه دانیال‌زاده به دلیل "پذیرفتن بازگشت به کشور و همکاری در روند تحقیقات پرونده حتما از ارفاقات و مساعده‌های قانونی برخوردار خواهد بود."

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ویدویی کوتاه منتشر کرده که صحنه‌هایی از آن با زیرنویس "تعقیب مراقبت دانیال‌زاده در خارج از کشور" پخش می‌شود.

در این فیلم که به نظر می‌آید بخش اول آن در کشور امارات متحده عربی ضبط شده، دانیال‌زاده در چند مکان، عمدتا در فرودگاه و با تصاویری که بعضا از دور گرفته شده دیده می‌شود.

بعد از آن او سوار بر هواپیمایی دیده می‌شود که به نظر می‌آید به مقصد ایران در حرکت است. در پایان و بعد از رسیدن به ایران، دانیال‌زاده با همراهی افرادی که چهره اشان مشخص نیست از فرودگاه خارج می‌شود.

ارتباط میان پرونده فریدون و طبری

به گزارش خبرگزاری قوه قضاییه رسول دانیال‌زاده بیش از چهار هزار میلیارد تومان بدهی بانکی داشته و "از مرتبطان نزدیک اکبر طبری و حسین فریدون است."

حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس جمهور، اوایل مهرماه به جرم دریافت رشوه به پنج سال زندان محکوم شد.

اکبر طبری که سال‌ها معاونت اجرایی ریاست قوه قضاییه از جمله در دوره ریاست صادق لاریجانی را بر عهده داشت، چند روز بعد از روی کار آمدن حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در این قوه از کار برکنار و پس از مدتی بازداشت شد.

قوه قضاییه دلیل بازداشت او را "ارتباطات ناصواب و خلاف با برخی از افراد پرونده‌ها و توصیه و اعمال نفوذ در پرونده‌های قضایی" اعلام کرد.

به نظر می‌آید این اولین بار است که مسئولان قوه قضاییه از وجود ارتباط میان پرونده اکبر طبری و حسین فریدون صحبت می‌کنند.

حدود یک ماه پیش هم سازمان اطلاعات سپاه اعلام کرد که روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز را خارج از کشور دستگیر کرده است. بنا گزارش‌ها زم در عراق دستگیر و سپس به ایران منتقل شد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.