بولیوی؛ کودتا یا قیام مردمی- مورالس به مکزیک پناهنده شد

زمام امور در دست کیست؟ پاسخ این سوال هنوز به درستی روشن نیست که به بی ثابتی جاری در این کشور دامن می زند.

پرسش: اوو مورالس رییس جمهور سابق بولیوی که گفته بود به توصیه ارتش و پلیس از قدرت کناره گیری کرده است اینک می گوید از مکزیک درخواست پناهندگی سیاسی کرده که پدیرفته شده است.

در مورد بولیوی و وضعیت کنونی اش و عاملان آن ابهامات زیادی وجود دارد بحصوص در مورد نخستین رییس جمهور بومی و البته سوسیالیستش که گفته شده است دز زمان زمامداری برای این کشور تا میزان 50 درصدی کاهش فقر و رساندن تورم به نرخ 4درصدبه ارمغان آورده بود.اما در مقابل او در شرایط از قدرت کناره گیری کرد که به مدت یک هفته این کشور شاهد تظاهرات اعتراض به نتیجه انتخاباتی بود که دولت او مجریش بود.

اوو مورالس یک روز بعد از استعفا از ریاست جمهوری بولیوی در خلال اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات اخیر، می گوید پیشنهاد پناهندگی مکزیک را پذیرفته است.

او در توییتی گفت ترک بولیوی برایش دردناک است اما با "قدرت و انرژی" بیشتری باز خواهد گشت.

مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک تایید کرد که مورالس اکنون سوار یک هواپیمای دولتی مکزیک شده است.

در همین حال فرمانده ارتش بولیوی دستور داه سربازان در درگیری پلیس با هواداران مورالس از ماموران پلیس حمایت کنند.

در پی استعفای اوو مورالس درگیری هایی در این کشور روی داده و همزمان منتقدان مورالس کناره گیری او را جشن گرفته اند.

به گزارش رسانه های محلی حداقل ۲۰ نفر در جریان درگیری هواداران مورالس و پلیس در شهرهای لاپاز و ال آلتو مجروح شده اند.

مورالس دوشنبه پلیس را به هدف گرفتن معترضان آرام متهم و مردم را به مقاومت در برابر "نیروهای تیره‌ای" دعوت کرده که می گوید او را به استعفا واداشتند.

مورالس بعد از آن استعفای خود را اعلام کرد که فرمانده ارتش و رئیس پلیس علنا از او خواستند کناره‌گیری کند.

اکنون معاون رهبر سنای این کشور گفته به عنوان رئیس جمهور موقت کنترل امور را در دست خواهد گرفت.

سازمان کشورهای آمریکایی (او ای اس) که بر انتخابات نظارت داشت پیش از استعفای مورالس گفت شواهدی از دستکاری گسترده در داده های مربوط به رای گیری یافته و نمی تواند نتیجه انتخابات را تایید کند. مورالس پیروز انتخابات ۲۰ اکتبر اعلام شده بود.

مورالس یک روز بعد از استعفا در پیامی تمردآمیز در توییتر نوشت که "مردم بولیوی هرگز مرا رها نکرده اند و من هرگز آنها را رها نمی کنم." او همچنین گفت که قربانی یک "کودتای اجتماعی" شده است.

متحدان بین المللیمورالس هم تصویر مشابهی از تحولات این کشور ارائه کردند. وزارت خارجه روسیه گفت که "موج خشونت به راه افتاده توسط مخالفان اجازه نداد آقای مورالس دستور کارش را تکمیل کند."

وزیر خارجه مکزیک هم گفت که رویدادهای بولیوی معادل "کودتاست چون ارتش خواستار کناره گیری رئیس جمهور شد و این ناقض قانون اساسی این کشور است."

رهبران کوبا و ونزوئلا هم این رویدادها را به عنوان یک "کودتا" محکوم کردند.

میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا آن را تلاشی "خشونت بار و بزدلانه" علیه دمکراسی توصیف کرد درحالی که نیکلاس مادورو رهبر ونزوئلا در توییتی نوشت: "ما قویا این کودتا علیه برادر خود رئیس جمهور بولیوی را محکوم می کنیم."

اسپانیا هم نسبت به نقش ارتش بولیوی ابراز نگرانی کرد و گفت که "این مداخله یادآور لحظاتی در گذشته آمریکای لاتین است."

با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در بیانیه ای نوشت که استعفای مورالس "لحظه مهمی برای دمکراسی در نیمکره غربی است."

او افزود: "رفتن او بعد از تقریبا ۱۴ سال و بعد از تلاش های اخیر برای زیر پا گذاشتن قانون اساسی بولیوی و اراده مردم کشورش، به حفظ دمکراسی کمک می کند و راه را هموار می کند تا صدای مردم بولیوی شنیده شود."

او علاوه بر مردم بولیوی از ارتش این کشور به خاطر "پایبندی به عهد خود برای حفظ نه فقط یک شخص، بلکه قانون اساسی بولیوی" قدردانی کرد.

مورالس که زمانی در کار کشت کوکا - ماده اولیه کوکائین - بود در سال ۲۰۰۶ رئیس جمهور شد.

او به خاطر مبارزه با فقر و بهبود اقتصاد بولیوی مورد ستایش بوده اما سرپیچی اش از قانون اساسی در زمینه محدودیت دوره زمامداری و نامزد شدن در انتخابات ماه اکتبر برای چهارمین بار باعث جنجال شد، انتخاباتی که سازمان کشورهای آمریکایی می گوید با نقض مکرر مقررات همراه بوده است.

زمام امور در دست کیست؟

پاسخ این سوال هنوز به درستی روشن نیست که به بی ثابتی جاری در این کشور دامن می زند.

جنین آنی‌یز معاون رهبر سنا گفت او به عنوان رهبر موقت تا زمان برگزاری انتخابات زمان امور را به دست می گیرد.

خانم آنی‌یز پس از آن این موضوع را اعلام کرد که آلوارو گارسیا، معاون رئیس جمهور، آدریانا سالواتیرا رهبر سنا و ویکتور بوردا رئیس مجلس نمایندگان جملگی در روز یکشنبه استعفا کردند.

اینها کسانی بودند که طبق قانون در فقدان رئیس جمهور باید به ترتیب کنترل اوضاع را در دست گیرند.

خانم آنی‌یز گفت: "من این مشکل را فقط با یک هدف برای اعلام انتخابات تازه به عهده می گیرم. این فقط یک دوره انتقالی است."

با این حال از آنجا که حزب مورالس سنا و مجلس نمایندگان را کنترل می کند معلوم نیست نمایندگان خانم آنی‌یز، از حزب مخالف، را تایید کنند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.