جنجال ویدئوی ساختگی قتل‌عام رسانه‌ها به دست ترامپ

انتشار ویدئوی ساختگی که رئیس جمهوری آمریکا را در حال کشتن شماری از رسانه‌ها و رقبای سیاسی نشان می‌دهد، با واکنش جامعه رسانه‌ای این کشور همراه شده و آنها از دونالد ترامپ خواسته‌اند که محتوای این ویدئو را محکوم کند.

پرسش: همزمان با اوج گرفتن تحقیقات استیضاح ترامپ، وی حمله به رقبای سیاسی و رسانه‌ها را تشدید کرده و حتی با انتقاد از رسانه‌های آمریکا، آنها را «اخبار جعلی» خطاب و «دشمن مردم» توصیف کرده اما انتشار یک ویدئو با مضمون بسیار تند علیه رسانه‌ها، واکنش مطبوعات آمریکا را به همراه داشته است.
براساس اعلام رسانه‌های آمریکایی، این ویدئو از سوی یک گروه طرفدار ترامپ به نام «اولویت با آمریکا» پخش شد؛ هرچند که کارزار انتخاباتی «دونالد ترامپ» هرگونه ارتباطی با این ویدئو را رد کرده است.

در این ویدئو تصویری از سر آقای ترامپ روی بدن مردی چسبانده شده که در داخل «کلیسای اخبار جعلی» دست به قتل عام می‌زند. سر کسانی که او می‌کشد با نماد سازمان‌های رسانه‌ای از جمله بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان و واشنگتن پست و همچنین عکس مخالفان او از جمله «باراک اوباما» و «هیلاری کلینتون» نمایش داده می‌شود.
این ویدئو نسخه دستکاری شده صحنه‌ای از فیلم «کینگزمن، پلیس مخفی» ساخته سال ۲۰۱۴ است.
گروه «اولویت با آمریکا» نیز مدعی شده سازمان‌دهندگان رویدادی که ویدئو در آن پخش شد آن را «ندیده و تایید نکرده بودند.»  «این ویدئو در «اتاقی کناری» در محل رویداد پخش شد و بعد سازمان‌دهندگان از طریق نیویورک‌تایمز از وجود آن آگاه شدند.»
 

واکنش رسانه‌های آمریکا
انجمن خبرنگاران کاخ سفید با اعلام اینکه از دیدن ویدئو «جا خورده» است، از رئیس جمهوری خواست آن را محکوم کند.
«تیم مورتاگ» سخنگوی کمپین ترامپ در پاسخ به بی‌بی‌سی مدعی شد که آن ویدئو را تولید نکرده اند؛ «ما به دیده اغماض به خشونت نگاه نمی‌کنیم.»
«استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید روز گذشته(دوشنبه) در توئیتی مدعی شد که ترامپ این ویدئو را ندیده است. «اما با توجه به چیزهایی که در این باره شنیده، قویا ویدئو را محکوم می‌کند.»

فضای ایجاد شده در مطبوعات آمریکا به سمتی رفته که آنها از ترامپ خواستند شخصا محتوای ویدئو را که هفته پیش در یک مرکز سیاحتی ترامپ در میامی پخش شد، سرزنش کند.
«جاناتان کارل» رئیس انجمن خبرنگاران کاخ سفید گفت: «همه آمریکایی‌ها باید این نوع ترسیم خشونت علیه روزنامه‌نگاران و مخالفان سیاسی رئیس جمهوری را محکوم کنند.»
وی افزود: «ما پیش از این به رئیس جمهوری گفته‌ایم که گفتار او می‌تواند باعث تحریک خشونت شود.»
«میم ورلد» گروه هوادار ترامپ که مسوول تولید این ویدئو است، اعلام کرده توسط یکی از خدمات دهندگان خود به نام «دگیکزتیم» تولید شده است.
«کارپ دونکتام» مدیر این گروه نیز ویدئو را «هزل‌آمیز» توصیف کرده است.

وی گفت: «خشونت به تصویر کشیده شده در آن کنایه‌آمیز است، هیچ انسان عاقلی باور نمی‌کند این ویدئو درخواستی برای دست به کار شدن یا تایید خشونت علیه رسانه‌ها بوده است.»


سابقه دیرینه حمله ترامپ به رسانه‌ها
رئیس جمهوری آمریکا از زمان شروع به کار در کاخ سفید، بارها علیه رسانه‌هایی منتقد خود تاخته و این رویه را در یکسال منتهی به پایان دوره ریاست جمهوری شدت بخشیده است.
او بارها در نشست‌های خبری و برنامه‌های انتخاباتی در جمع هوادارنش، با حمله به رسانه‌ها، آنها را بخشی از مشکلات کشور خوانده و تاکید کرده که همچنان در برابر آنها می‌ایستد.
از نگاه ترامپ، «رسانه‌های آمریکا، واقعیت را منعکس نمی‌کنند و دنبال مقاصد خود هستند و اخبار بدون منبع منتشر می‌کنند.»

این هجمه به رسانه‌ها، حتی صدای برخی جمهوریخواهان را نیز درآورد به گونه‌ای که «جف بلیک» سناتور پیشین جمهوریخواه در انتقادی تند از ترامپ، گفت که او همچون «جوزف استالین با رسانه‌ها رفتار می‌کند.»
کاخ سفید در دی‌ سال 1396 اطلاعیه‌ای منتشر کرد که در آن ترامپ در اقدامی طنزآلود از برگزاری مراسم اهدای جوایز به «برترین اخبار جعلی» خبر داده بود.
بلِیک همان زمان تاکید کرد، دلیل حمله‌های بی‌شمار ترامپ علیه رسانه‌ها این است که او طاقت انتقاد را ندارد.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.