رهبری گفتند بحث های انتخاباتی رفته رفته به خشونت می گراید

یکشنبه ۲۸ آبان : شب میهمان رهبری بودم. دربارة مسایل‏ کردستان، مسایل انفجارهای ریاض و اسلام ‏آباد- که ممکن‏ است علیه ما مورد سوءاستفاده قرارگیرد- و خطر آمریکا و مسایل انتخابات آینده - که آیت‏ الله خامنه‌ای گفت بحث‌ها رفته‏ رفته به خشونت می‌گراید

پرسش:آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات سال 1374 خود نوشته است : رهبری گفتند مسائل انتخاباتی آینده رفته رفته به خشونت می گراید

روزها بر رییس جمهور چگونه می گذرد؟(۸۸)


جمعه ۲۶ آبان ۱۳۷۴، ۱۷ نوامبر۱۹۹۵

به سوی سقز پرواز کردیم. با تأخیر رسیدیم. اجتماع سقزی‌ها، خیلی باشکوه و پُرشور بود. دختربچه‏ های کُرد با لباس‌های کُردی قرمز و سبز و سفید با نمایش رنگ‌های پرچم ایران، خیرمقدم باشکوهی گفتند و سرودها و رقص محلی جالبی ارایه کردند. فرماندار و امام ‏جمعه -که نماینده خبرگان هم هست- و نماینده، خیرمقدم گفتند. مردم در اطراف ورزشگاه، از درخت‌ها و تیربرق‌ها و پشت‏ بام‌ها بالا رفته بودند. منظره جالبی داشت و من هم  سنگ ‏تمام گذاشتم. سقز برای ضدانقلاب جای مهمی است. اهمیت اجتماع آنها را و تأثیر آن بر و دوستان و دشمنان و آسیب ضدانقلاب توضیح دادم. از سابقه چندین هزارساله این شهر باستانی گفتم و وعده قرارگاه و گاز و سد دادم . مردم خیلی خوشحال بودند.

به مرکز تحقیقات جهادسازندگی برای پرورش بُز رفتیم که کُرک ارزشمندی دارد و برای بافت مصرف می‌شود؛ طرح جالبی است و دام‌های ارزنده‌ای است. اگر به آنها نرسند، در خطر انقراض‏ند.

شنبه ۲۷ آبان

به سوی محل سد گُل‏بلاغ در خسروآباد بیجار پرواز کردیم. مردم محل استقبال گرمی کردند و با آوردن هزار و ششصد تراکتور، خیرمقدم برای من نوشته بودند و آرم جمهوری اسلامی را ترسیم کرده بود. در محل بدنه سد، شکل گل لاله‌ای و شبیه شاخه گندم ترسیم کرده بودند. گفتم از فضا فیلم بگیرند

به سوی بیجار پرواز کردیم. قبل از رفتن، در اجتماع مردم، مراسم کلنگ‏ زنی ایجاد خط لوله‏ گاز از قروه به بیجار را داشتیم. دربارة اهمیت دادن گاز به شهرهای سردسیری و نیز لزوم ادامه لوله تا دیواندره و سقز و بانه گفتم . اجتماع مردم خیلی عظیم و پُرشور بود. سرود جالب دختران زیادی که با گل‌های قرمز و سفید و سبز، شکل پرچم ایران را ترسیم کرده بودند و اظهارات امام‏ جمعه و فرماندار و نماینده، به عنوان خیرمقدم و خواندن شعری که در وصف من سروده بودند، انجام شد. این شهر برخلاف سایر شهرها که سُنی‌اند، اکثریت مردمش شیعه هستند و لذا در سرودها و شعارها و اشعار، توجه به رهبری و ولایت زیادتر بود. صحبت مفصلی کردم  و خواست‌هایشان - سیلو و دانشگاه و سد- را پذیرفتم.

محسن و آقای بشارتی وزیرکشور را سریش ‏آباد فرستاده بودم. شهری جدیدالتأسیس و شیعه است.

به شهر قُروه رفتیم. اجتماع عظیمی بود. سرود و شعار و خیرمقدم امام‏ جمعه شیعه و سُنی و نماینده و فرماندار انجام شد. خیلی پُرحرفی کردند، وقت گذشت؛ من صحبت را کوتاه  کردم. 

یکشنبه ۲۸ آبان

شب میهمان رهبری بودم. دربارة مسایل‏ کردستان، مسایل انفجارهای ریاض و اسلام ‏آباد- که ممکن‏ است علیه ما مورد سوءاستفاده قرارگیرد- و خطر آمریکا و مسایل انتخابات آینده - که آیت‏ الله خامنه‌ای گفت بحث‌ها رفته‏ رفته به خشونت می‌گراید- و در مورد قیمت‌ها و مسایل حوزه صحبت کردیم. رهبری از وضع اداره کشور پس از من اظهار نگرانی کردند و من گفتم از این جهت مشکلی نخواهد بود ولی نگرانی از ناحیه خصومت آمریکاست که درگیری را شروع کرده و قاعدتاً اوج می‏گیرد و برایش عقب گرد مشکل است ولی ایشان از این جهت نگرانی  چندانی ندارند.

سه‌شنبه ۳۰ آبان

آقای میرسیلم دبیر شورای‏عالی انقلاب فرهنگی برای دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی آمد. در مورد توقیف کتاب تاریخ شفاهی از ایشان بازخواست کردم. مسأله را به مقام رهبری منتسب کرد؛ قرار شد تحقیق کنم.

دکتر حبیبی معاون اول آمد. در مورد بودجه، انتخابات آینده و مدیریت کشور مذاکره کردیم؛ مایل نیست که نامزد ریاست‏ جمهوری شود.

با آقای ناطق نوری رییس مجلس شورای اسلامی میهمان آقای یزدی رییس قوه‏ قضاییه بودیم. دربارة انتخابات، تعزیرات‏ حکومتی، وضع زندان‌ها، محاکمات اصفهان و پرونده اختلاس بانک صادرات صحبت کردیم. به دنبال بازرسی ‏آقای ناطق که به نفع متهمان تمام شده، آیت ‏الله خامنه‌ای دستور توقف حکم دادگاه اصفهان در مورد پرونده سقوط هواپیما را داده‌اند، ولی باعث ناراحتی قضات است.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۴(نقل از کانال تاریخ خوان ناصر غضنفری)

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.