مرگ اسرار آمیز 'هزاران پرنده' در راجستان هند

این پرندگان اغلب انواع اردک، آنقوت (اردک غازنما)، مرغ ریگ سرخ، اردک منقار ملاقه ای، چوب پای بال سیاه و چنگر هستند و اجساد آنها پس از جمع‌آوری در محفظه‌های فلزی در عمق خاک چال شدند.

پرسش: یک مقام اداره جنگلبانی هند به بی‌بی‌سی گفته است که اجساد بیش از هزار پرنده در اطراف بزرگترین دریاچه آب شور هند پیدا شده است.

پرندگان مرده در اطراف دریاچه آب شور "سامبار" که در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهر جیپور، مرکز ایالت راجستان قرار دارد، پیدا شده‌اند.

این پرندگان از حدود ده گونه مختلف از جمله پرندگان مهاجری بوده اند که هر ساله به اطراف این دریاچه پرواز می‌آیند.

سازمانهای دولتی در حال تحقیق درباره علت مرگ این پرندگان هستند.

سانجی کاوشیک، یک مقام ارشد در اداره جنگلبانی و محیط زیست به بی‌بی‌سی گفت: "ما همچنان در حال شمردن پرندگان مرده هستیم. اجساد آنها در همه این اطراف دیده می‌شود. حدود ۲۰ تا ۲۵ پرنده که هنوز زنده مانده اند، در حال مداوا هستند."

اولین گزارش‌ها درباره مرگ پرندگان از یکشنبه گذشته (۱۰ نوامبر) بوسیله گردشگران منتشر شد. گردشگرانی که برای بازدید از دریاچه به این منطقه سفر کرده بودند، عکس‌هایی از پرندگان مرده را منتشر کردند.

یک متخصص مشاهده پرندگان به "پرس تراست"، آژانس خبری هند گفت: "تا به حال چنین چیزی را ندیده بودیم."

ویکاس چودهاری، عکاسی که مجموعه عکسهایش از این پرندگان در "مجله داون تو ارتس" منتشر شده است، می‌گوید که اجساد پرندگان مرده در وسعت ۱۲ تا ۱۵ کیلومتری اطراف دریاچه دیده میشود.

او به بی بی سی گفت: "مطمئن هستم که آمار پرندگان مرده خیلی بیشتر است و ممکن است حتی به حدود ۵ هزار پرنده برسد. همه جا پرندگان مرده افتاده است."

این پرندگان اغلب انواع اردک، آنقوت (اردک غازنما)، مرغ ریگ سرخ، اردک منقار ملاقه ای، چوب پای بال سیاه و چنگر هستند و اجساد آنها پس از جمع‌آوری در محفظه‌های فلزی در عمق خاک چال شدند.

به گفته مقامات محلی احتمالا بارش شدید تگرگ در این منطقه ممکن است عامل مرگ این پرندگان باشد اما تحقیقات و آزمایش‌ها درباره علت مرگ دسته جمعی آنها ادامه دارد.

همچنین به گفته مقامات محلی احتمالاتی چون آلودگی ویروسی و میکروبی و یا سمی بودن محیط و آب دریاچه هم در نظر گرفته شده است.

یک دامپزشک محلی علت مرگ این پرندگان را آنفولانزای مرغی عنوان کرده است.

جسد تعدادی از پرندگان برای تحقیق درباره علت مرگ آنها به آزمایشگاهی در بوپال فرستاده شده است.

 

 

 

###

 

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.