پیامدهای بازداشت زم؛ازبرکناری اسماعیلی ازدفتر رییس جمهورتا بازداشت های گسترده آتی

در چنین فضای ناروشن بعد از بازداشت زم، آنچه بین همۀ طرف های فعالان سیاسی و رسانه ای مشترک بوده خواستۀ شناسایی منابع داخلی مرتبط با آمد نیوز و دوم پرهیز از تسویه حساب های سیاسی در روند پیشرفت پرونده اتهامی اوست.     

پرسشدرست همانند خبرهای «آمدنیوز» که راست و دروغ؛بیشتر دروغ و کمتر راست را درهم می آمیخت و بسته اطلاعاتی را با فضای تیره و تار نوآری ارائه می داد، بازداشت او نیز فضای ناروشن و نامشخصِ تیره ای را از پیامدهای داخلی آن  ایجاد کرده است.

آنچه به این فضا دامن می زند و می تواند موجد آن تلقی شود، تهدید ها، نگرانی ها ، خبر و نظرهاییست که برخی فعالان رسانه ای و سیاسی در پی این بازداشت، ابراز کرده اند.

با وجود  چنین فضای ناروشن بعد از بازداشت زم، آنچه بین همۀ طرف های فعالان سیاسی و رسانه ای مشترک بوده خواستۀ شناسایی منابع داخلی مرتبط با آمد نیوز و دوم پرهیز از تسویه حساب های سیاسی در روند پیشرفت پرونده اتهامی اوست.     

هم از تهدید و اتهام های سیاسی و جناحی که بعد از بازداشت روح زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز صورت گرفته و هم از درخواست های برخی چهره های سیاسی، چنین به نظر می اید که این بازداشت آغاز بازداشت های متعدد دیگر و شروع دور جدیدی از مناقشات سیاسی و جناحی داخل کشور باشد.

آنچه از این واکنش ها به دست می آید قطعی بودن ارتباط آمد نیوز و روح الله زم با داخل کشور و کسب اطلاعات از داخل است. مهم تر از این واکنش هایی حاکی از ارتباط زم با بخش هایی در درون نظام است . به واژۀ«این بخش ها» باید توجه شود که این منابع می تواند مجموعه های رسمی هم باشند.

عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان، در صفحه توییتر خود از ارتباط از درون نظام با زم و هم تلویحاً از بازداشت های گسترده متعاقب بازداشت وی ، نوشت:

«زم پایان راهی بود که در آن آبروها برده شد  و چه داستان هایی که برای هتک حرمتها ساخته نشد 

اما آغاز  یک پالایش جدی نیز هست.نفاق درون حاکمیت رخ نمایی خواهد کرده و سیفونی که کشیده خواهد شد

 

 

اذعان یا اطلاع از ارتباط اطلاعاتی روح الله زم و آمدنیوز با بدنه نظام، نظر اصلاح طلبان هم است.

وکیلی، عضو امیدی هیات رییسه مجلس ساعاتی بعد از اعلام بازداشت زم خواهان معرفی سرپل‌های اطلاعاتی «آمدنیوز» شد

محمدعلی وکیلی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در حساب توییتری خود نوشت:

«‌بی تردید شکار ‎روح الله زم یکی از شاهکارهای اطلاعاتی و مهمتراز شکار پهپاد آمریکائی است اما مردم منتظر اطلاع از نحوه دسترسی او به برخی اسناد امنیتی و معرفی سرپل‌های اطلاعاتی آمدنیوز در مراکز حساس هستند».

و در اینجا پیش بینی و یا اطلاع یکی از اصولگرایان را داریم از بازداشت های گسترده بعد از بازداشت زم. به واژۀ «موج جدید دستگیری...» توجه شود.

 

 

 

اما موضوع ارتباط درون حاکمیتی برای دادن اطلاعات به زم در این سطح نماند و علی مطهری نماینده شناخته شده مجلس هم به صراحت در این خصوص  سخن سرداد ضمن هشدار در مورد عدم تکرار ماجراهایی همچون مازیار ابراهیمی این بار برای روح الله زم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است، اخباری که سرشبکه آمدنیوز منتشر می‌کرد نشان می‌داد که از درون نظام اطلاع دارد و این اخبار از درون نهاد‌های حکومت به آنجا ارسال می‌شود.

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: قطعاً باید مشخص شود منابع خبری «زم» چه کسانی و احیاناً چه نهاد‌هایی بودند.

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در خصوص دستگیری روح‌الله زم سرشبکه کانال معاند آمدنیوز، اظهار داشت: دستگیری رو‌ح‌الله زم کار لازمی بود چرا که کانال آمدنیوز به وحدت ملی آسیب می‌زد.

وی افزود: به نظر من باید مراقب باشند اتفاقاتی مانند اتفاقی که برای مازیار ابراهیمی و همکاران او افتاد در اینجا رخ ندهد.

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و آن قضیه دیگر تکرار نشود.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید این اطلاعات به چه میزان می‌تواند در بحث شناسایی رسانه‌ها و کانال‌های معاندین و همچنین شبکه‌های جاسوسی داخل و خارج کشور کمک‌کننده باشد، اظهار داشت: قطعاً باید مشخص شود منابع خبری «زم» چه کسانی و احیاناً چه نهاد‌هایی بودند.

