تنش های خاورمیانه جهان را در وضعیت شکننده‌ای قرار داده است

رئیس سرویس اطلاعات مخفی انگلیس موسوم به ام‌آی۶ هشدار داد که دنیا پس از جنگ سرد و به دلیل افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و تهدید گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد.

پرسش: الکس یانگر روز چهارشنبه در گفت‌وگو با اسکای نیوز با اشاره به تنش‌ها در منطقه غرب آسیا و تهدید گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده اوضاع دنیا را در وضعیت «آستانه» ارزیابی کرد که مهمترین نقش دستگاه تحت امر او ارائه درک درستی از تحولات بینی المللی برای جلوگیری از اشتباه محاسباتی توسط سیاستمداران است.

او گفت: ما باید به درستی انگیزه افرادی که در ظاهر رویکرد افراطی دارند اما پشت پرده تحت تاثیر مجموعه‌ای از متغیرهای پیچیده قرار می‌گیرند درک کنیم.

رئیس ام‌آی۶ همچنین به ارائه اطلاعات نادرستی که منجر به دخالت انگلیس در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی شد اذعان کرد و گفت:‌ ما باید به روشنی از گذشته درس بگیریم و به گونه ای به جلو حرکت، که از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان جاسوسی خارجی انگلیس که همراه سایر آژانس‌های اطلاعاتی عضو شورای امنیت ملی این کشور است، عنوان کرد که در همه موارد با هم‌قطاران خود هم‌عقیده نیست. او با این حال اشاره کرد تلاش بر این است که درباره موضوعات مورد اختلاف اجماع حاصل شود.

در انگلیس به طور کلی سه سازمان اصلی اطلاعاتی شامل ام‌آی۵، ام‌آی۶ و جی‌سی‌اچ‌کیو وجود دارد که در حوزه‌های جاسوسی داخلی و بین المللی فعالیت می کنند.

در تقسیم بندی‌های انجام شده، ام‌ای۵ تحت نظر وزارت کشور فعالیت و ام‌ای۶  به وزیر امور خارجه انگلیس حساب پس می‌دهد. ستاد ارتباطات دولت انگلیس موسوم به جی‌سی‌اچ‌کیو نیز که مسئولیت عملیات شنود الکترونیک و حفاظت از اطلاعات را برای دولت و نیروهای مسلح انگلیس برعهده دارد زیر نظر وزیر امور خارجه فعالیت می کند.

سازمان اطلاعات مخفی انگلیس به‌اختصار اس‌آی‌اس (SIS)، یکی از سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس و سازمان اصلی این کشور برای جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی از کشورهای خارجی است. این سازمان بیش‌تر به نام «سرویس استخبارات» شناخته می‌شد. در بعضی منابع به آن «ام‌آی۶ (MI6)» نیز می‌گویند که کوتاه شده نام قدیمی‌تر آن Military Intelligence - section 6 است.

 فعالیت‌های سازمان اطلاعات و امنیت خارجی انگلیس، شامل طیف وسیعی از اقدامات سیاسی پنهان، از جمله همکاری با سازمان اطلاعاتی آمریکا در سرنگونی دولت محمد مصدق در کودتای ۲۸ مرداد در ایران می‌شود.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.