نمایش «متری شش‌ونیم» در جشنواره استکهلم و جایزه‌ای برای پیمان معادی

همزمان با نمایش فیلم «متری شش و نیم» در سی‌امین دوره جشنواره فیلم استکهلم، جایزه دستاورد هنری به پیمان معادی، هنرمند ایرانی این فیلم اهدا می‌شود.

پرسش: جشنواره فیلم استکهلم یکی از مهم ترین جشنواره های فلیم اروپای شمالی است که از سال ۱۹۹۰ کار خود را آغاز کرد و هر ساله در ماه نوامبر (آبان/ آذر) و امسال ۶ تا ۱۷ نوامبر (۱۵ تا ۲۶ آبان) میزبان علاقه‌مندان به سینما و به طور متوسط بیش از یکصد و هفتاد فیلم از بیش از ۴۰ کشور جهان است.

این جشنواره که قسمت کودک و نوجوان آن هر ساله در ماه آوریل (فروردین/ اسفند) امسال یک تا شش آوریل (۱۲ تا ۱۸ فروردین) برگزار می شود برنامه های متنوعی مانند نمایش فیلم در فضای باز، سینمای تابستانی را شامل شده و فیلم های کودکان ۶ تا ۱۶ ساله را نمایش می دهد.

جشنواره اصلی شامل بخش های مختلفی از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و زن، (با اعطای جایزه اسب برنزی)، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم کوتاه و ستاره در حال ظهور است. برندگان بخش های دستاورد یک عمر هنر، بهترین فیلم و بهترین فیلم بخش افق‌های تازه اسب برنز را به خانه می برند که مهم ترین جایزه این جشنواره به شمار می آید و بقیه اسب آلومینیوم را کسب می کنند.

جایزه دستاورد هنری از سال ۲۰۱۴ در این جشنواره تاسیس شده و از پیمان معادی دعوت شده ضمن دریافت این جایزه روز ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) در جلسه ای با خبرنگاران و علاقه‌مندان حاضر شود. معادی که کار خود را با نگارش فیلمنامه در سینمای ایران آغاز کرد، با بازی در فیلم درباره الی از اصغر فرهادی و بعد از آن جدایی نادر از سیمین به عنوان بازیگری صاحب سبک شناخته شد، وی در ادامه زندگی کاری و هنری خود به ساخت فیلم نیز رو آورد و فیلم های بمب و برف روی کاج‌ها را نوشت و کارگردانی کرد. 

جشنواره فیلم استکهلم در صفحه اینستاگرام خود روز گذشته با اعلام این خبر افزوده است: فیلم متری شش و نیم پرفروش ترین فیلم در ایران برای اولین بار در یک جشنواره در اروپای شمالی به نمایش در می آید و اولین نمایش منطقه ای را تجربه می کند. اصغر فرهادی نیز سال گذشته برنده بخش افق‌های تازه این جشنواره شده بود.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.