سرانجام اتهام خبرگزاری مهر به وزیرارتباطات برای رپرتاژ50هزاردلاری در«فارین پالیسی»

فارین پالیسی ۲۵ اکتبر گزارشی با عنوان «آیا جهرمی امائول مکرون ایران می‌شود» منتشر کرد مبنی بر اینکه آذری جهرمی به وزیر جوان در ایران معروف است و با وجود فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی اما ارتباط خوبی در آن محیط با مردم دارد.

پرسش: وقتی فارین پالیسی دوماهنامۀ با بنیانگذاری ساموئل هانتینگتون و متعلق به واشنگتن پست،گزارش-گفتگویی را با  آذری جهرمی وزیر ارتباطات منتشر کرد و وی را مستعد امانوئل مکرون شدن ایران دانست،خبرگزاری مهر وی را متهم کرد که 50 هزاردلار پرداخت کرده تا رپرتاژ آگهی برای وی در این نشریه منتشر شود، تهدید به شکایت از این خبرگزاری اصل ماجرا و اتهام را شکل دیگری داد.  

فارین پالیسی ۲۵ اکتبر گزارشی با عنوان «آیا جهرمی امائول مکرون ایران می‌شود» منتشر کرد مبنی بر اینکه آذری جهرمی به وزیر جوان در ایران معروف است و با وجود فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی اما ارتباط خوبی در آن محیط با مردم دارد.

پالیسی در گزارش خود اشاره کرده که طی یک دهه گذشته، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک بازیگر کم اهمیت و محافظه‌کار بوده و کارش محافظت از کابل‌های تلفن و نظارت بر سرعت اینترنت برعهده آن بوده، اما اکنون به یک نیروی اقتصادی، سیاسی و فنی تبدیل شده است. 
پس از انتشار این خبر یک کانال خبری داخلی با بیش از چهار هزار کاربر، خبری را منتشر کرد که در آن افترایی متوجه وزیر ارتباطات بود. در این کانال خبری نوشته شد: «فارین پالیسی نوشت: آیا آذری جهرمی امانوئل مکرون ایران می‌شود؟ تعداد زیادی از رسانه‌های ایران وابسته به تیم جهرمی هم با شوق و ذوق خبر را بازنشر کردند.

اما وقتی به اسم نویسنده نگاه کردیم، ماجرا جالب‌تر شد: روح الله فقیهی مدیر سایت انتخاب است. سایتی وابسته و نزدیک به آذری جهرمی. بعد از این‌که با دفتر مدیریت نشریه فارین پالیسی تماس گرفتیم. بخش بازرگانی این نشریه گفت در قبال دریافت مبلغی همه می‌توانند یک بخش از نشریه ما را به رپورتاژ خود یا فعالیت‌های‌شان اختصاص دهند. پرسیدم یعنی تایید می‌کنید این یک رپورتاژ تبلیغاتی است؟ گفتند بله.

آن‌ها در ادامه از وزیر ارتباطات خواستند به این خبر که آن‌ها با این سرعت و شدت پیگیری‌اش کردند، پاسخ دهد: آقای جهرمی مبلغی حدود ۵۰ هزار دلار بابت این رپورتاژ پرداخت شده. این پول را از کجا آورید. از وزیر می‌خواهیم توضیح دهند.

پس از این که دقایقی از انتشار این خبر در کانال مذکور گذشت، جمال هادیان رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات در توئیتر خود نوشت: مدیر کانال آموزش خبرنگاری را از خبرگزاری مهر می‌شناسم. بدون مستندات به وزارت ارتباطات در کانالش درباره خبر فارین پالیسی ایراد تهمت کرد. از صبح پیگیر بودم که یا سند این خبر را منتشر کنید یا عذرخواهی. جوابگو نبود، پس چاره‌ای جز شکایت نیست.

کمتر از چند دقیقه طول کشید که این خبر کذب توسط کانال آموزش خبرنگاری تکذیب شد. آن‌ها در تکذیبیه‌شان آورده‌اند: «در فضای مجازی پرداخت ۵۰ هزار دلار برای مصاحبه جهرمی وزیر ارتباطات با یک نشریه خارجی به عنوان رپورتاژ منتشر شده است

کانال آموزش خبرنگاری هیچ ادعایی در مورد صحت خبر ندارد و منتشرکننده خبر نبوده اگر شائبه‌ای در مورد اصرار بر این ادعا بوده عذرخواهی می‌کنم. تماسی هم با فارین پالیسی نداشته‌ایم.» 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.