مطهری ادامه داد: اخباری که سرشبکه آمدنیوز منتشر می‌کرد نشان می‌داد که از درون نظام اطلاع دارد و این اخبار از درون نهاد‌های حکومت به آنجا ارسال می‌شود.

عضو فراکسیون امید مجلس افزود: بنابراین با معرفی منابع اخبار زم، بسیاری از مسائل روشن خواهد شد.

 

اگر چنین باشد اتفاقات مهم  از جنس کناره گیری و کنار گذاشتن افرادی از برخی مناصب بعد از بازداشت زم، می تواند رخ دهد. به این خاطر است که توییت زیر را شاید هم بتوان جدی گرفت و هم جدی نگرفت که از پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات رییس دفتر رییس جمهور نام می برد که تا چند روز پیش این سمت را دراختیار داشت اما یک روز قبل از اعلام بازداشت روح الله زم، دست کم به طور غیر منتطره ای جای خود را یه علی معزی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت داد. اگرچه گفته می شود او در فرصت باقیمانده از دولت دوم روحانی در 20 ماه آینده قصد برتن کردن ردای سفارت دارد و البته حضور دیروزش در کنار محمدجواد طریف در نشست وی با فعالان فضای مجازی، شاید بتواند این گمان سوء را بزداید.

کاربری که به صراحت به نام پرویز اسماعیلی اشاره می کند.

 

 

 

از جانب دیگر احساس نگرانی شبیه هشدار برخی چهره های سیاسی که؛ بازداشت زم به تسویه حساب های سیاسی نینجامد بخصوص با در آستانه انتخابات پنج ماه دیگرمجلس این ظن را پیش می کشد که بازداشت های درپیش ممکن است وارد جناح بندی های سیاسی کشور شد و یکی از جناح ها که می تواند اصلاح طلبان باشد، را هدف قرار دهد.

اگر این چنین باشد برآیند نظرات و واکنش های یادشده که منابع زم و آمدنیوز را متوجه طیف موسوم به هواداران محمود احمدی نژاد می کند، مردود است باوجود توییت کاربر زیر:

 

 

این نکته را هم نباید نادیده گرفت که در این انبوه و متهم سازی جناحی در میانۀ بازداشت زم، افرادی یا احتمالا طرز فکر و جناحی ممکن است درصدد رد گم کردن و تبری جستن از زم و ارتباط قبلا داشته با آمدنیوز و تطهیرسازی پیشدستانۀ خود باشند.    

درهرحال هر آنچه این جمع بندی واکنش ها و نظرها را قرین واقعیت کند یا نکند. فضای شبکه های اجتماعی که دیروز غوغا و طوفانی با محوریت بازداشت روح الله زم راه انداخته بود، امروز  به یکباره و به طرز سوال برانگیزی از تب زم افتاده است.

اما در عین حال آن نگرانی ها در مورد تبدیل شدن بازداشت زم به تسویه حساب سیاسی هنوز رخ می نماید.

 

 

 

میرزایی عضو فراکسیون امید مجلس هم از جمله کسانی است که دغدغه تسویه حساب سیاسی را مطرح می کند و می گوید که: نباید از موضوع «زم» برای تسویه حساب سیاسی استفاده شود

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید اجازه داد تا قوه قضاییه به پرونده روح الله زم با قاطعیت و عادلانه رسیدگی کند، گفت: نباید در ادامه راه به سمتی برویم که به طور قطره چکانی اطلاعاتی از روح الله زم گرفته و در راستای تخریب یک فرد یا جریان سیاسی از آن استفاده کنیم بلکه باید به دنبال سرچشمه اصلی باشیم.

جلال میرزایی با اشاره به دستگیری روح الله زم، موسس آمدنیوز بیان کرد: روح الله زم، عملیات رسانه ای گسترده ای را با استفاده از اخباری که به دست آن می رسید علیه نظام جمهوری اسلامی در پیش گرفته بود و اینگونه نبود که بدون اطلاعات موثق صحبت کند.

وی معتقد است: گروهی در داخل کشور که دسترسی قوی به اطلاعات داشتند، اسرار و اطلاعات کشور را که امانت بود و صرفا در سطوح حاکمیتی از آن ها استفاده می شد، در اختیار او قرار داده و بعضا برای تسویه حساب های سیاسی نیز از او استفاده می کردند.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: اقدام سپاه در دستگیری روح الله زم بسیار ارزشمند بوده و قابل تقدیر است. اما نباید اجازه داد تا در ادامه مسیر اشتباهی پیش گرفته شود. آقای رئیسی در واکنش به دستگیری روح الله زم اعلام کردند که قوه قضاییه مسیر قضایی قاطعانه و عادلانه را برای رسیدگی به پرونده این شبکه پیش خواهد گرفت، که تمام فعالان سیاسی و افرادی که دغدغه ثبات و امنیت کشور را دارند، حواستار پیمودن این مسیر هستند.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.