شیرین نجفی، ادمین آمدنیوز، دعوت از روح‌الله زم برای رفتن به عراق را تکذیب کرد

شیرین نجفی که خود را جزء معدود دبیرهای آمدنیوز معرفی می‌کند در این مصاحبه می‌گوید که در کشاندن روح‌الله زم به عراق هیچ نقشی نداشته و خود نیز به عراق دعوت شده، اما به این سفر نرفته است.

پرسش: شیرین نجفی، ادمین وب‌سایت آمدنیوز و همکار روح‌الله زم، در واکنش به انتشار اخباری از شراکت خود را در دستگیری  زم در عراق، تکذیب کرد که از او برای رفتن به عراق دعوت کرده است.

تجفی که با تلویزیون ایران اینترنشنال صحبت می‌کرد به اخباری که درباره او در این چند روز منتشر شده است واکنش نشان داد.

شیرین نجفی که خود را جزء معدود دبیرهای آمدنیوز معرفی می‌کند در این مصاحبه می‌گوید که در کشاندن روح‌الله زم به عراق هیچ نقشی نداشته و خود نیز به عراق دعوت شده، اما به این سفر نرفته است.

به گفته نجفی، او از طریق دوستان خود و صداوسیما از خبر بازداشت  زم مطلع شده است.

سپاه پاسداران روز دوشنبه هفته جاری اعلام کرد که روح‌الله زم، مدیر سایت آمدنیوز، را طی «یک عملیات پیچیده و با حربه فریب اطلاعاتی» بازداشت کرده است.
این نهاد بدون اشاره به زمان و مکان این بازداشت تنها گفت که زم «را به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده‌اند.

تقریبا همزمان با انتشار این خبر نام شیرین نجفی نیز در این رابطه در بعضی رسانه‌های غیررسمی منتشر شده و از او به عنوان فردی یاد شد که توانسته است روح‌الله زم را به سفر به عراق ترغیب کند.

نجفی می‌گوید که او از زم برای رفتن به عراق دعوت نکرده و  زم «قرار بود مهمان دفتر [آیت‌الله] سیستانی» باشد و «با نماینده سیستانی» دیدار کند.

ساعتی پیش از این مصاحبه، مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که «همزمان با سفر همسرش به عراق، شیرین نجفی از همکاران سایت آمدنیوز نیز در عراق بوده است».

رازانی افزوده بود که «یکی از همکاران آمدنیوز نیز در عراق بوده است».

همسر روح‌الله زم اما در مصاحبه خود تاکید می‌کند که به نجفی اعتماد دارد. شیرین نجفی نیز از نزدیک بودن به خانواده روح‌الله زم می‌گوید.

از مصاحبه شیرین نجفی چنین برنمی‌آید که او هم به عراق سفر کرده و تنها می‌گوید که «من هم دعوت شده بودم به عراق».

مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، روز سه‌شنبه در مصاحبه ای دیگر با یک وب‌سایت گفت که همسرش روز جمعه، ۱۹مهر، با پرواز «رویال جوردنین» از پاریس «عازم بغداد» شده بود.

در همین حال در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرانسوی فیگارو، دفتر آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید، هر نوع ارتباط بین روح‌الله زم و این دفتر را تکذیب کرد.

پیشتر روزنامه فیگارو، چاپ پاریس، در روز سه‌شنبه با ارائه جزئیاتی از چگونگی دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، به نقل از منابع خود نوشته بود که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کرده‌اند.

به گفته شیرین نجفی، مقام‌های مسئول در دولت فرانسه از سفر روح‌الله زم به عراق اطلاع داشتند و تنها از او درباره محل اقامت و تاریخ سفرش اطلاعات گرفته‌اند.

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه، ۲۴ مهرماه، در بیانیه‌ای تأیید کرد که زم پناهنده فرانسه است و از حق ورود و خروج آزادانه به این کشور برخوردار است. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.